Quantcast
Channel: Ивановић –Порекло
Viewing all 134 articles
Browse latest View live

Порекло презимена, село Смедовац (Неготин)

$
0
0

Smedovac

Порекло становништва села Смедовац, општина Неготин – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Smedovac

Положај насеља.

Смедовачки атар захвата средину ниске заравни, на којој су Тамнич и Рајац. Зараван су изделили изворни делови Тамничког, Орашачког и Рогљевског Потока. Куће су у плитокој и поширој долини и од рогљевских кућа удаљене су око два километра.

Воде.

Мештани користе само изворску воду а главни извори су: Кладенчина, Горњи Кладенац и Доњи Кладенац.

Земље и шуме.

Смедовачки атар је мали. Места на којима су виногради и њиве зову се: Петричевац, Рујевица, Белега, Грабар, Орешац, Кремењача, Буква, Јасењар, Ливађе, Сврачар, Брештар, Селиште, Просиште, Уровица, Липар, Осановица, Горунар, Дубрава, Чука, Гушевљина Пољана, Бушник, Доња Лојза, Гробље, Пиревина, Шаиновац, Гијановица, Бара, Голубово, Пожаревина, Јасенов Поток, Студенов Вир и Топоница. Утрине су: Бучина, Саставци, Алија, Пољана и Таван.

Тип села.

Село је збијеног типа; куће су разманкнуте од 20 до 40 метара. Није подељено на крајеве и махале.

Старине о селу.

Селиште је место где је, веле, пре 150-200 годин било село. Старо Гробље и Црквиште у Белегама су из познијег времена, али на њима нема никаквих остатака.

Подаци о насељу у прошлости.

На карти „Темишварски Банат“ забележен је Zwedovatz као насељено место. Као село Szmedovaz се помиње 1784. године, 1811. године је написано Смедовац а доцније Вук Караџић га бележи као Медовци. Смедовац је 1846. године имао 50, 1866. године 66 а 1924. године 118 кућа. На карти „Темишварски Банат“ место Toponi је данас топографско име и нема предања да је ту било село.

Постанак села и порекло становништва.

По предању је до пе 200 година Смедовац био у Селишту, као заселак села Рогљева. У то време због рата његово се станоништво, чије је порекло са Косова, растурило и већина избегла у смедеревски и пожаревачки крај. После кратког времена неки су се повратили у Селиште а потом преместили на данашње место.
Од становништва које је и пре „бежаније“ становало у Селишту, данас су остали само:

-Пајићи, Јовањдан. Преци су им избегли у „Смедеревски Крсну“, одакле су се са породицом повратли браћа Вуксан и Угмир. Пајићи се зову по Гмитровом сину Паји, који се са осталим породицама преселио из Селишта на данашње место.

У Селиште се после „бежаније“ дошли:

-Котрљани (Дамјановићи, Петровићи, Миљићи, Ивановићи, Ђорђевци, Милосављевићи, Ђорђевићи, Марковићи, Никинци-Никићи и Пауновићи), Никољдан. Доселио се из Тетова Јован Котрљан када су се Пајићи и други повратили у Селиште. Презимена су по синовима, унуцима и другим Ктрљановим потомцима, па су због разгранатости рода заборавили заједничко презиме – Котрљани.
-Лисичићи, Видовдан. Из Крсне у „Горњем Вилајету“ добегла су три брата, пошто су тамо побили неке Турке; један се брат настанио у Селишту, други отишао у Рајац (Недељковићи) а трећи у Речку (Босиљкићи).

Остали родови су дошли касније:

-Благојевићи, Ђурђевдан. Су пореклом са Косова а чукундед, ковач Стојн, дошао је из Рогљева.
-Костадиновићи, Никољдан, су из Рготине у тимочкој Црној Реци.
-Најдановићи, Јовањдан, су се доселили из Мокрања а порекломсу са Косова.
-Грујичићи и Милосављевићи, славе Трифундан, су један род. Чукунбаба, пошто се преудала у Лисичиће, довела је синове из Метриша а пореклом су са Косова.
-Ђурићи, Ђурђевдан, су из Чубре а пореклом су са Косова.
-Стојадиновићи, Јовањдан. Дед је дошао из Метриша а пореклом су из Старе Србије и Косова.
-Јеремићи, Никољдан су Цигани-Роми ковачи, досељени из Рајца.
-Мицићи, Јовањдан, су из Речке а пореклом су са Косова.
-Рајчанин, Никољдан, је „уљез“ из Рајца а пореклом је из Бугарске..
-Станојевићи, Св. Петка, су Цигани-Роми ковачи, доселили су се из Рогљева.
-Живуловић, Трифундан, је „уљез“ из Тамнича а пореклом је из Црне Горе.
Сеоска заветина је Св. Пророк Јеремија.

ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Смедовац (Неготин) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, село Речка (Неготин)

$
0
0

Rečka

Порекло становништва села Речка, општина Неготин – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Rečka

Положај села.

Сеоски атар је у средњем току Сиколске Реке – на њеним странама. Осим мало поља поред реке, остало су заравњене косе и брда. Куће су са обе стране Сиколске Реке, на благој страни брда Осојне и на подножју Лећева; око 20 кућа поред реке изложене су поплави, али се то дешава и размацима од више година.

Воде.

Мештани се служе водом са три чесме и више бунара. У синору су чесме, једна „бачура“ и неколико безимених „точкова“.

Земље и шуме.

Места са њивама, ливадама и гајевима зову се: Топољар, Свињаревац, Гумниште, Студенац, Врбова, Бук, Чергова Ливада, Река, Трша, Лећево, Друм, Ајдучка Главица, Незнано Гробље, Чукара, Бабин Поток, Градиште, Власин Брег, Мало Лећево, Машина Ливада, Попов Брег, Турске Ливаде, Јање, Турски Поток, Вучја Рупа, Горунар, Врањевац, Велиђанче, Рођина Ливада, Ганзово, Јасеновац, Селиште, Доња Ливада, Бељевина, Чапљанац, Царев Рт, Извор, Крива Река, Иванова Ливада, Скробан, Баскијски Поток, Милојев Поток, Осојна, Мала Пољана, Куси Поток, Давидовац, Велики Поток, Бољевац, Бељановац, Пландиште, Вис, Речанска Лојза, Орница, Бачевина и Соколовица. Општинске шуме су у Дубрави (и утрине), Пожаревини, Павничком Гају, Соколовици, Код Крста и Бељановцу.

Тип села.

Село је збијеног типа и по току Сиколске Реке подељено је на Горњи Крај и Доњи Крај. Куће су збијеније на десној страни реке, где су размакнуте од 10 до 30 метара а на осталим местима од 10 до 50 метара. Куће једног рода су више издвојене и мало родова имају куће у оба сеоска краја.
Гробље је северно од села, на брежуљку Врањевцу.

Старине у селу.

Најстарији остатак од прошлости је Градиште. Прича се да је ту за време „Латина“ био град а испод њега варош. У земљи се, веле, налазе зидови од камена а налажени су и стари новци. Има два Селишта, једно је на северу а друго на југозападу од села. Прича се да су једновремено на њима била насеља. Старо Гробље је више села а напуштено је пре 50-60 година.

Подаци о насељу у прошлости.

Село се први пут помиње на карти „Темишварски Банат“, на којој је Retzka забележена као насељено место, а у близини су забележена Goiana и Cetievo. Године 1736 било је у Речки 5 а „у Гоњану 6“ кућа. Гоњана је данас топографски називе а Cetievo није познато у селу. Село Retsch’ka је забележено 1784. године а 1807. године године помиње се кнез „Стојан речки“ а 1811. године записана је Речка. Године 1846. село је имало 105, 1866. 156 а 1924. године 245 кућа.

Постанак села и порекло становништва.

По предању преци већине данашњих родова су дошли са Косова, пре 200-300 и више година и засновали насеља у оба Селишта, са којих су се пре 150 година преселили у данашње село.

У осниваче оба насеља спадају:

-Рашићи (Гагићи), Лучиндан;
-Ђурђевићи, Митровдан;
-Ћутоци (Сретковићи, Николићи и Савчићи), Ђурђевдан;
-Перуникићи, Лучиндан;
-Веселиновићи, Ђурђевдан;
-Марготићи, Јовањдан;
-Веловићи, Ђурђевдан;
-Радунци (Панићи и Лукићи), Јовањдан;
-Величковићи, Јовањдан;
-Божиловићи, Никољдан;
-Вучићи, Јовањдан;
-Вељковићи, Никољдан и;
-Ивановићи, Јовањдан.
Радунци су названи по деди, старцу од 70 година, који је био „војник“ Хајдук-Вељков, а по Радуновим прецима Пауну и Луки зову се Панићи и Лукићи.
Прадед Божиловића Милоје био је „војник“ Хајдук-Вељков а прадеду Вељковића „обор кнеза“ Станоја обесили су Турци у Кладову.

После ових родова а пре почетка 19. века досељени су:

-Банковци, Митровдан, су од Мораве. Дошла су два брата, али се један одселио у Тимочку Белу Реку.
-Босиљкићи, Видовдан, су један род са Недељковићима у Рајцу и Лисичићима у Смедовцу, чије је порекло из „смедеревске Крсне“.
-Здравковићи, Ђурђевдан, су из „Горњег Вилајета“
-Карбуловци, Лучиндан. Чукундед је из Карбулова а пореклом су са Косова; ушао је у Перуникиће.
-Тошићи (Влашићи), Аранђеловдан. Преци, браћа Тоша и Јован (Јон), као сточари су се доселили из пожаревачког краја.
-Станојковићи, Св. Врачи, су из „Горњег Вилајета“ (Шумадије).
-Бусићи, Јовањдан, су из Шумадије.

Родови досељени у 19. веку.

-Џаџићи, Ђурђевдан. Прадед дошао из „Горњег Вилајета“ – Шумадије.
-Јовановићи, Св. Петка су Цигани-Роми ковачи, не знају своје порекло.
-Пурићи, Срђевдан, су досељени из Брусника а пореклом су из Црне Горе.
-Боцићи, Јовањдан, Циганин-Ром ковач, досељен из Рајца.
-Барбуловићи, Св. Петка, је Циганин-Ром ковач, досељен из Неготина.

Сеоска преслава је Спасовдан а црква слави Петровдан.

ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Речка (Неготин) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, варош Рашка

$
0
0

Raška

Порекло становништва вароши Рашка – Рашки округ. Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Raška

Положај насеља.

Готово на средини пута који води долином Ибра из Западног Поморавља и везује Рашку област са Косовом и Метохијом, на левој речној тераси подигнуте су куће, трговачке и занатлијске радње варошице Рашка. На овом месту се стичу три долине: ибарска, која је са источне стране стешњена стрмим странама огранака Копаоника; трнавска, која се спушта са источних огранака Голије, са пружањем са запада на исток и рашка долина, која има правац пружања југозапад-североисток. Четврта долина реке Брвенице, која је удаљена око 9 км северно од варошице, такође припада компоненти долина које се стичу код варошице, јер и она има знатну саобраћајну улогу у насељавању и у привредном развитку варошице.

Постанак и развој варошице.

Ово мало насеље административних и пограничних службеника почела је од његова оснивања 1835. године, поступно, али стално да расте. Уз државне зграде подизане су и приватне – чиновника, занатлија и трговаца. Тако је ово административно и погранично место почело да добија и особине тржишног места и пре него што је Рашка службено проглашена за варошицу 1846. године.
По поверљивом извештају једног аустријскг официра из 1874. године варошица Рашка је те године била среско место са 68 кућа и 480 становника. Она је тада имала пошту, телеграф, цркву, основну школу, царинарницу, стовариште за робу, две воденице, српску пограничну стражарницу у Мислопољу и турску касарну, која је била у јужном углу између Ибра и реке Рашке. Рашка је тада одржавала живе трговачке везе са Новим Пазаром.
Изградњом савременог колског пута 1885. године, који је повазао Краљево са Рашком, појачао се путнички и трговачки саобраћај варошице и њене околине са већим тржиштима. У периоду који надолази број становника и кућа се стално повећава. Већи део досељеног становништва чинили су државни службеници. Године 1920. изграђена је пруга и подигнута је железничка станица у овој вароши, што је убрзало развој овог места.

Тип варошице.

На облик варошице знатно је утицао терасасти положај места на коме су подигнуте куће. Унутрашњи распоред улица, ужих и ширих, урађен је углавном по најстаријем урбанистичком плану варошице, који је урадио на лицу места Н. Алковић 1844. године.
По том плану стари пут, који је водио од тадашњег Карановца (Краљева) за Нови Пазар, задржао је свој положај а од њега на обе стране, горњу према брду и доњу према Ибру, означене су улице и места, да се на њима уз постојеће зграде подигнута је црква, школа, конак за среског капетана и капетанске пандуре. По истом плану у средини насеља остављен је празан простор за тржиште (пијацу), на који долази народ из околине сваке суботе (пијачни дан) ради продаје својих производа. Земљиште око трга издељено је на улице и на „плацеве“ између њих за подизање кућа за становање и за трговачке и занатлијске радње.
У времену мрачних ноћи улице су осветљаване фењерима на петролеј и били су постављени на угловима главнијих улица. Електрично осветљење Рашка је добила 1931. године.

Воде.

Вода за пиће користи се са чесме, која је била у обали Ибра непосредно до скеле, код данашњег каменог моста. Ту чесму је однео Ибар приликом једне веће поплаве. Од тада се вода доносила са чесме у Старом Ђумруку, коју Турци нису бранили да се узима. Трећа чесма је Матова Вода, која је на левој страни пута идући за Краљево, 300 метара од центра варошице.
Приликом засецања стране брда за железничку пругу 1920. године откривена је прилично јака водена жица, која је искоришћена за подизање чесме код станице. Водовод са чесмама на улицама изграђен је тек 1939. године са водом која је спроведена са падине у Ступњу.

Привреда.

Привредни развитак варошице Рашке може се пратити од њеног оснивања па до данас. Основана је као погранично место, убрзо је постала средиште управне власти за Студенички и Јошанички срез, па је постала средиште за продају пољопривредних и занатлијских производа и за трговину за ближу околину.
После укидања државне границе 1912. године њена привреда се знатно изменила, нестало је пограничког кријумчарења а Нови Пазар, који је удаљен 21 километар, није могао значајније да утиче на привредни развој Рашке.
Значај је Рашка добила када је успостављена железничка веза 1920. године, која пролази долином Ибра, када је појачан привредни промет варошице са њеним залеђем у југозападним пределима области Рашке. Тек од 1920. године јавља се индустријска прерада дрвета док је у перспективи био развој рударства.
Према попису из 1929. године у варошици је тада било стално настањено 100 породица. Од тог боја билоје 35 трговаца, два индустријалца, 13 кафеџија, један књижар, 9 опанчара, по један пекар, молер, бојачија, обућар, лончар, берберин, грађевиснки предузимач, лекар, 11 чиновника разних надлештава, 18 службеника разних надлештава и два земљорадника. Сточарство је било главно занимање у непосредним сеоским насељима.

Порекло становништва.

Одсељени и изумрли родови:

-Божовићи, мутавџије, су из Пећи, вратили се у Пећ 1920. године.
-Бојовићи, Ђурђиц, одселили се у село Беоце.
-Бошковићи, Стевањдан, су из Граца код Рашке.
-Брушија, Лончаревићи су католички род из Селца у хрватском Приморју, доселили се 1882. године као грађевниски предузимач за изградњу пута Краљево-Рашка. Одселили се у Нови Пазар и Чачак.
-Вилимоновићи, отац кафџија, дошао из Рудна, син партизан – погиннуо у прошлом рату, други син се одселио у Чачак.
-Војовићи су се доселили из Павлице, без потомака.
-Главинићи, Поповићи, отац трговац, доселио се из Краљева.
-Ерци су из Плаваца у Студеници.
-Ивановићи, Ђурђиц, дослили се 1921. године из Семебиља у Трнави, одселили се 1941. године у Београд.
-Иванчевићи, Ивањдан, отац пекар доселио се 1882. године из Милатковића. Одселили се за Београд.
-Ивковићи, отац финансијски стражар, родом из Пожаревачког округа, син гостионичар одселио се 1913. године у Нови Пазар.
-Јанићи су били из суседног села Баљевца.
-Јевтић, трговац, остао без мушких потомака.
-Јекићи, Никољдан, су из села Побрђа, доселили се 1890. године, синови се одселили у Београд.
-Јеленковићи, кафеџија, су из суседног Варева.
-Јовановић, Јовањдан, воскар, доселио се 1878. године из суседног Граца.
-Калајџић, Аранђеловдан, опанчар, доселио се 1921. године из Краљева. Одселио се.
-Караџићи, Ђурђиц, су старији досељеници из Бањске под Рогозном, одселили се 1890. године у Блаце под Јастрепцем.
-Керавићи, Јовањдан. Обућар, отац се доселио из Новог Пазара 1880. године, одселили се за Београд.
-Киевчани су били из суседног села Власова.
-Ковачевић, Јовањдан, трговац из студенчког среза Црног Врха, одеслили се у Краљево.
-Костић (Цвети), отац трговац, је из Ушћа, доселио се 1880. године, син се одселио у Београд.
-Крстовић, Јовањдан, је био из суседног села Власова.
-Максимовић, кувар у болници, одселио се у Косовску Митровицу.
-Марковић (Божика), занатлија, одселио се 1910. године у Краљево.
-Миљковић је син одсељеног Миљковића, сада службеник у Новом Пазару.
-Милетић, Алимпијевдан, кафеџија, био је из суседног села Власова.
-Миликић, Никољдан, трговац, доселио се 1902. године из Рудна, синови се одселили у Смедеревску Паланку.
-Милојевић (Јевто) се доселио из Новог Пазара 1895. године. Није оставио потомке.
-Миљковић, Лучиндан, пекар, доселио се из Новог Пазара 1885. године, син му се одселио у Нови Пазар.
-Настасић, Ђурђиц, отац мутавџија доселио се из Косовске Митровице 1880. године, син опанчар се одсело у Косовску Митровицу.
-Недељковић, ковач, доселио се из Краљева 1904. године, одселио се у Крушевац.
-Окошановић, Митровдан, трговац, доселио се из Новог Пазара 1900. године, вратио се у Нови Пазар 1922. године.
-Остажраћанин, Алимпијевдан, доселио се 1921. године из Павлице, сада живи у Павлици.
-Павловић, механџија, је био из Павлице.
-Радичевић, Аранђеловдан, баштован, из суседног села Варева.
-Радојевић, Лучиндан, шофер, из Црвена на Рогозни, одселио се 1913. године у Нови Пазар.
-Радуловић је дошао из Бадља у копаоничком Ибру.
-Рашковић, Илиндан, кројач, из села Поцесја, доселио се да учи занат 1895. године, нема мушких потомка.
-Рибић, Јовањдан, поткивач посрбљени Ром, доселио се 1892. године из Ивањице, није оставио мушке потомке.
-Сандић, Ђурђевдан, сарач, доселио се из Ивањице 1880. године, био без порода.
-Сарић, земљорадника, син му се негде одселио.
-Синђелићи, сада непознати.
-Таврићи, ковач и колар, отац се одселио у Краљево 1905. године, син ковач се одселио у село Брвеницу а колар у Краљево.
-Товрљанић, зидар, је од Товрљана из Рајетића на Рогозни, одселио се 1912. године у Нови Пазар.
-Тодоровић, Стевањдан, гостионичар па предузимач, био је из Долова код Рудна, одселио се 1919. године у Нови Пазар.
-Хоћанин, кафеџија у Старом Ђумруку, доселио се из Новог Пазара 1918. године, Арбанас, одселио се 1941. године у Нови Пазар.
-Чаприћи су били однекуда из Старог Влаха.
-Шћеловић, кројач, био је из Поцесја у копаоничком Ибру, није оставио потомке.

Данашњи састав становништва.

Године 1929. године у Рашкој је било 78 родова у 109 стално настањених домаћинстава. То су ови родови:

-Андрићи, Јеремијевдан, кафеџија, доселио се из суседног Варева.
-Арсовићи, Никољдан, један кафеџија други књижар, доселили се око 1890. године из села Носољина даљом старином су однекуд из Старог Влаха. По родовском предању они су од старог рода Ломигорића, којих је било у селу Пљевљанима код Новог Пазара. Од њих је, казују, био народн војвода Арсеније Ломо, који је погинуо на Руднику 1815. године.
-Барлови, Лучиндан, један столар, други опанчар, су из Рудна у пределу Брвеници.
-Биорци, сада Пантовићи, Никољдан, један трговац, други опанчар, овамо прешли из Баљевца око 1890. године а старином су из Бихора.
-Божићи,Ђурђевдан, опанчар, дошао 1894. године из Потпећи код Ужичке Пожеге.
-Бојанићи, Св. Вартоломеј, земљорадник, доселио се из Биљановца.
-Брадићи, Јеремијевдан, опанчар, доселили се 1895. године из села Равне Горе на Јавору.
-Бурмазовићи, сада Поповићи, Аранђеловдан, један трговац, други кафеџија, отац им се доселио око 1850. године из Мура у копаоничкој Јошаници а даљом старином су из села Бурмаза код Стоца у Херцеговини.
-Видићи, Никољдан, кафеџија, отац се доселио око1870. године из Себимиља, у пределу Трнави а даљом старином су из села Корита код Пљеваља.
-Виријевићи, Аранђеловдан, доселио се 1910. године из Руднице.
-Вујанци, Јовањдан, трговци, један опанчар, доселили се 1879. године из села Зарева. То је стари род у селу Горњој Брвеници.
-Вукосављевићи, Стевањдан, трговац и индустијалац, отац се доселио 1866. године из села Коморана код Пријепоља. У црквеним књигама забележени су 1874. године да су изумрли по мушкој линији.
-Вучетићи, Михољдан, пекар, дошао из села Драганића, старином из Мараша у Црној Гори.
-Вучићевићи, Аранђеловдан, трговац, овамо дошао из Павлице, старином су из Мораче.
-Вучковићи, Ваведење, трговци стоком, отац се доселио 1870. године из Тадења – Студенички срез.
-Гиздавићи, Јовањдан, трговац, доселио се 1894. године из Чечине у Студеници.
-Гркајци, Аранђеловдан, деловођа Монополске управе, овамо дошао из Пискање а старина му је у селу Гркаји у рашком Ибру.
-Дамњановићи, кафеџија, је из Баљевца.
-Деспотовићи, Ђурђевдан, један земљорадник, други свештеник, отац се доселио 1880. године из Рвата у копаоничком Ибру, старином су Дробњаци.
-Дудићи, опанчар, дошао 1914. године из села Бељака на Ибру у коме су старинци.
-Ђорђевићи, Аранђеловдан, сарач, син поштански кондуктер, доселили се из Рудна.
-Ивановићи, кафеџија, дослили се из Пиларете, села на реци Рашкој.
-Јемовићи, сада Јемуовићи, Петровдан, трговци, прешли из Баљевца око 1900. године а даљом старном су из села Мухова („Јемуова“) у рашком Подгору, по коме су добили данашње презиме.
-Јекићи, Никољдан, трговац, је од старинаца Јекића у Баљевцу.
-Јовановићи и Милојевићи, Св. Ћирило и Методије, су од Милановића у селу Алуловићу у Дежеви, старином суод Пећи.
-Јовановићи, Јовањдан, лекар, доселио се 1919. године из Ужица.
-Јовановићи, Никољдан, службеници, отац се доселио 1885. године из Новог Пазара.
-Јовковићи, Јовањдан, молер и фирмописац, су од старијих досељеника.
-Кашићи, Никољдан, кафеџија, доселио се отац 1865. године из Кашића, код села Пискање у копаоничкој Јошаници, у коме су старинци.
-Колашинци, Св. Петка, шумарски чиновник, синови трговци, отац дошао из Казновића у копаоничком Ибру а даљом старином су Гашани из Старог Колашина.
-Курсулићи, Ђурђиц, трговац и индустријалац, дед се родио у Драгосинцима у Подибру а у Рашку дошао из Дубраве у копаоничкој Јошаници, даљом старином вероватно Дрбњаци.
-Лешовићи, Св. Петка, ковач, доселио се 1904. године из суседног Казновића.
-Марковићи, Митровдан, бојаџија, дошли из села Драганића.
-Марковићи, Митровдан, обућар, син молер, непознатог су порекла.
-Марковићи, Мратиндан, пекар, дослили се из Новог Пазара око 1900. године.
-Маричић, Јовањдан трговац, доселили се око 1890. године из Милића у пределу Студенице.
-Миловановићи, Никољдан, службеник, отац се доселио око 1870. године из Поцесја а старином су од Новог Пазара.
-Милошевићи, Јовањдан, кафеџија, доселили се из Мислопоља, старином су вероватно из Шекулара.
-Младеновићи, Ђурђиц, баштован, дослили се 1880. године из села Великог Поља под Голијом.
-Настасићи, Ђурђиц, дошли око 1880. године из суседног насеља – Настасића.
-Николићи, Никољдан, доселили се 1895. године из Великог Сувог Дола код Пирота; има их и у Краљеву.
-Николићи други, Ђурђевдан, трговац, дед му се дослио однекуд.
-Новковићи, Јовањдан, трговци, отац се доселио 1890. године из Пискање, даљом старином су Лопаћани.
-Обрадовићи, Ђурђиц, трговац, доселили се 1903. године из села Плешина на Голији а старином су из црногорске Херцеговине, по свој прилици Дробњци.
-Обреновићи, Ђурђевдан, трговац, доселили се из села Борова у Гокчаници.
-Пељовићи, Ђурђиц, грађевниски предузимач, је из Павлице а даљом старином из села Пљевљана код Новог Пазара.
-Перовићи, Јовањдан, трговци, су Лопаћани, били неко време у Плешину а у Рашку дошли из Носољина око 1880. године.
-Петровић, Митровдан, службеник, отац се доселио ок 1870. године из Новог Пазара.
-Петровић, Јовањдан, службеник, доселили се 1895. године из Граца у Брвеници а даљом старином су из Чечине у Студеници.
-Петровићи, Игњатијевдан, службени, доселили се око 1880. године из Корлаће у Студеници.
-Пешићи, Мратиндан, кафеџџија, доселили се 1894. године из Баљевца.
-Пешовићи, Ђурђиц, кафеџија, отац дошао ко 1870. године из Баљевца; једна кућа без мушког порода.
-Покимице, Св. Александар Невски; трговац, су од Васојевића, овамо прешли 1890. године из Баљевца.
-Радовановићи, Ђурђиц, опанчар, отац се доселио 1904. године из Ужичког округа.
-Радојичић, Никољдан, опанчар, отац дошао из Ужичког округа.
-Радонићи, Јовањдан, трговци, отац се доселио око 1870. године из села Коритника у старовлашким Моравцима.
-Ракитићи, Никољдан, поштански службеник, прешли из Варева 1890. године а старином су из села Корита код Пљевља.
-Распоповићи, Јовањдан, опанчар, је од старинаца Распоповића, у Баљевцу.
-Рашковићи, Илиндан, опанчар, дошли око 1890. године из Поцесја а даљом старином су из Будића у Дежеви.
-Ристовићи, Јовањдан, службеник, прешли 1914. године из Баљевца.
-Росићи, Алимпијевдан, надничар, прешли из Мислопоља у коме су старинци.
-Росићи, један берберин, други молер, старина и слава непозната.
-Саковићи, Митровдан, кафеџија, су од старинаца Саковића у Власову.
-Сарамандићи, Никољдан, службеник, досељени 1890. године из Тушимље а старином су Кучи.
-Стефановић, Св. Мојсије, срески начелник, дошли из Ушћа 1886. године.
-Терзићи, Ђурђиц, кројач, доселили се око 1880. године из рашке Трнаве.
-Филиповићи, Аранђеловдан, службеници, један месар, доселили се око 1880. године из села Козарева код Новог Пазара.
-Читлучани, Ђурђиц, трговци, су од истог стариначког рода у Беоцима, доселили се око 1860. године.
-Чорбићи, Никољдан, трговци, један кафеџија, доселили се из засеока Реке, код Рудна. Старином су из Херцеговине.
-Чуповићи, Митровдан, финансијски службеници, су пореклом из Црне Горе а овамо су дошли из Трнаве.
-Џоговићи, Ђурђиц, трговац, доселили се 1914. године из Милатковића.
-Шарковићи, Ђурђевдан, трговци, су Дробњаци, дед се овамо доселио из села Бањске у Дежеви, који је тамо дошао из Јеничког Поља.
-Шумарци, Јовањдан, један је трговац, други службеник среског расадника, су од старинаца Шумараца у Вареву одакле им је дошао отац 1885. године.
На страни косе, изнад ушћа Трнавске Реке, непосредно поред пута за Нови Пазар има три куће досељених Рома из околине Врања.

Напомена: Презимена су писана у множини, занимање (углавном) у једнини, јер се подразумева да је породица вишечлана а да само „глава породице“ ради наведене послове.

ИЗВОР: Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, варош Рашка appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Лука (Бор)

$
0
0

Luka,-skola

Порекло становништва села Лука, општина Бор – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Ово је најзападније село у Крајини, оно је на јужним огранцима и венцем планине Дели Јована скоро потпуно одвојено од ње. На западу је високи Сто; јужни део атара је у изворишту Беле Реке а северни у изворишту Поречке Реке.

Воде.

У селу су три „чешмје“ са којих се пије вода; зими се користи вода и из река а у синору има доста извора.

Земље и шуме.

Лука има велики атар, већином под шумом и утрином. Места са њивама, ливадама и шумом зову се: Мало Поље (Кћмпол Мика), Гиндуша, Црња, Грош, Плоштина, Зелено Брдо (Кракуч Верђе), Стојково Брдо, Требућ, Сељиште, Ливађе ((Ливез), Крастовички Поток, Јастребовац, Ујовички Поток, Чиста Буча, Павлов Поток, Велико Поље (Кђмпол Маре), Празноврећа и Присак. Општинске шуме и испаше су на местима: Блц, Топла, Двизак (Визак) и Свињач. Државна шума је под Црним Врхом на Дели Јовану.

Тип села.

Село је збијеног типа и куће су размакнуте од 15 до 20 а негде и до 50 метара. Подељено је на Горњи Крај (Ђал) и Доњи Крај (Ваље). Око 20 кућа је „на салашима“.
Гробље је на брду источно од села.

Старине у селу.

Најстарији остатак из прошлости је Сељиште, које је испод Стола, ге је, по предању, била прво Лука. Постоје два стара гробља; старије је више данашњег гробља а новије је у Доњем Крају села, на коме има само један споменик од „сиге“, али без натписа.

Писани подаци о селу у прошлости.

На Лангеровој карти је забележено насеље Luca а на карти „Темишварски Банат“ Lucce. У 1736. години Лука је имала кућа - била је насељено место а 1784. године записаноје село Luke. Године 1807. помиње се „Преда лучки кнез“ а 1811. године село Луке. Године 1846. село јеимало 121, 1866. године 178 кућа а 1924. године 280 кућа.

Постанак села и порекло становништва.

По предању његови оснивачи били су Срби и само српски говорили. Најпре је село засновано у Сељишту и његови оснивачи су „пре 200-300 и више година дошли са Косова“. Преселивши се на данашње место прво је заснован Доњи Крај, где су и данас родови већином српског порекла а тек доцније је заснован Горњи Крај од досељеника „преко планине“, чије је порекло из „Арђела“ (Ердеља).

У најстарије родове досељене су од Косова убрајају се:

-Радованешти, Аранђеловдан;
-Ивоњи, Аранђеловдан;
-Станкули, Живковићи и Стијоњи су један род, славе Митровдан;
-Милојкоњи и Благојевићи су један род, славе Аранђеловдан и;
-Костадиновићи и Јовањи су један род, славе Св. Петку.
Старији родови су:
-Црнојевићи и Његрони (Живковићи и Ђуроњи) су један род, славе Св. Петку, су дошли из неког села у тимочкој Црној Реци.

У досељенике „преко планине“, чије је порекло из „Арђела“, долазе:

-Мартиновићи, Калиновићи и Предићи су један род, славе Аранђеловдан;
-Јеринићи и Иринешти су један род, славе Аранђеловдан;
-Јагодићи (Радосављевићи), Св. Петка;
-Савоњи, Св.Петка;
-Благојоњи, Св. Петка;
-Гуџугани, Јовањдан;
-Кинежони, Св. Петка;
-Зипешти, Св. Петка;
-Милканешти, Св. Петка и:
-Паулешти, Св. Петка.
Прадед првог рода је био „Преда луки кнез“ а прадедови Савоња (Петар), Киножења (Иван) и Милканешта су били „војници Хајдук-Вељкови.

До краја 19. века су се доселили ово родови:

-Чевтани, Алимпијевдан.
-Чукани и Стојкоњи су један род, славе Малу Госпојину, преци су им дошли „од планине“.
-Никешти, Милићи и Жикићи су један род, славе Аранђеловдан. Чукундед Никеш је дошао из Алмаша.
-Здравкоњи, Св. Петка. Чукундед Здравко дошао као слуга из Сикола и ушао у Његроње.
-Златојевићи, Никољеан, си из Сикола, где имају рођаке – Караџиће – чије је порекло из Црне Горе.
-Симонешти и Стојкоњи (Николићи, Јовановићи, Стевчићи и Голубовићи) су један род, славе Ђурђевдан. Прадедови су им од „старинаца“ у Сиколу.
-Тренекоши, Аранђеловдан, су из Дебелог Луга у Поречу.
-Ивановићи, Никољдан. Дед је из Топле преко Стола.
-Ђуркоња (Ђурићи), Никољеан. Дед Ђорђе и његова браћа су из Алмаша.
-Кирице, Св. Петка, Цигани-Роми ковачи су из Горњана у Поречу. Имају рођаке у Нересници, Волуји, Лозници, Жагубици и још неким селима пожаревачког краја.
-Кирице и Малајници су истог рода као и претходни али су се одселили из Луке.
-Стевановићи, Св. Петка, трговац, су дошли из Танде у Поречу.
-Маринковићи, св. Петка, су из Топле.

Сеоске заветине су на Биљанин Петак, Спасовдан и Петровдан.

ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

 

The post Порекло презимена, село Лука (Бор) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Поповица (Неготин)

$
0
0

Popovica

Порекло становништва села Поповица, општина Неготин – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Popovica

Положај села.

Село је северно од Сикола, на високој површи, у подножју и страни Дели Јована. Куће су у присоју на голој кречњачкој заравни којаје између Банићке Реке и потока Сибина; на истоку је удолина Ливађе а на осталим странама су косице: Смиљчица, Љиљар, Блатанац и Стојево Брдо. Између кућа теку потоци: Дубоки Поток и Бориканац, који утичу у Сибин али не наносе штете кућама јер имају дубока корита и мало воде.

Воде.

Пијаће воде у селу су: Мијајлов и Лазин Кладенац, Бориканац (Извор), Точак, Чесма и неколико бунара. У синору су: Велико Врело, Мало Врело и други извори док су бунари „на свеће“.

Земље и шуме.

Места са њивама, ливадама и гајевима зову се: Поље, Ливаде, Селиштанце, Ливађе, Липар, Градиште, Криви Поток, Тупан, Селиштанска Река, Капавац, Шумања, Ивор, Душановац, Врело, Кориџан, Кадијина Главица, Нерезина, Горњи и Доњи Дрењњар, Смрдљива Бара, Суваја,Репеђина Коса, Поноре, Зовна, Трњанска Коса, Папрадна, Срејскина Ливада, Старо Село, Трновица и Селиште. Општинске шуме су на местима: Влашке Ливаде, Крстићева Пољана, Стојин Тор, Бачариште, Црна Главица, Вучја Главица, Сојина, Петлово Бачиште и Мала Главица. Утрине су на местима Љиљар и Смиљчица.

Тип села.

Село је збијеног типа, осим 20 кућа растурених „на торовима“, којих има највише на Кадијиној Главици. Село је подељено на Горњи и Доњи Крај а крајеви на махале: Барикићеву, Чучојкову, Влашку, Ђурковићеву, Циганску, Кумрићеву, Иконићеву, Ружићеву, Ветрењску, Шнајићеву, Милићевићеву, Богићеву, Симићеву и Рајковићеву Малу. Куће су међусобно удаљене од 15 до 20 метара а на искрајцима и до 40 метара. На „торовима“ куће су размакнутије, негде по 100 и више метара.

Име селу.

Поповица је, по предању, добила име по „попу“ који је дошао са првим досељеницима, оснивачима села.

Старине у селу.

Најстарији остатак из прошлости је Градиште, где је, веле, некада био Град, од кога су раније ископавали камење и цигле. У Селишти је најпре засновано ово село. Старо Село је место где је доцније било премештено село а из Селиштанца су, пре 100 година, у Поповицу пресељени родови, који су живели у „будељима“. Старо Гробље и Црквиште су из времена када је село било у Старом Селу.

Писани подаци о селу у прошлости.

Најстарији помен о селу је не аустријској карти „Темишварски Банат“, где је забележено место Popvitz. Село Поповица се помиње 1736. године а 1784. године Popovitza. Године 1807. помиње се „Миша поповички кнез“ а 1811. године село Поповица. Године 1846. село је имало 125; 1866. – 192 а 1924. године 350 кућа.

Постанљак села и порекло становништва.

Поповица је старије насеље. Најпре је засновано у Селишту, касније премештено у Старо Село а пре 100-150 година на данашње место. Оснивачи села у Селишту су дошли „из Крсне на Косову“ и кратко време живели у Луци. По предању пресељавању из Луке и заснивању Поповице били су узрок њихови коњи, који су на пашу ишли далеко од Луке, прелазили преко Дели Јована и увек се задржавали на данашњем месту, Ливађу. Прича се да је због добре паше и видински паша на овом месту држао своје коње.
Велики број данашњих родова су по предању потомци оснивача села, досељених „из Крсне на Косову“, а како многи имају исту славу, верује се да су од истог рода, али су се у међувремену разродили.

У ове родове се убрајају:

-Нунићи, Јовањдан;
-Ђурковићи, Ђурђевдан;
-Вемићи, Јовањдан;
-Фрикула (Радојевићи), Ђурђевдан;
-Савковићи, Јовањдан;
-Цонићи, Ђурђевдан;
-Кумрићи, Св. Петка;
-Чејкићи и Јањићи, Јовањдан;
-Шнајићи, Ђурђевдан;
-Голубинци (Голубичићи), Св.Петка;
-Богићи, Јовањдан;
-Матићи, Ђурђевдан;
-Ивановићи, Јовањдан;
-Јагликићи, Ђурђевдан;
-Милинци (Голубови и Рајићи-Цокићи), Јовањдан и:
-Симићи, Симеундан.
Петко, прадед Ђурковића и дед Милинаца били су „војници Хајдук Вељкови“.

После поменутих родова досељени су „Косовци“, а то су:

-Трифунци, Јеремићи, Ружићи, Пајићи и Главашеви су један род, славе Јовањдан. Старо кумство су имали у Пржићима – Карбулово.
-Ђуричићи и Маркуличићи су један род, славе Ђурђевдан. Куство су имали у Видровцу. Прадед, старцу од 90 година, Ђурица, кажу да је рођен када се село преместило у Старо Село.
-Рајковићи, Никољдан, су имали кумство у Сиколу.
-Кучајнци и Паунци су један род, славе Јовањдан. Имали су кумство у Сиколу. Кучајнци се зову због тога што су пре досељавања становали неко време „испод Кучајнских Планина“.
-Остојићи, Алексићи и Јованчевићи су један род, славе Св. Петку.
-Ветринци и Влашчићи су један род, славе Св. Петку. Влашчићи се зову тако јер су „катири“ (мелези), пошто је баба Марина била „Влахиња“ из Плавне.
-Милојци, Клинчићи и Сарићи су један род, славе Ђурђевдан. Имали су кумство у Банаћковићима – Трњане.

Родово досељени у 19. веку, после „Косовааца“:

-Борикићи, Никољдан, су из Бучумата у Јужној Србији.
-Боцићи, Илиндан, су из Јагњила у Јасеници.
-Стоиловићи (Николићи), Трифундан. Чукундедови су се доселили из Видровца а старином су са Косова.
-Чучукани или Чучукановићи, Никољдан. Чукундед се доселио из Нереснице у Звижду.
-Павлићи (Делићи), Лучиндан. Прадед је из Шаркамена а старином су из Шумадије.
-Стефановићи, Никољдан;
-Стојанови, Ђурђевдан и:
-Мишићи, Св. Петка су Цигани-Роми, ковачи и свирачи – не знају за своје порекло.
-Николићи, Св. Петка. Дед је од „Унгурјана“ у Плавни, ушао у Кумриће.
-Гицићи, Ваведење. Дед дошао из Штубика а пореклом су са Косова.
-Илићи, Николићи и Јоновићи су један род, славе Св. Петку и;
-Димитријевићи, Св. Петка, су Цигани-Роми досељени из Чубре.
-Михаиловићи, Аранђеловдан, су из Метриша а пореклом из Леновца.
-Ђурђевићи, Аранђеловдан, су Цигани-Роми ковачи, досељени из Уровице.
-Петровићи, Аранђеловдан, су из Метриша а пореклом из Леновца.
Црква слави Св. Тројице а сеоска заветина је Спасовдан.
ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Поповица (Неготин) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, варошица Штубик (Неготин)

$
0
0

Дом културе у Штубику

Порекло становништва варошице Штубик, општина Неготин – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

[caption id="attachment_57382" align="aligncenter" width="400"]Дом културе у Штубику Дом културе у Штубику[/caption]

Положај насеља.

Насеље је на површи високој око 300 метара на којој су брда: Врело, Карађорђево и друга. Куће су са обе стране реке Замне и потока Штрковца, а у средини је, на лепој заравни, варошица.

Воде.
У Штубику постоји Чесма, неколико кладенаца и вуше бунара; у синору су многи извори и бунари.

Земље и шуме.

Земља се обрађује, па је утрина, ливада и шума мало. Земљишни називи су: Дубрава, Карађорђево Брдо, Део, Мироч, Ливађе, Стена, Дупљане, Браик, Влашко Поље, Шиб, Клађе, Врело, Плаветница, Коса, Карамански Облози, Церје, Нерезина, Селиште, Девесиловац, Плочје, Дрењар, Смиљкова Главица, Суваја, Милошевића, Салашки, Кошевски, Међнички, Средњик и Ливадски Поток. Општинска шуме је: Мостић, Средњак и Ливадски. Утрине су: Рогуље и Збеговиште.

Тип насеља.

Штубик је збијеног типа; у новије време се иселило око 20 кућа „на торове“. Куће су удаљене од 10 до 40 метара; највише их има поред пута Неготин-Доњи Милановац. Осим варошице, где су црква, школа, судница, дућани и механе, Штубик је подељен на Горњи Крај, Доњи Крај (Осојна), Приплата (Присоје) и Штркавац. После Великог рата Штубик је проглашен за варошицу.
Гробље је северозападно од насеља, у Црквишту.

Име насељу.

Постоје два тумачења о постанку имена Штубика. По једном предању име је дошло по томе што је у селу било „сто бика“ а по другом име је настало од узвика „сту бик“ (стој, биче).

Старине у насељу.

Назив Селиште је најстарији остатак из прошлости - где јенајпре било ово село. Турска Кула је место где је била кула за турску стражу. У Црквишту је била црква када се село преместило из Селишта. Старо Гробље код Црквишта је из времена кад је код њега било село а Старо Гробље код садашње цркве и шанчеви на Карађорђевм Брду су остали из почетка 19. века.

Писани подаци о насељу у прошлости.

На аустријским картама (Лангерова и „Темишварски Банат“) село је забележено под именом Stubika-Stubac, а 1736. године је записан као Шввик (слово „Ш“ има „кукицу“ као садашње „Ц“ док два узастопна слова „в“ више подсећају на број „8“, оп Милодан). Село Stubik забележено је 1784. године; 1807. године помиње се кнез „Паун Шубик“ а 1811. године село Штубик. Године 1846 у Штубику је било 163; 1866. – 225 а 1924. године 407 кућа.

Постанак насеља и порекло становништва.

По предању село у Селишту, које је поред реке Замне више данашњих кућа, су засновали досељеници са Косова, пре 300-400 и више година. Много доцније, у Влашком Пољу, које је близу Селишта, засновано је једно мање насеље, али су његови оснивачи били „Унгурјани“. Када је пре 200 година село из Селишта премештено код Црквишта, где су дошли и неки Косовци, међу којима и један „прстенџија“ као досељеници из Кључа и други, Унгурјани су напустили своје насеље и прешли у Малајницу и Плавну. Касније је већина становништва из Црквишта прешла на данашње место а остали су прешли почетком 19. века.

У досељенике који су дошли „од Косова“ убрајају се родови:

-Ћирићи, Пантићи и Павловићи, славе Ђурђевдан;
-Срејићи, Јовањдан и Обртење;
-Крснанчићи, Ђурђевдан;
-Симоновићи, Симеундан и Никољдан;
-Ракићи, Ђурђевдан;
-Арсићи-Петковићи, Обретење и;
-Миленковићи, Стевањдан.
Презиме Ћирићи првог рода је најстарије а Пантићи и Павловићи се зову по чукундедовима, који су рођени у време премештања села из Црквишта.
Родбинске везе су још јаке између ових породица, а веле када се један од Ћирића оженио девојком од Пантића - „Бог их је казнио“, јер им је пород био умно неразвијен.
Од Симеоновића је по предању био поменути кнез „Паун Шубик“.

После поменутих родова су досељени до почетка 19. века ови „Косовљани“:

-Рашићи, Прчовићи, Велоичићи и Дринчићи су један род, славе Јовањдан;
-Дудићи и Мишићи су један род, славе Аранђеловдан.
Прадедови Илија (Дудић) и Стојан (Мишић) били су у боју на Малајници и Штубику а Станко (Мишић) довео је „пречим путем Русе у помоћ Србима“.

Остали родови досељени када и „Косовљани“:

-Постуловићи (Дуцићи, Мијаиловићи, Живкићи, Баџићи, Матејевићи, Бакићи и Маринковићи), Андријевдан, су „Арнаути“. Прота Стојадиновић је казивао да је овај род пореклом из Постула или Старе Пеле код Солуна.
-Илићи (Стојадиновићи), Ђурђевдан, су од Шиниковића из села Кијевчића, које је испод Белог Брда, поред Ибра и Завратке. Родоначелник Илија доселио се пре 200 година у Десину – пожаревачки крај – где се богато оженио да би се затим са женом и синчићем Јованом доселио у Штубик.
-Долкучићи, Жигуловићи, Цојићи, Здравковићи, Радисављевићи, Матићи и Николићи су један род, славе Стевањдан. Прачукундедови су добегли из Грабовице у Кључу, где су „због женске части“ убили тамошњег спахију, Турчина. Бежали су у пожаревачки крај – у Раброву имају род.
-Гроздићи (Барбуловићи, Радуловићи, Стојкуловићи, Тодоровићи, Ивановићи, Паучићи и Жикићи), славе Никољдан. Прачукундед Гроздан и његови синови досељени су из Грабовице.
-Крсманићи, Ђурђевдан. Прачукундед Крсман је са Косова а овде се доселио из Смедовца.
-Џимрићи, Ђурђевдан. Чукундед или прачукундед, кога су звали „џимрија“, дошао из Жагубице.
-Каталинићи, Мала Госпојина, су један род са Јоновићима у Малајници, који су досељени из „Радинаца у Горњем Вилајету“ а пореклом су из „Арђала“ – Ердеља.

Родови досељени у 19. веку:

-Лекићи, Никољдан. Прадед Лека је из Шаркамена а пореклом су из тимочке Беле Реке.
-Милановићи, Никољдан. Прадед је досељен са Косова а овде су дошли из Видровца.
-Карићи, Никољдан. Прадед се „повратио из Влашке“ и ушао у Милановиће.
-Савићи, Јовањдан. Дед се доселио из Никшића у Црној Гори.
-Стојадиновићи, Петровдан, су досељени из Видровца.
-Станојловићи, Петровдан, су од „старинаца“ у Трњану.
-Николићи, Св. Петка и:
-Милосављевићи, Св. Петка, су Цигани-Роми ковачи, досељени из Рајца.
-Ђорђевићи, Св. Петка, су Цигани-Роми ковачи, досељени из Уровице.
-Првуловићи, Јовањдан, су Цигани-Роми ковачи, досељни из Рајца.
-Стевановићи, Ђурђевдан, трговац, досељен из Рајца.
Остали трговци, занатлије и механџије су мештани или су се доселили из околине.
Црквена слава и сеоска заветина су Св. Тројице. Вашар је 15. августа (Велика Госпојина) и 1. октобра (Покров Св. Богородице) по старом календару а пијачни дан је петак.

ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

ПОСЕТИТЕ И САЈТ ШТУБИКА: http://www.stubik.info/

The post Порекло презимена, варошица Штубик (Неготин) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Грабовица (Кладово)

$
0
0

Црква Св. Николе у Грабовици

Порекло становништва села Грабовица, општина Кладово – Борски округ. Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

[caption id="attachment_57602" align="aligncenter" width="800"]Црква Св. Николе у Грабовици Црква Св. Николе у Грабовици[/caption]

Положај села.

Ово је најјужније кључко село, између крајинске Реке и Брзе Паланке, Дунава, кључких села Љубичевца, Велеснице, Велике Каменице и површи Мироча. Источни део атара је у равници (дунавска шљунковита тераса) а западни је брдовита површ. Куће су у равници, са обе стране пута Неготин-Кладово и северно од потока Мрфаје док је око двадесет кућа растурено „на салашима“.

Воде.

Мештани користе воду из бунара а у атару су Чешмја и извори: Брезница, Пимница и многи други, безимени.

Земље и шуме.

Најбоља земља је у равници. Места са њивама, ливадама и гајевима имају називе: Живица, Биљевина, Папратиште (Фериге), Дунав (Дуњере), Конопљиште (Кенепиште), Ливађе (Ливез),Јасењар (Фрасиниште), Каменити Поток (Огашу Пјетра), Брезница, Широка Долина (Ваља Лаћеш), Пивнице (Пимнице), Пивничка Долина (Ваља Пимница), Грбова Чора, Черниш, Троица, Гробар, Поточица, Врело, Пољана (Поене), Припар, Ибабара, Мртваја (Мрфаја), Јонина Чука и Кломе. Државне шуме су на местима: Мичариз, Пречиц, Чомин Крак, Корита, МечкинКрак (Кракуа Урсулу), Понор, Добра Вода, Вртеч и Грабовица.

Тип села.

Село је збијеног типа. Куће су међусобно удаљене од 15 до 40 метара. Пут Неготин-Кладово пролази средином села и од њега воде бочно сокаци, који граниче крајеве села. На десној страни пута је крај Србија и махале: Кисерешти, Туцешти, Видојешти, Гајешти, Иванешти, Добешти и Јованешти. На левој страни су махале: Пређешти, Геранешти, Мартинешти, Драгићешти, Стојикешти и Мариникешти. Куће „на салашима“ су размакнуте од 100 до 200 метара.
Данашње Гробље је источно од села, на месту званом Поље.
Грабовица је, кажу, увек била на садашњем месту.

Старине у селу.

Старо гробље је из раније прошлости а не зна се када се у њему укопавало.

Писани трагови о селу у прошлости.

На аустријским картама – Лангерова и „Темишварски Банат“ – насеље је забележено под именом Orawowiz, Grabovitz а 1736. године пише да је у Грабовцу било 103 куће; 1783. године „Grabowatz“ има преко 100 влашких кућа. Село је 1846. имало 171 кућу; 1866-240 а 1924. године 320 кућа.

Постанак села и порекло становништва.

Предање о заснивању села није очувано. Прича се да оно никада није било пусто, јер се због „турског зулума“ већина становника склањала у збегове, у његов брдски крај, а неки су бежали преко Дунава, одакле су се повратили чим би прошла опасност. Порекло већине садашњих родова није довољно позната. По предању преци већине становника су међусобно говорили српски а мање „влашки“. Доцније, нарочито после повратка избеглих родова из“Влашке“ крајем 18. века, становништво је отпочело говорити „влашки“, чему је допринело мешање са „повлашћеницима“ и новодосељеним „влашким“ породицама.

У родове чији су старији преци међусобно говорили само српски спадају ови родови.

-Иванешти (Ивановићи), Солдати , Ђурђиц;
-Згрку, Никољдан;
-Видојешти, Јованешти, Св.Петка и:
-Лазароњи, Аранђеловдан.
Сви су били једног порекла. Данас се презивају по браћи, чукундедовима.
-Дабешти, Ђурђиц, су потомци Крсте Дубеска, чије је порекло било из „Дабије у Турској“.
-Туцешти, Кесерешти, Балеј-и, Туфаи и Дина-и, Аранђеловдан, су српског порекла и један од родоначелника је Туца Кесера.
-Гајешти и Мирођу-и су један род, славе Митровдан, су пореклом из „Србије“.
-Трујков-и (Поповићи), Св. Петка.Чукундед, поп, је био Србин.
-Млађин-и, Митровдан;
-Попилицешти, Маринкешти и Перчоњи, Никољдан, су један род.
-Колицешти (Николицешти, Николице) и Стојичешти, Лазаревдан, су један род.
-Драгићешти, Св. Петка.
-Геранешти, Никољдан.
-Бутар-и (колар) и Мерђен-и, Алимпијевдан, су један род.
-Пређешти, Ђурђиц.
-Жукуљешти, Митровдан.
-Јовицешти и Гркљан-и, Јовањдан, су један род.
-Предићи (Кукуљешти), Св. Петка.
-Турлика и Тујкешти, Св. Петка и Митровдан, су један род.
-Милутиновићи, Св. Петка.
-Гушику, Аранђеловдан.
-Лазароњи, Св. Петка.
-Пујићи, Ђурђиц.
Млађинова мајка је била Српиња а дед Првуул је био војник Хајдук Вељков. Прадедови Попилицешта, Стојкоња и неких других родова су „бежали у Влашку“.

У родове чији су старији преци међусобно говорили „влашки“ долазе:

-Лупеско, Митровдан.
-Снђешти, Аранђеловдан.
-Туфиши, Св. Петка.
-Конци (Џоџика), Никољдан.
-Дилешти, Аранђеловдан.
-Њење, Митровдан.
-Фиру, Св. Петка.
-Журјака, Св. Петка и:
-Наталешти, Св. Петка.

Непознато је којим су језиком говорили старији преци ових родова:

-Мартинешти, Митровдан.
-Дору, Аранђеловдан.
-Матеји, Св.Петка.
-Вирјани, Митровдан.
-Гоге, Аранђеловдан.
-Јенче, Св. Петка.
-Јонашкоњи, Јовањдан.
-Шћопулешти, Аранђеловдан.
-Пурце, Никољдан.
-Паул, Јовањдан и;
-Дујкешти, Св. Петка.

После ових родова, а до краја 19. века, доселили су се:

-Будимири, Ђурђиц, су из пожаревачког краја.
-Царани и Цига, Никољдан, су један род, досељени из „Влашке“.
-Аврамешти, Св. Петка, су из Голубиња у Поречу.
-Брложани, Никољдан, дед је дошао из „Брлоге“ – Милутиновца – а пореклом је из Кривине у Румунији.
-Томешти, Никољдан, су из Бугарске.
-Маркоњи, Никољдан, су од Пасаринешта у Малајници а пореклом су из „Арђала“ – Ердеља.
-Унгурјани, Алимпијевдан, су „Унгурјани“.
-Буфан-и, Аранђеловдан, су из Баната.
-Милорад-и, Св.Петка. Отац се доселио из пожаревачког краја.
-Јаковљевићи, Ђурђиц, су из Неготина.
-Арсеније, Ђурђиц, је из пожаревачког краја.
-Барјактаровићи, Никољдан, су из Брзе Паланке а пореклом из „Влашке“.
-Балачики, Аранђеловдан, су из „Влашке“.
-Ројбу-и, Никољдан;
-Божин-и, Ђурђиц и;
-Пича-и, Никољдан, су сви из „Влашке“.
-Дачићи, Никољдан, су са Косова а овамо су дошли из Штубика.
-Џановљани (Танасијевићи), Св. Петка су из „Џањева“ – Душановца.
Сеока заветина је Спасовдан а сеоска преслава је Ђурђевдан. Црква слави Никољдан.

ИЗВОР: Према књизи Косте Јовановића „Неготинска Крајина и Кључ“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Грабовица (Кладово) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Горњи Ступањ (Александровац)

$
0
0

Порекло становништва села Горњи Ступањ општина Александровац, Расински округ. Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан. Положај села. Горњи Ступањ лежи на долинским странама косе која се благо спушта према равни око Велике Реке (Пепељуша), у коју овде утиче Мала Река. Једним делом насеље се спустило до самог речног тока. Ту је […]

The post Порекло презимена, село Горњи Ступањ (Александровац) appeared first on Порекло.


Порекло садашњих пивских породица

$
0
0

Манастир Пива (Плужине) из 1573. године

Порекло пивских породица према студији "Пива" Обрена Благојевића из 1971. године (истраживање спроведено 1967-68). Приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић.      

[caption id="attachment_57927" align="aligncenter" width="640"]Манастир Пива (Плужине) из 1573. године Манастир Пива (Плужине) из 1573. године[/caption]

 

У овом раду ми ћемо покушати да наведемо, азбучним редом, све садашње пивске породице, са барем једним минимумом основних података. Сам преглед породица, број њихових кућа и распоред по селима резултат је анкете коју сам, током 1967. и 1968. године, сам организовао, а којом је било обухваћено и питање исељавања из Пиве након Другог свјетског рата.  Иако сам тако добијене податке провјеравао и преко основних резултата посљедњег пописа становништва, као и података добијених у скупштини општине Плужине, није искључено да су се ипак поткрале какве грешке или пропусти. Што се, пак, тиче других података о породицама, они су, као што сам рекао у уводу, у првом реду резултат мојих ранијих забиљежака, прикупљених на основу многих разговора са старијим боље упознатим људима у појединим селима, и у току рата, кад сам се у Пиви дуже бавио, али такоће и прије и у неколико наврата послије рата. Те податке сам такође сада унеколико допунио, сравњивао са подацима из Томићевог рада о Пиви и неким заосталим забиљешкама Андрије Лубурића, који су такође из истог извора, и поново их провјеравао на терену. Ови подаци су, дакле, скоро искључиво резултат казивања старијих, људи који су понајвише знали о својим и другим породицама, дакле резултат предања, у коме, као и у сваком другом предању, свакако постоје не само празнине, већ и противрјечности. У много случајева ни сами ти старији људи нијесу се слагали међу собом о овом или оном питању (ред предака, сродство и слично). Зато сам у рад унио само она од тих казивања, која су се у појединим селима сматрала тако рећи опште познатим и неоспорним, а изоставио сам много тога што су говорили појединци, а није се могло и код других потврдити или провјерити. При свем томе, јасно је, наравно, да се према овим казивањима, као уосталом и према сваком предању, морају имати извјесне резерве. Ево тих података.

Авдићи. Муслимани, живе у долини Таре, у Божуреву долу, Поријеклом су затарци, из Златног бора. Сада их има само једна кућа.

Аврами. Живе у селу Црна Гора, гдје их је сад три куће. Тамо се доселио Петар, који је служио код Никовића, па се оженио Доком, ћерком Пуља Шипчића, и доселио се на мираз. Иначе су поријеклом од Златног бора изнад Узлупа.

Алексићи Једна окућа у Бојатима. Кћер Шћепана Плоске, Даница, удала се за Мирка Алексића, из Ускока, који се био доселио на мираз. Од Мирка је Вучета, а од њега данашња породица.

Апрцовићи. Повећа породица од петнаестак кућа. Живе у Осојном Ораху, који се по њима зове и Орах Апрцовића. Поријеклом су с Чева, из Убала и род су са Гардашевићима. По предању, отуда су дошли стриц и синовац и окућили се на земљи Гаговића. Божовићи, који су тада такође живјели у Ораху, хтјели су да их отјерају, па је било и узајамних паљевина кућа. У породици су имали кнезове, међу њима Станка, па Јока и, најзад, Шћепана. Кнез Јоко био је 1853. године у таоцима, па је тамо и умро. Посљедњи кнез, Шћепан, био је роћен око 1830. године. Прво су славили Аранђеловдан, па ту славу, због неког несрећног случаја, промијенили и послије су славили Илиндан. Прије посљедњег рата неколике куће Апрцовића биле су и у Миљковцу, гдје се, око 1815. године, из Ораха био доселио Тома и имао синове Тривка и Обрена. Сад их у Миљковцу нема.

Аџићи. То је велико и старо братство, чија је основна база у Пиви село Лисина, али су се одатле много расељавали, па их сада и у самој Пиви има у низу других села: Плужинама, Милошевићима, Брљеву, Стабнима, Седларима, Горанску и Војиновићима, у свему око 50 кућа. Славили су Јовањдан.

По предању, преци Аџића су поријеклом из Зете, из околине Жабљака, па су се одатле одселили у Катунску нахију, а затим преко Бањана дошли у Пиву. Бранилови потомци, браћа Кривача и Боро (Борило) населили су се на свој првобитни катун у селу Недајном. Боро се одметнуо у хајдуке, али је био ухваћен и каменован, а Кривача се са Боровом удовицом Маром преселио у Жупу, и то Мара, која је, по предању прва наложила ватру, у Стабна („Марин крш"), а Кривача у Лисину („Кривачина план”). Ту су се намножили и много расељавали. Садашње презиме добили су по неком претку, аџији.

У вријеме напада босанског везира Селим-паше на Махмут-пашу Бушатлију и херцеговачка племена која су га подржавала погинуо је кнез Сава Аџић са још шесторицом других Аџића. С њима је био и зет им Симо Тијанић-Брадара, који је са младим Јованом (касније Јован Демир) успио да умакне из запаљене куле, док је мали Драгић остао код оваца и касније је имао 7 синова. Један од њих Зеко, са синовима: Јаковом, Нинком, Јездом и Мијатом, преселио се у Седларе, на земљу Љешевића, а узму на обраду и земљу Алај-бега Ченгића. У Плужине се шездесетих година населио Вуле и још двије куће, а у Брљево на купљену земљу доселио се Јездо, који је имао сина Тривка, а он 7 синова. У Војиновиће се, такође шездесетих година, населио Мићо Аџић, на земљу овога таста Шћепана Ђаковића.

Аџићи на Горанску дошли су 1889. године из Кокорине, гдје су се око 1840. године из Лисине били одселили синови Мијајлови Остоја, Стојан, Глигор и Аћим. На Горанско су се населили Тривко, на земљу Јола Љешевића, и Лука, на земљу манастирску. У Србију су се, око 1866. године, одселили из Лисине Ристо и Танасије, а од Аџића су и Моћевићи, код Сарајева, гдје су се једне гладне године одселили такође из Лисине.

Из овог великог братства је чувени пивски јунак и један од вођа устанка из 1875. године, Вуле Аџић и његов син Јоко, бригадир Дурмиторске бригаде. Јоков син Михаило био је посланик у Народној скупштини Краљевине Југославије, 1938—1941. године, као што је и раније Благоје Николин Аџић био посланик у црногорској Народној скупштини, 1907—1915. године.

Бабићи. Ни раније нијесу били бројна породица, а сад их је само једна кућа у Црквичком Пољу. По предању, поријеклом су из Бањана. Наводно, неки младић се оженио старијом дјевојком, родом од Грубача, па по томе потомци добили презиме. Од њега је Панто Бабић, који је био врло богат. Он је, кажу, од Шувалија купио Бабића омар за зобницу талијера. У задрузи је имао близу 60 чланова и држао по 6 пари волова. Његов син Вук био је један од најљепших људи у Пиви. Митар Бабић је око 1910. године купио земљу у Жеичну од Јована Кочовића и тамо се населио. Једна им је линија: Митар-Обрад-Митар-Петар-Вук. Славили оу Шћепањдан.

Бајагићи. То је било велико и познато пивско братство, које је прије рата имало око 25 домова. Сад их има само 5 кућа у Зукви и једна у Јеринићима. У Пиви су старосједиоци, од стабла Браниловића, па су славили Јовањдан, али се није сачувало предање о томе која су им друга братства најближа. Од давнина су били у Стубици. Као најстаријег претка помињу Ивана, који је имао Марка, а овај Ђеросима, Божа и Николу. Ђеросим је четовао по Босни и по повратку отуда начинио кулу у Стубици. Ђеросим је имао сина Марка, а он Саву; Никола је имао Шунда (крштено име такође Марко), Ивана и Тодора, а Божо Јована, Вукадина и Шћепана. Овај посљедњи убије Николу Симуновића, па са браћом побјегне у Бодежишта у Гацку, гдје су остали око 25 година, па се врате у Стубицу, одакле су око 1850. године прешли у Зукву, на Дедагину земљу, коју су касније откупили. Тамо су затекли браћу Лака и Стевана Говедарице, који убрзо одселе у Голију. Јованови, пак, синови: Симо, Глигор, Миро и Стеван, одселили су се из Стубице, по повратку из Бодежишта, на Гласинац. Одсељавали су се и у Србију, око Житног потока. Једна њихова линија је ова: Иван — Марко—Божо— Ву- кадин—Живко—Илија (Шундо млађи)—Милосав.

Из овог братства је стари пивски ускок Шундо Бајагић, као и црногорски командири батаљона Жупе пивске: Милош и Шундо. Шундо старији (рођен око 1812) населио се у Црквичком Пољу шездесетих година, а одатле му се син Никола, капетан и народни посланик капетаније Планине пивске у Црногорској народној скупштини, преселио у Јериниће око 1907. године.

Бајовићи, Старосједилачка породица од десетак кућа на Безују, али им је старина у Рудиницама, гдје сада има само једна кућа. У Пиви постоји више верзија предања о поријеклу ове породице. По једној је она од браће Баја Пивљанина, по другој од неког сељака Чепура, који је послије одметања Баја и његове браће остао на њиховом имању, док су по трећој верзији Бајовићи, који су се до 1887. године заиста и звали Чепурима, грана истог стабла од кога су и Врачари и Таушани, дакле блиски Гаговићима, чему би ишла у прилог и заједничка слава, Никољдан. У сваком случају, на основу довођења у везу ове породице са Бајом Пивљанином краљ Никола је на приједлог војводе Лазара примио у официрску школу Ђорђија Бајовића, који је касније постао командир батаљона Жупе пивске. Једна кућа Бајовића одселила се у околину Новог Пазара, а двије њихове куће су и у Дубровску, у Дробњаку.

Бакрачи. То је старо пивско братство, које сада има око 25 кућа. Живе на Горанску и у његовом засеоку Сињцу, а од скора их има и на Брезнима. Припадају стаблу Браниловића, па су славили Јовањдан. Најближи су им Мићановићи, а затим Топаловићи, Сочице и Гојковићи. Мајан Бакрач (роћен око 1880) казивао је да су се тако прозвали по Тривку, кога је у некој прилици огребао котао (бакрач). Иначе, он је знао за ове претке: Мићан — Тривко —Ђорђије — Ђуро — Каро (умро у 105. години, 1907) — Сава. Из овог братства је био чувени мајстор дрвене галије из времена освајања Безуја, Бјелан Бакрач.

Баланџићи. Такође стара пивска породица. Живе у Плужинама и на Ерцеговој страни. Сад их има свега 7—8 кућа. Славили су Јовањдан. По предању, они су старином из Ораха, гдје су живјела браћа Слијепчевићи: Филип, Голуб и Куљо, од којих су Филиповићи (касније Баланџићи), Голубовићи и Кулићи. Кнез Милија Филиповић у првом браку није имао дјеце, па се поново ожени Јелића односно Пејовића удовицом Круном, која је из првог брака довела једног сина а и у том новом браку имао једног. Пошто је имао катун у Ерцеговој страни, подијели им то имање на равне дијелове и од њих су Баланџићи и Крунићи. Кнез Милија Филиповић (старији) организује чету и нападне Турке у Ливадама, на Доњем Унчу, гдје су били почели да се насељавају, па бојећи се освете сви Филиповићи побјегну у Стари Влах, одакле су се послије извјесног времена вратили браћа Јован и Милија (млађи) и населили у Плужинама. Ту су купили земљу у једног Ђукановића, који није имао порода и направили кућу на источној страни Граца. Друга верзија предања каже да су ту земљу измамили на тај начин што је Баланџић тражио од Ђукановића мало земље, колико би обухватила волујска кожа, па покројио кожу и опасао велики дио Градца и цослије на турском суду добио парницу Око 1890. године три куће Баланџића, синови Јокоови: Максим, Перо и Лука, одселе на Ерцегову страну. Као претке помињу: Милија — Станоје — Јован — Вид — Јован — Станоје (рођен око 1790) — Јован (рођен око 1835). Једна грана Баланџића су Бјелаковићи.

Батурани. Раније је то била већа породица, а сада их је само неколико кућа. Живе у Црној Гори и у Јеринићима. Славили су Трипуњдан. По предању, они су поријеклом из Прераца и припадали су братству Радановића, па се 4 брата доселе у Бешиће, одакле због завађе са Кнежевићима побјегну најприје на Брљево. Ту се један Батуран ожени сестром Остоје Кужића, па се са браћом и синовима Стеваном и Мијатом пресели у Барни до. Стеванов син Ристо око 1830. године пређе на мираз у Бабиће, а остала три брата у Црну Гору. Од њих је један, Станиша, имао сина Тошу, а овај Божа, који се преселио на Недајно и имао синове Голуба, Јакова и Илију. Голуб се иселио у Босну, негдје око Рогатице. Презиме су добили по неком претку, који је много ишао у лов, па му се „набатуравао” снијег на ноге.

Бауцали. Живе у истоименом засеоку у Горњим Црквицама, гдје их је свега неколико кућа, али гдје су први насељеници, вјероватно из Жупе пивске. Има их и у околини Фоче, гдје су муслимани, а поред Бијељине има село под истим именом, па није искључено да су и они поријеклом од Бауцала из Пиве. Има предање да су управо помуслимањени Бауцали, половином XVIII вијека разорили стару цркву у Кнежевићима, коју је око 1855. године обновио кнез Бућко Кнежевић.

Бјелаковићи. Раније их је било неколико кућа на Унчу (Ерцегова страна), а сад је само једна кућа. Славили су Јовањдан. По предању, они су грана Слијепчевића, односно Филиповића (Баланџића). Родоначелник им Бјелак одлазио је у Босну, па се око 1810. године опет вратио на Ерцегову страну. Бјелак је имао синове Марка и Вука, па од Марка није остао нико, а од Вука 6 синова. Са Баланџићима се нијесу међусобно узимали.

Благојевићи. Једно од најбројнијих пивских братстава. Прије рата било их је око 70 домова, па су у рату тешко настрадали, али их и сада има око 40 кућа. Живе у селима Буковцу и Дубој, скоро искључиво они, а има их и у Доњим Рудиницама, Потприсојима и у Милошевићима. Славили су Ђурђевдан.

По предању, поријеклом су из околине Невесиња, али су се њихови преци у Пиву доселили негдје крајем XVI вијека. У Буковцу су живјели три брата: Благоје, Марко и Дамјан, па се након убиства неког Турчина морали раселити. Дамјан и Марко оду у Гацко, гдје овај посљедњи и остане у Изгорима, и од њега су Марковићи, а Дамјанов потомак Алекса преће у Ускоке и од њега су Алексићи (Дамјановићи). Благојеви синови се раздвоје, па једни оду у Голију, на Крстац, а други на Челиково Поље. Њихову земљу у Буковцу купе Гаговићи и Пејовићи. Касније се сви Благојевићи врате, откупе старину и поново населе у Буковцу. Око 1840. године било их је само 8 кућа, али су се касније намножили и разгранали тако да су се мећуообно узимали. Знају за све претке од Благоја (рођен око 1650). Тако, на примјер, једно стабло иде овако: Благоје — Станоје — Јован — Ристо (рођен око 1760) — Милета — Миливоје, а друго: Благоје — Арсеније — Ђуро — Арсеније (Зец) — Обрен (Бећо) — Тодор (рођен 1886). Ристо (Кусан) је око 1810. године убио четовоћу Брацоку, кад је овај са Пиперима био плијенио овце из Буковца, Миљковца и Рудиница. Брацоку је посјекао Лука Шућур. У Дубој су испрва биле само зимске стаје, па су се око 1860. тамо настанили најприје Станоје и Беле, а затим и други. У Рудинице се на мираз код Дамјановића, око 1880, одселио кнез Ђурко Благојевић, а у Потприсоја браћа Костадин, Обрад и Секул, тек послије првог свјетског рата. Благојевића има и у Шипачну, гдје се одселио Пејо, у околини Прокупља, гдје су се одселили: Гале, са 8 синова („Осмаци"), Пеко, Антоније и Радоман и у Метохији, гдје су се одселили синови Шпирови: Рако, Симеун и Ђурко. Једна кућа Благојевића (Радојица) била је одсељена у Никшић а у Фочи их има одсељеиих још из ранијих времена.

Блечићи. То је једна од најстаријих грана Браниловића у Пиви. Из Плужина су се давно доселили у Сељане, гдје и дана,с живе и гдје их има око 30 домова. Славили су Јовањдан. Род су им Секуловићи и Вукосављевићи у истом селу.

По предању, они и Тадићи су од два брата, па кад су се дијелили њима припадну Сељани (Крушево), а Тадићима Букови до (Смријечно). Као најстаријег претка знају Грујицу, који је имао синове Јована, Мињу и Антонија, од којих су сви Блечићи. Једна њихова грана ишла је, на примјер, овако: Грујица-Јован-Алекоа-Аитоиије-Андрија-Милован-Тривко-Никола-Дамјан (рођен око 1898). Посебан огранак Блечића су Вуковићи, прозвани по Вуку Блечићу, који је као ускок погинуо у октобру 1857. године.

Богдановићи. То је стара пивска породица, која припада стаблу Браниловића, из Плужина. Одавно су у селу Пишчу, одакле се спустио на Крстац, крај ријеке Пиве, Шћепан, са синовима Симеуном и Вушом, па их сад ту има нише, а једна кућа је и у Плужоинама, у свему око десетак кућа.

По предању, Богдановићи, Јојићи и Чавићи, који такође одавно живе на Пишчу, од истог су стабла. Предак им је био Станко Маничевић, који је имао три сина: Богдана (Кара-Богдан), Јоју и Тривка, па пошто је овај посљедњи рано умро, његов син Станко прозове се, као што у сличним случајевима и бива, по мајци Чави.

Бојати. То је породица од дванаестак кућа, која живи у истоименом селу на Планини пивској. Одатле су се једни одселили у Доње Црквице, па је Бојо Бојат у Бријегу купио земљу од Оџића и тамо се одселио. Поријеклом су од Јауковића, из Дробњака. По предању, Бојо Јауковић служио је код кнеза Миуна Кнежевића и овај му повјери да растјера неке Цигане, чије су се черге налазиле у великом броју на терену данашњих Бојата. Овај убије церибашу, а остали побјегну под Шарића гору, гдје их такоће нападну и велики број побију (Циганско гробље), а остали се некуд макну. Бојо се у Бојатима и настани и од њега су сви остали. Имао је синове Вуколу и Станишу, а Станиша Илију (рођен око 1790) и Мијата. Има их и у Босни, гдје се око 1850. одселио Никола Бојат. Славили су Ђурђевдан.

Бошњаци. То је породица која сада има око 12 кућа, настањених на Безују. По предању, поријеклом су из Жупе никшићке од Лужница-Чворовића. Њихов предак, Петроније, био се одселио у Босну, па се око 1740. године вратио и при повратку му тадашњи кнез Гаговић прода мало земље на источном крају села, гдје се настани и остане. Петроније је имао сина Саву, а он Јована, Милету и још једног. Милета је имао Василија, а овај Лазара (рођен око 1810). Године 1889. двије куће Бошњака одселиле су се у Србију, а двије у околину Зворника. Бошњаци су се прозвали тако што су дошли из Босне. Славили су Лучиндан.

Бубало. Једна кућа у Горњим Брезнима, гдје се послије другог свјетског рата доселио Владо, на миразну земљу. Поријеклом су из села Волујца, код Требиња.

Варезићи. Живе у селу Смријечну, гдје су их сада само три куће. По предању, они су поријеклом из Језера, одакле је њихов предак Вареза побјегао од крви. Митар Варезић имао је велику задругу и био врло богат. Један његов син, звани Ђапара, погинуо је око 1780. године, кад је кнез Никола Тадић организовао напад на Рудињане - Бобане, који су дотле издизали на Језерца и Међеђу. У пјесми се за њега каже:

„Одбијају по два за једнога,

А Ђапару за Богошевића”.

Други Митров син, Никола, имао је три сина: Мијајла, Зеја и Милутина (рођен око 1790). Славили су Никољдан.

Васовићи. То је породица која сада броји око 10 кућа, од којих је већина на Будњу, док се једна кућа недавно настанила у Доњим Брезнима. По предању, Васовићи су поријеклом из Петровића у Бањанима. У Пиву су се доселили негдје половином XVII вијека, и то у близини Плужина, а затим на Будањ и Брљево, гдје се одселио Сава. На Брљеву су затекли Боровце, а у Милошевићима Кордиће и Кољешиће. Била су браћа Васо и Ђуро, па Ђуро прешао на ислам и од њега су Звиздићи у Гацку. Има их и у Босни, гдје су се давно одселили Мијо и Гаврило, браћа Остојина. Од предака помињу овај ред: Васо-Божо-Сава-Остоја-Спасоје-Тривко-Симо-Милутин-Васо (рођен око 1900). Одувијек су славили Аранђеловдан.

Вељевићи. У најму код војводе Лазара служио је неки босанац Вељевић, који је имао ванбрачног сина Митра. Митрова мајка, Милица, имала је и другог ванбрачног сина, Јована, који се такође прозвао Вељевић, Митар је био у Америци и по повратку купио нешто земље од војводе и подијелио са братом. Митар није имао мушке дјеце, а од Јована су остала два сина. Славили су Митровдан.

Војводићи. Породица од око 10 кућа у истоименом насељу на Планини пивској, под Милогором и Одрагом. Славили су Лучиндан. Поријеклом су Требјешани и род су са Никовићима. Доселио се Андрија Војводић, који је имао синове: Милована, Пера и Нешка.

Војиновићи. Стара породица од око 15 домова у истоименом селу, на Планини пивској. Славили су Јовањдан и поријеклом су из Плужина, па се ту, у Војиновићима, настанили на првобитном катуну.

По предању, Војиновићи оу од Браниловића, а зову се по Војину, који је био барјактар у турској војсци, под Озијом (Оџаков) и тамо био 12 година. У читуљи која се у њиховој породици водила од 1718. године, први је био уписан Вук, па Војин, Твртко и даље: Лука-Јоко-Раде (умро 1872. у 85-тој години живота). Твртко је први издигао из Плужина у Дрпе (садашњи Војиновићи), у Копривну долину (сада Љетиште). Од њих су биле и мање гране: Шашовићи, Ђаковићи и Бошковићи, који су се одселили у Босну. Тамо су се одсељавали и Војиновићи, и то око 1810. године 3 куће на Гласинац, а касније још 4. Послије првог свјетског рата 6 кућа Војиновића одселило се у Врањеш.

Из овог братства је велики јунак и поткомандир баталиона Планине пивске Лука Војиновић Голошија, чији је син Мијо касније такође био официр црногорске војске.

Вранићи. Раније је то била породица од око 10 кућа, а сад их је само по једна кућа у Црквичком Пољу и Жеичну. Славили су Јовањдан. По предању, поријеклом су из дробњачког села Комарнице, од: Савовића, па се њих 7 брата, након убиства неког Турчина, морало раселити и један од њих, око 1790. године досели на Црну Гору, а одатле на земљу Шаиновића, у Црквичком Пољу. У Жеично се одселио Шујо, а касније и Илија. Преци су им: Илија-Комнен-Илија.

Врачари. То је породица од око 10 кућа. Матица им је село Безује, гдје их и сада има неколико кућа, али их има и у Шарићима и Циковићима — на Планини, и у Горњим Брезнима — у Жупи пивској, гдје су се расељавали доцније. Славили су Никољдан и свакако су у некој ородничкој вези са Гаговићима, Таушанима и Бајовићима, мада о природи те везе има неколико верзија. Врачарима су се прозвали по неком претку, који је врачао (гатао). По предању, била су браћа Марко, Јездо и Јоко и од њих су сви Врачари. Марко је имао Лазара, а Овај Остоју (рођен око 1787). Једна кућа Врачара одселила се у Србију 1889. године. У Брезнима су браћа Митар и Максим купили земљу и ту се населили око 1900. године. Из ове породице је игуман Пивског манастира Прокопије, кога смо помињали у вези са устанком из 1875. године и грађењем моста на Комарници.

Вујичићи. Само једна кућа у Бријегу (Заграбе). Дошли су послије другог свјетског рата из околине Фоче, на мираз. Славили су Петковдан.

Вуковићи. Велико братство од око 45 домова. Највише их је у Мратињу, гдје им је и првобитна база у Пиви, а има их и на Пишчу, у Војиновићима, Бријегу и на Лукама, у кањону Пиве, камо су се досељавали из Мратиња. Славили су Аранћеловдан.

По предању, они су поријеклом с Чева, али су се у Пиву доселили давно, негдје половином XVI вијека и у Мратињу затекли старе Кокановиће. Неко вријеме били су од крвне освете побјегли у Босну, па су се поново вратили у Мратиње. Најприје су живјели у доњем дијелу села, али су се давно премакли у горњи. Предак им Вук, по коме се презивају, имао је три сина: Тривка, Риста и Илију. Илија је имао синове: Јована, Јоксима, Тривка, Тома и Панта. Од овог посљедњег су Пантовићи, који живе у Мратињу, Црквицама и Бријегу. Од Вуковића су и Неимаревићи у Херцеговини, и то од Николе, који је након убиства неких Љешевића, око 1790. године, утекао у Мостар и тамо изучио зидарски занат. Вјероватно је од њих и мала породица Шимуни, у Мратињу. Одсељавали су се и у Босну, гдје је око 1780. године отишао Марко, чији су потомци сада у околини Сарајева под именом Милетићи. Има их и у Пљевљима, гдје се зову Пивљани, а таошће и у Језерима, камо се око 1890. године одселио Бошко.

Једна њихова линија је, по казивању старијих људи, ова: Вук-Тривко-Илија-Васо-Јоксим-Радован-Лазар-Јован. У манастирским записима помиње се кнез Дука Вуковић, свакако из овог братства.

Вуковићи на Пишчу су од Васа Илијина, који се ту око 1812. године доселио из Мратиња. Вуковићи у Бријегу су од Милована, који је око 1870. године био узео од Ахмет-бега Тавра под аренду земљу у Заграђу, и од његовог брата Луке. Послије ослобоћења Пиве, Мићан Вуковић добио је земљу на Шћепнпољу, Илија на Бабином брду, а Тодор у Папратишту. Вуковићи на Лукама држали су земљу војводе Лазара, па је касније откупили.

Окица Митров Вуковић био је један од најстаријих пивских ускока, а с њим је било још 7 Вуковића: Томо, Лука, Видак, Илија, Милован, Симеун и Богдан. Вуковићи се помињу и у „Пивском колу” („К’о вукови Вуковићи").

Вукосављевићи. Живе у Сељанима, гдје их је само неколико кућа. Славили су Јовањдан. Они су Браниловићи, и то једна грана Блечића из истог села. Зову се по Вукосаву Филипову Блечићу, који је имао синове Саву и Јована, па Сава: Риста, Јока, Драга, Ђурка и Јакова, а Јован Драгића. Ристов је син био Митар (рођен око 1853. године). 1889. године одселиле су се у Србију двије куће Вукосављевића, а двије 1923.

Вулете. Само једна кућа на Недајном. Доселили су се из околине Тузле послије првог свјетског рата.

Гаговићи. Гаговићи су једно од најстаријих и најугледнијих пивских братстава, које, поред Љешевића, краљ Никола у „Пивском колу" назива „пивском властелом”. Прије рата их је у Пиви било око 30 кућа, а сад их тамо нема ни половина тога броја. Живе на Безују, које су они као насеље и основали. Славили су Никољдан.

По предању, а и по запису архимандрита Арсенија Гаговића, они су грана старог братства Руђића. Из Рудиница су се најприје раселили у Ораху, одакле оу се раселиле и разне њихове гране („Гаговића омеђина”). Све до сада било је помало чудновато откуда то и зашто да се из Рудиница селе чак у Орах, па је због тога и у погледу овог предања било прилично сумње и недоумице. Међутим, по наведеном дефтеру од 1476/78. године јасно се види да је тада један џемат влаха-сточара заиста имао своја зимска станишта у Рудиницама а љетња управо у Ораху, па је онда постало сасвим разумљиво да су се, као што је и иначе по правилу бивало, неки преци Гаговића касније у Ораху и за стално населили. Гаговићи су из Ораха дошли најприје у Крушево, у Сељанима, а одатле су за вријеме једне гладне године прешли на Безује (Црњин до), које је тада било покривено шумом, и ту се населили. Имали су земље и у Јасену, Буковцу, Брезнима, Плужинама.

Архимандрит Арсеније каже да је родоначелник Гаговића кнез Вукашин Руђић, по чијем су се сину Гаврилу (Гаги) и прозвали Гаговићи, а чији је други син био каснији патријарх пећки Саватије, оснивач Пивског манастира. У Пиви је постојало и широко распрострањено предање да су од овог братства били и велики везир Мехмед-паша Соколовић и брат му Макарије, први патријарх обновљене пећке патријаршије. Но, независно од тога, сигурно је да је братство Гаговића у Пиви веома старо. Осим архимандрита Арсенија, они су кроз сва времена имали угледних људи и пивских првака, од којих је, у новије вријеме, Миро био први командир баталиона Планине пивске и први, а вјероватно и једини, Пивљанин са титулом сердара. Из братства Гаговића обично су бивали игумани и архимандрити Пивског манастира, а по предању имали су више од тридесет свештених лица, па и неколико калуђерица. За читаво вријеме турске владавине имали су свог кнеза. У Пиви су Гаговићима најближи Сукновићи, а затим и сви други Руђићи. Има их насељених у околини Ужица и око Мајевице, а 1889. године Илија се одселио у Прокупље. Од Гаговића су и Цицварићи, и то од Николе Гаговића, који се 1810. године одселио најприје у Белу реку, па у Гостиље и село Никојевиће. Од њега је ишла линија: Никола-Јевто-Јован-Зарије-Крсто (новинар).

Иначе једна линија Гаговића на Безују ишла је овако: Сава-Атанасије-Сава-Марко-Миро-Лазар-Владо-Рајко (сада секретар Савезног извршног вијећа).

Гашићи. Свега три куће у Црквичком Пољу. Славили су Ђурђевдан. Поријеклом су из Рудина.

Гашовићи. Раније је то била велика породица од око 25 домова. Сада их има око 10 кућа у Црквичком Пољу (Горње поље) и једна на Недајном. Славили су Ђурђевдан. Око 1852. године Стеван Гашовић ускочио је у Тушињу, населио се у Ускоцима и од њега су тамошњи Гашовићи. Из овог братства је и Богдан (Бојо) Гашовић, командир Црквичке чете у баталиону Планине пивске.

Гвоздени. То је мала породица од неколико кућа у долини Таре. Славили су Ђурђевдан. Поријеклом су из Тепаца, одакле се око 1850. године у Заграће, на турску земљу, доселио Јован Гвозден. Он је имао синове Петра и Шабана.

Гломазићи. То је породица од око десетак кућа. Живе у Доњим Рудиницама, као старосједиоци од стабла Руђића. Славили су Никољдан. Од њих је био поп Тома и још 8 попова и три калуђера, од којих је у сјећању највише остао Поликарпа. Одсељавали су се и у Босну, камо је око 1840. године отишао Крсто Гломазић. Има их и на Дубровску и у Новаковићима, гдје се крајем прошлог вијека одселила по једна кућа Гломазића из Рудиница.

Говедарице. Једна кућа у Смријечну. Поријеклом су из Југовића у Гацку. Од аустријске војске побјегао је Шпиро и најприје се населио на земљу војводе Лазара на Горанску. Славили су Никољдан.

Гогићи. Живе у Горњим Рудиницама, гдје их има десетак кућа. По предању, поријеклом су из Бродског Поља, одакле је дошао неки зидар, који је радио у Миљковцу код Теша Батака (Ристића) и оженио се од сусједних Благојевића, па примио и њихову славу. Живио је прво на миразном имању у Буковцу, па му је син Митар купио имање од Ђачића и населио се у Рудиницама. Од њега су сви Гогићи. Сад их је једна кућа и у Доњим Брезнима.

Гојковићи То је мала али стара породица од неколико кућа у Плужинама. Славили су Јовањдан и, по предању, припадају стаблу Браниловића, чије се првобитно станиште у Магудама сад налази управо на имању Спасоја Гојковића. Најближи су им Сочице и Топаловићи, са којима су некад чинили исто братство Ђукановића.

Голубовићи. Повеће и старо братство у Присојном Ораху; које се по њима зове и Орах Голубовића, а има их једна кућа и у Лисини, у свему 22 домаћинства. Славили су Јовањдан и по предању су од Браниловића. Најближи су им Баланџићи и Кулићи. Њихов родоначелник Голуб, по предању је био брат Филипа и Куља, од којих су наведена братства. Као за најстарије претке знају за браћу Спасоја и Стевана. Спасоје је имао Алексу, Јока, Голуба и Николу, а Стеван Васа, Ђура, Марка и Тоша. Они су имали и других рођака, јер су се давно разродили. Имали су земље и на Пишчу, на Брвну, па су је замијенили са Чавићима, који су им дали свој дио у Ораху. Доста су се расељавали. У околину Невесиња одселили су око 1865. године Милутин и Новак, а у околину Лознице Јаков. Има их и на Дубровску, гдје се одселио Пиљо, од кога су тамошњи Голубовићи.

Горановићи. Једна кућа на Доњем Унчу. Дошли су послије првог свјетског рата, на мираз. Поријеклом су од Горановића из Голије.

Гргури. То је породица од свега неколико кућа на Равном (под Мрамором) гдје су се доселили из сусједног Гацка (Берушица). Најприје су живјели у Муљима, па их отуда протјерао неки турски силник, који се сам тамо населио. Славили су Шћепањдан, као и Пјешчићи а по предању су од истог претка, поријеклом из Требиња. Обрен Гргур био је један од најбољих гуслара у читавој Херцеговини.

Гредићи. Само једна кућа у Кулићима. Поријеклом су из Мостара, па се Тривко Греда био ту населио послије ослобођења Пиве, пошто је као усташ побјегао из Херцеговине. Био је врло богат трговац. Линија им је: Тривко-Милан-Спасоје.

Грубачи. То је породица од око десет кућа, од којих су пола у Црквичком Пољу, а пола у Лијећевини, крај Таре. По предању, поријеклом су од Невесиња, одакле су дошли врло давно. Доселио се Петко и настанио у Црквичком Пољу. Једна линија је, по њиховом казивању, даље ишла овако: Петко-Стеван-Петар (рођен око 1770) — Петко-Тодор. Петар и Сава Грубачи били су око 1800. године у хајдуцима. Око 1870. године Јевто Грубач отишао је у Лијећевину, на турску земљу. Симо и Никола одселили су око 1830. године на Гласинац, а двије куће отишле су око 1922. године и у Пећ. Славили су Ђурђевдан.

Гутовићи. Мања породица од око 10 кућа у Горњим Рудиницама. Славили су Никољдан и поријеклом су Руђићи. Од њих су Карабасили на Планини пивској, а сродни су им Николићи, Ђикановићи и Ђачићи у истом селу.

Давидовићи. Свега двије куће на Недајном, а раније их је било и на Бендовој луци, крај Таре. Предак им, Јован, дошао је из Веленића на мираз код Сима Жарковића. Имао је три сина. Славили су Срђевдан.

Дакићи. Велико братство од око 25 кућа, а прије рата било их је много више. Живе у селу Црна Гора, и то у доњем селу, а једна кућа има и у Бојатима. Славили су Јовањдан и припадају стаблу Браниловића. Најближи су им Аџићи, Тијанићи, Тончићи и сродне гране. Дакићима су се прозвали по Аџића удовици Даки, која је имала два сина: Мића и Сима, и од њих су сви Дакићи. Симов унук Лука умро је тек недавно у Војводини од око 110 или чак више година, а Благоје Дакић имао је 11 одраслих, здравих синова, али му попотомство није имало много среће. Једном приликом је кавазбаша Ибра-хим на превару ухватио коџобашу Риста Дакића и са још 16 сељака из Црне Горе одвео и побио на Гласовитој. Дакићи су били познати и као комити за вријеме аустроугарске окупације, па и касније. Једна њихова линија иде овако: Дака-Мићо-Илија-Стојан-Миле-Симо-Радован. Из овог братства је и један од малобројних предратних чланова Комунистичке партије из Пиве, Радоје Дакић Брко, који је као металски радник живио у Београду, а у току рата 1941—1945. године био један од руководилаца устанка у Црној Гори.

Дамјановићи. Мала породица од неколико кућа у Доњим Рудиницама. Славили су Никољдан. По предању, они су од Дамјана, кога је као дечка, немајући мушке дјеце, усвојио неки предак Гломазића. Према томе, они су у сродству по усвојењу са Гломазићима из истог села.

Дацићи. Једна кућа у Плужинама гдје се Миле Дацић из Језера 1941. године населио на мираз код Топаловића.

Двожаци. Живе у Осојном Ораху, гдје их има двије куће. Поријеклом су Чеси. Фрањо Двожак побјегао је из аустријске војске и 1884. године прешао у православну вјеру, добивши име Миливоје. Оженио се од Голубовића и узео њихову славу Јовањдан.

Делибашићи. Једна кућа у Плужинама. Поријеклом су из Голије. Гојко Делибашић оженио се ћерком Митра Вељевића и остао на миразу. Прије рата била је једна кућа у Миљковцу, гдје се био доселио Лазар са синовима: Милованом, Васом и Матом. Матов син Вуко одселио је послије рата у Војводину, као колониста. Славили су Никољдан.

Делићи. То је старо братство, које сада у Пиви броји око 15 кућа. Живе у Борковићима, а сад су их двије куће и у Доњим Брезнима. Славили су Јовањдан и поријеклом су од старих Браниловића. По предању, они су се раније звали Лаловићи и живјели су у Плужинама, на Градцу, одакле су се преселили око Крушева и Гусића, а одатле на свој првобитни катун у Борковићима. Делићи су се прозвали по брату неког од својих предака који је био у делијама, па се ту вратио и умро, а није имао дјеце. Род су им Радовићи, Лондровићи и Таловићи, из истог села. Делићи су се много расељавали, нарочито у Босну, око Бање Луке, Јајца и Гласинца. У једном запису у Пивском манастиру помиње се као дародавац Вук Делић. Од њега, по предању, линија иде овако: Вук—Симо—Рако—Шћепан (рођен око 1860). Овом братству припадао је Никола Делић, посљедњи командир баталиона Планине пивске у старој црногорској војсци.

Добриловићи. Породица од око 10 кућа на Пишчу. И они су се ту доселили из Плужина. Једна кућа била је прије рата и на Горанску, гдје су браћа Стево и Петар држали повећи дућан. Славили су Јовањдан. По једнима они су од Браниловића, а други кажу да је неки Браниловић нашао мушко дијете, усвојио га и подигао, па да су Добриловићи од њега. Једна њихова линија је ова: Сава—Митар—Вучић (рођен око 1820) — Радован—Петар (трговац). Од њих је и чувени јунак из првог српског устанка Стојан Чупић. Има их одсељених и у Босни, и то у околини Бијељине и на Гласинцу.

Додеровићи. То је повећа породица од око 20 кућа. Живе на Равном, у засеоку по њима и названом Додерска пољана. Поријеклом су из Попова поља у Херцеговини, одакле су се почетком прошлог вијека доселили у пограничио гатачко село Жањевицу. На Додерску пољану населили су се око 1860. године, прогањани од гатачких Турака. Славили су Ђурђевдан. Једна њихова линија ишла је овако:    Бак—Борђије-Тешо—Крсто—Јеврем—Милета (рођен око 1930).

Дондићи. Породица од десетак кућа у Војиновићима (истоимени заселак). Славили су Јовањдан. По једној верзији предања, поријеклом су од самих Војиновића, а по другој из Попова, одакле се око 1760. године доселила удова Митра са три сина. Приликом велике сеобе из 1889. године, одселиле су у Србију и двије куће Дондића.

Дринчићи. Живе у Потприсојима, гдје их сада има 4 куће. Досељеници су из Рудог Поља у Дробњаку, одакле су дошли око 1910. године на купљену земљу. Славили су Аранђеловдан.

Дубљевићи. Повеће братство од око 30 кућа. Живе у истоименом селу, а по једна кућа се отуда у новије вријеме населила и у Сељанима и Доњим Брезанима. Славили оу Ђурђиц. По предању, поријеклом су из старе Црне Горе, из села Дуба у Катунској нахији, по чему су се и прозвали. Одатле су се најприје били населили у околини Невесиња, па су отуда око 1750. године дошли у тада ненасељене данашње Дубљевиће, ондашњи Отар. Ту су се и настанили и одатле се касније доста расељавали, па их има и у Гацку, у Изгорима и Борчу, гдје се око 1868. године одселио Петар Дубљевић са три сина. Поповићи у Језерима (Тепца и Нинковићи) су од попа Милутина Дубљевића, који се тамо одселио око 1780. године. Двије куће су биле и у Никшићу, а двије 1889. године отишле су у Србију.

Дурутовићи. Породица од око 15 кућа у Доњим Брезнима. Славили оу Аранђеловдан. Поријеклом су са Чева од Ђукановића, па су се првих деценија XVIII вијека поп Дурут и брат му Васо преселили у Шипачно, с никшићке стране планине Војника, одакле су се неке куће (Вукосав, Андрија, Кариман) око 1863. године доселиле на своје првобитне катуне у Брезнима. Једна њихова линија је, по казивању, ова: поп Дурут-поп Ристо-Станоје-Вукосав-Ристо-Тодо-Томаш Бранислав, а друга једна ова: Јоксим—Михаило (Кариман) — Вилотије—Обрад—Гојко.

Ђајићи. Сад их има само једна кућа у Стабнима. Поријеклом су усташе из Херцеговине. Јаков Ђајић доселио се из Орака, у околини Требиња.

Ђапићи. Раније је то била породица од десетак кућа у Милошевићима, а сад је само једна кућа. Славили су Јовањдан. Поријеклом су из околине Никшића, одакле су се доселили половином прошлог вијека.

Ђачићи. Сад је то такође мала породица од само двије куће у Горњим Рудиницама. Славили су Никољдан. Род су са Николићима, Ђикановићима и Гутовићима, а можда и са Шућурима, из истог села. Тако су се прозвали по свом претку Ђорђију, који је учио нешто школе, па га прозвали ђаком. Ђорђије је имао синове Мира и Ђура. Мира су убили црногорски ускоци на Брезнима, а син му Митар одселио се на Гласинац. Ђуро је живио преко 100 година и имао Василија, првог поткомандира, а касније племенског капетана у Жупи пивској, Серафима, игумана Пивског манастира, и Илију.

Ђикановићи. Живе такође у Горњим Рудиницама, гдје им је старо пребивалиште, а измећу два свјетска рата неки су се населили и у Потприсојима. Сад их је свега 6 кућа. Славили су Никољдан и, заједно са горе наведеним породицама из истог села, чине једну грану старих Руђића. Прозвали су се по претку Ђикану, који је имао синове Луку и Малишу, од којих су сви данашњи Ђикановићи. Једна линија је, по њиховом казивању, ишлла овако: Ђикан—Лука—Шундо—Гаврило—Иван (рођен око 1850). У Потприсоја се на купљеау земљу доселио Ђурко.

Ђођићи. То је стара пивска породица од око 15 кућа. Живе у Милошевићима и на Будњу. Славили су Јовањдан и по предању су, као и Осмајићи, од старог братства Кордића, који су били грана Браниловића. На Будањ се око 1800. године из Милошевића први одселио Петар Иванов Ђођић. Он је имао синове: Ђока, Јола, Крста, Ивана и Луку, па се Ђоко и Иван врате у Милошевиће, на своју земљу.

Ђурковићи. Раније повећа породица од око 20 кућа у Горњим Брезнима. Сад их је тамо око 10 кућа. Славили су Никољдан. По предању, Ђурковићи су поријеклом из Куча, па се одселили прво на Грахово, а потом у Риђане, у околини Никшића. Послије неуспјелих борби око Никшића, почетком прошлог вијека, поп Стојан се одселио у Жупу, а послије 5—6 година отишао је у Дробњак, а одатле на Брезна. Имао је три сина: Окицу, Пера и Јакшу, од којих је Перо остао на Дубровску. Сам поп Стојан умро је на Брезнима око 1850. године. Говоре да су род са Ковачевићима и Даковићима, на Грахову, Радовићима у Невесињу и Делибашићима у Рудинама.

Жарковићи. Повећа породица од око 15 кућа на Недајном, гдје живе од давнина. Славили су Јовањдан. О њиховом поријеклу постоје двије верзије предања. По једној су они од Браниловића, из Плужина, па су се на Недајно населили као на свој првобитни катун. По другој верзији, Жарковићи су са Челикова Поља, гдје су живјела браћа Челик и Жарко, па се први потурчио и одржао имање, а други одселио под тада пусти Ивовац, раскрчио шуму и настанио се. Има и верзија да је за Пивски манастир првобитно било одабрано Недајно, па они нијесу дали земљу и остала је пјесма:

„Не да Челик Поља Челикова,

Не да Жарко села Недајнога”

У сваком случају, Жарковићи су најстарија породица на Недајном. И од њих се, приликом велике сеобе из Пиве, гладне 1889. године, пет кућа одселило у Србију. Једна линија Жарковића је ова: Трипко—Жарко—Милош—Перо.

Живковићи. Такоће повећа породица од преко 15 кућа. Живе у Јеринићима, Жеичну и Шарићима, а по једна кућа има и у Бријегу и у Сељанцма. Славили су Ђурђевдан. По предању, Живковићи су потомци Живка Церовића, из Тушине. Њега је заробио паша Миљевина, па га је при повратку из Дробњака откупио кнез Вукајло Кнежевић и оженио Јерином. С њом је Живко имао 6 синова, од којих је Митар преселио из Јеринићана мајчину земљу у Црквичком Пољу. Митар је имао Панта, ла даље: Пајо—Лука—Тодо. Живковићи у Жеичну су од Радована и Секула, који оу из Јеринића доселили на купљену земљу. У Бријег је дошао из Црквичког Поља Иво, на даровану земљу, послије ослобођења Пиве. Од Живкових синова су и Ликићи, Гашовићи и касније у Босну одсељени Ћетковићи, Милутиновићи и Милановићи. Има их и у Србији, куд се око 1810. године одселио Стеван Ђорђијев.

Жуловићи. Раније је то била породица од око десетак кућа у Стубици, а сад су их само двије-три куће. Славили су Јовањдан. По једној верзији предања, они припадају стаблу Браниловића. По другој је један од три брата Симуновића узео удовицу из Опутне рудине, која је донијела дијете из првог брака. Било је слабачко, па га прозвали Жуле. Пошто није имао дјеце, Симуновић свом пасторку остави цијело имање и од њега су Жуловићи. Има их и у Босни, камо се око 1870. године одселио Лука Жуловић.

Зукановићи. Пет муслиманских кућа у Бријегу (Божурев до), гдје су досељени од преко Таре.

Ивановићи. Сад их је само једна кућа у Бријегу (Ликића до), а раније их је било више. Славили су Мијољдан. Поријеклом су из Ограћенице, па се око 1850. године доселили код ујака Јована Поповића у Црквичко Поље. Двије њихове куће одселиле су крајем првог свјетског рата у Славонију.

Јанковићи. Сад само четири куће у селу Црна Гора (горње село) у коме су иначе најстарији становници, али су се слабо множили. Славили су Никољдан. Досељеници су из Тепаца у Језерима, гдје су дошли од преко Таре.

Јовићевићи. Само једна кућа у Бајову Пољу; а ни раније их није било више. Поријеклом су од Пејовића и живјели су у Миљковцу, гдје се доселио предак им Јовић. Ту Мирко Јовићевић убије једног рођака Пејовића, па утече у Голију, одакле га је вратио сердар Јоко Савов, око 1860. године, дао му мало земље у Бајову Пољу и нешто земље Пејовића у Ораху, у замјену за земљу Јовићевића у Миљковцу. Славили су Никољдан.

Јововићи. Једно од најбројнијих пивских братстава. Има их преко 50 кућа, од којих сада највише у Бајову Пољу, затим на Забрђу, али их има по једна или двије куће у низу других села: Потприсоја, Доња Брезна, Плужине, Бријег. Славили су Јовањдан и припадају стаблу Браниловића. Најближи род су им Тадићи.

По једној верзији предања, они су од старих Вујиновића, којима су припадала Језерца, па их у XVII вијеку продали манастиру. Куга која је завладала године 1732. поморила их је тако да је остало само једно дијете, Јово, које је тетка однијела у Гацко и спасла. Кад је Јово порастао, вратио се и настанио у Забрђу, па су Јововићи од њега.

Јововићи су најприје живјели у Доњем селу, крај Буковице, па су се одатле постепено насељавали у својим рагацим катунима: Дубравама, Амбарини, Каламбари и Крсту, а затим, такође постепено, у негдашње Гује, данашње село Забрђе. Ту је већ било више рођака Јововића, од којих знају за Јова и Риста, па су од првог данашње њихове гране Станојевићи и Стевановићи по Јововим синовима Станоју и Стевану, а од другог је грана Топузи. Станоје је имао синове: Божа, Јовицу, Голуба и Бошка. По Божовим синовима, Мркоју и Шуру, данас се једна грана Јововића зове Мркојевићи, а друга Шуровићи. Стеван је имао синове: Глигора, Ђура, Милана, Кара, Луку и Ђорђија. Од Јововића су и Гутаљи, који су се одселили на Гласинац и тамо се такође звали Јововићима. У Бајово Поље Јовивићи су се населили тек послије устанка од 1862. године а, нарочито у току устанка од 1875. године, а раније су им тамо биле само зимске стаје за стоку. У Бајово Поље настанили су се Бошко, Шундо, Шуро и Иван. Сада, изузев једне куће Јовићевића у Бајову Пољу, у оба села живе само они, а одатле су се насељавали и по другим наведеним селима. Јововића има и у Крушеву, гдје су се на даровану земљу послије ослобођења Пиве доселили Комнен, Јакша и Спасоје, са Забрђа.

Јововићи су били веома развијени и храбри људи, па се помињу и у „Пивском колу”, поред других виђенијих братстава из Пиве. Једна њихова линија ишла је овако: Јово—Станоје—Божо—Мркоје—Јован—Лазар—Јован (рођен око 1910. године). Са рођацима Тадићима нијесу се узимали све до половине прошлог вијека, иако су то врло старе породице. Први се Нинко Јововић оженио Станом, ћерком ВасаТадића.

Јојићи. Мања породица од око 10 кућа. Одавно живе на Пишчу, одакле су се расељавали, па их сада има и у Војиновићима и у Бријегу. Славили су Јовањдан. По предању, припадају стаблу Браниловића, и то грани Маничевића, као и Богдановићи и Чавићи у истом селу. Они су од сина Станка Маничевића, Јоје. Као такви имали су старине у Плужинама. Од Јојића је било више попова. У једно вријеме имали су у Обренову долу, на Пишчу, велику задругу, па се један њен дио одселио негдје у околину Новог Сада. Од старијих предака помињу Зека и сина му Ђура, рођеног око 1800. године. Јојићи у Бријегу су од Видака, који су око 1885. године одселио на даровану му земљу.

Јокановићи. Старо, повеће братство од око 30 домова. Живе у Трси, а једна кућа их има и у Црквичком Пољу. Славили су Ђурђевдан. По предању, они су поријеклом из Бањана и презивали су се Вујадиновићи. Божо Вујадиновић, са синовима: Вујадином, Којом, Бобом и Краљачом досели се на Дужи, али их отуда отјерају, па се преселе на Трсу. Од Краљаче су Краљачићи у истом селу, а Бобо је умро без порода. Којо је имао Божа, а овај Јокана, по коме су се и прозвали. Он је предизао у Врановину, па се поново вратио, послије десетак година. Служио је Ђака Браниловића у Дрпама (садашњи Војиновићи) и временом стекао добро имање. Имао је синове: Митра, Петра, Ђорђија и Марка. Митар је био поп и убио га је код манастира неки Мићановић, па се запопио Ђорђије. Јокановићи се дуго нијесу дијелили, већ су живјели у бројној задрузи. Имали су ливаде у Милогори, па су се први Јокановићи тамо населили недавно, око 1900. године. Дијеле се на 4 гране: Мићовиће, Терзиће, Шећовиће и Митровиће. Ово братство је у Пиви познато по томе што су увијек имали бар по једног попа, благодарећи чему су, вјероватно, сачували и далека предања о својим прецима, која су уносили у читуље и која су много шира и детаљнија него што се овдје могу изнијети, као уосталом и код миогих других породица. Они, на примјер, наводе ове попове из свог братства, и то редом: Митар, Ђорђије, Јоко, Теодор, Филотије, Мићо, Митар, Павле, Филотије, Јован, Сава, Јоко, Божидар, Тодо, Мирко.

Јокановићи у Црквичком Пољу су од попа Сава, који је ту дошао на парохију, а послије купио земљу и остао. Од овог братства у Србију се 1889. године отселило 6, а 1903. још 5 кућа, и то око Гајтана и Ивањице. Има предање да је од овог братства и старац Вујадин из народних пјесама.

Јоковићи. Мала али стара породица, расута по кућу или двије у Горњим Брезнима, Боричју, Војиновићима, Плужинама и Бријегу. Славили су Јовањдан.

Предање каже да су у Брезна, у којима су они били први становници, дошли из Бањана. Некад је то била јака породица, али су их никшићки Турци често нападали и разурали. Позната је народна пјесма о томе како је Бајо Пивљанин од Амзекапетана спасио кћер кнеза Јоковића. С обзиром на то да је сачувано и предање гдје је том приликом погинуо Бајов друг Лимо и гдје је бачена Амзина глава (Амзина буква, у Живском присоју), вјероватно је да у тој пјесми има срж истине. По предању су нарочито настрадали послије убиства неког турског трговца из Сарајева, кад су их Турци напали и многе исјекли, па их је послије рата увијек било мало. Кад су Љешевићи боравили у Ровинама, пивски војвода био је Војин Јоковић, чија је једна кћер, Мара била удата за Тодора Мићановића, а друга, Рова, за попа Тимотија Љешевића. Војвода Војин се из Брезана тада и преселио на Горанско. Имао је сина, попа Николу, који је заједно са војводом Луком Љешевићем ишао код Руса и Црногораца, кад су били око Никшића, па су га Турци смакли, а Војин се, иако врло стар, поново ожени Цвијетом, од Бештића, из Гацка. С њом је имао сина Симеуна, с којим се мајка пресели у Пирни до. Он је имао синове Николу и Ђорђија, а умро је 1888. године. Ђорђије није имао мушког потомства, а Никола се одселио у Србију, па су Јоковићи у Брезнима и Боричју, као и остали, од браће војводе Војина. Јоковићи у Војиновићима су од Антонија, који се ту доселио око 1800. године и имао сина Јока, а он Јанка (умро око 1915. године). Послије првог свјетског рата једна кућа Јоковића одселила се у Санџак (Врањеш). Иначе, Јаковићи су се, по неком претку који је био врло висок, до скоро звали Чардацима.

Јуришевићи. Двије куће у Сељанима. Досељени су однекуд 1913. године. Земље нијесу имали, већ су увијек живјели од заната. Славили су Ђурђевдан.

Кандићи. Породица од око 10 кућа у Стабнима, а једна кућа је у Ковачима. Славили су Јовањдан. По предању, они су једна грана Туфегџића из Стабана и зову се по Канди, удовици Станише Туфегџића. Он је имао сина Јока, роћеног око 1790. године, а Јоко је имао синове: Станоја, Боја, Нешка, Луку и Јаша, од којих су сви Кандићи.

Карабасили. Такоће Пивљани старином. Има их око 10 кућа у Црквичком Пољу, Јеринићима и Жеичну. Славили су Никољдан. По предању, они су огранак Гутовића, из Горњих Рудиница. Крсто Гутовић био се одселио у Врановину, па се одатле око 1810. године вратио у Пиву и населио у Црквичком Пољу, на земљу Шаиновића. Имао је синове Глигора и Сима, од којих су сви Карабасили. Презиме Карабасил дали су им црквички Турци због великог сиромаштва у раније доба (карабасил турски значи црни кукавац).

Кецојевићи. Старо братство од око 20 кућа. Живе на Боричју и славе Јовањдан. По предању, Кецојевићи су поријеклом са Косова, па се за вријеме турске најезде, као и многи, повукли на запад и дошли у Бањане, одакле су једни отишли у Приморје, други у Херцеговину, око Невесиња, а трећи дошли у Пиву. И заиста Томо Поповић у свом раду о Херцег-Новом наводи да се на једној молби мљетачком дужду Алвизу Моћенигу II, из 1701. године, којом усташи из Херцег-Новог траже да им се тамо додијели земља, поред пет других потписа, налази и потпис Николе Кецовића, а 1726. године у општини Токла помиње се Иво Кецоевић. По предању, сачуваном у овом братству у самој Пиви, Кецојевићи су из Бањана, као и други, издизали на Планину пивску, па једанпут нека удовица Канда са три сина буде одсјечена Комарницом и морадне да презими у Пирном долу. Ту је направила колибу и једва се, помоћу турског суда, изборила да се одржи међу старосједиоцима, јер су Пишчани покушавали да је отјерају и орали јој већ засијану земљу. Канда је имала синове: Остоју, Гаврила и Павића. Остоја је имао Јована, Луку и Тому, а Гаврило Тривка, док од Павића није остао нико. Тома Остојин, имао је Јакова који је роћен око 1772. године. Он је са браћом први начинио трајнију кућу у Пирном долу.

Из овог братства, је, почев од устанка 1875. увијек било официра и племенских капетана, па је и први племенски капетан Планине пивске био Иван Шћепанов Кецојевић (1821—1918), један од организатора устанка и човјек за кога се сматрало да је растом био највиши у читавој Црној Гори.

Кнежевићи. То је братство од око 20 кућа, углавном у истоименом селу, а по једна кућа их има и у Никовићима и Недајном. Славили су Ђурђевдан. Кнежевићи су врло старо братство, а дошли су однекуд из Босне, настанивши се прво у Црквичком Пољу, а послије куповине Капавице, заједно са Крунићима, двије куће се преселе под Одраг. Од њих су у турско вријеме увијек били кнезови, и то у прво вријеме обојих Црквица, које су тек касније подијељене на двије кнежине. Од тих кнезова зна се за Вукељу, Вукајла, Миуна, Милана и Бућка, који је умро 1873. године. Једна њихова линија је ова: Митар—Јоко—Симо—Комнен (роћен око 1853). Око 1860. године Зелен се преселио у Сребрницу, а 1889. године одселиле су се у Србију (Гајтан) три куће Кнежевића.

Ковачи. Само једна кућа у Бријегу (Заграђе). Дошли су послије другог свјетског рата из околине Фоче, на мираз. Славили су Петковдан.

Ковачевићи. Живе у Бојатима, гдје их је само три куће. Славили су Ђурђевдан. По предању, они су једна група старих Миуновића, а презиме су добили по неком претку Тодору, који је око 1800. године био ковач. И од њих су се 1889. године три куће одселиле у Србију.

Копривице. Мања породица од око десетак кућа у Недајном. Славили су Никољдан. Поријеклом су из Бањана од истоименог великог братства. На Недајно су дошли као на првобитне катуне, па се ту, око 1800. године, и настанио Јоко са синовима Пајом, Спасојем, Дидом и Митром, од којих су, по предању, сви тамошњи Копривице.

Костићи. Само једна кућа у Жеичну. Славили су Трипуњдан. Ту су насељеници одавно. Костићи који су бгали у Смријечну нијесу род са овом породицом, а такође ни Костићи који су до половине прошлог вијека живјели на Пишчу.

Краљачићи. Сада свега три куће у Трси. Славили су Ђурђевдан. По предању, они су поријеклом из Бањана. Род су са Јокановићима из истог села и имали заједничког претка Божа Вујадиновића, по чијем су се једном сину, Краљачи, и прозвали. То је раније била бројнија и богата породица, па су се, након убиства неког Мирковића, око 1800. године, морали селити у Босну, у коју је од 12 отишло 11 кућа. Једна њихова линија је, према њиховом казивању, ова: Комнен—Стојан—Мићо—Јован—Илија—Мићко.

Крунићи. Братство од око 20 кућа. Живе већином на Доњем Унчу, али их има и на Горњем Унчу. Славили су Никољдан. По предању, Крунићи су од стабла Руђића и раније су живјели у Ораху, заједно са Гаговићима, Сукновићима и Јелићима. Прозвали су се по удовици Круни, која се, имајући сина и из првог брака, преудала за кнеза Баланџу, тада на Грацу у Плужинама. Баланџа, који је са Круном такође имао једног сина, остави им по пола имања у Ерцеговој страни и они се ту настанише. Једна линија њених потомака је ова: Круна-Петар-Томаш-Марко-Милутин-Стеван Алекса-Мирослав (рођен око 1858). Друга линија била је ова: Круна-Петар-Спасоје-Никола - (рођен око 1730)- Симо-Марко-Кека (рођен око 1830). Кека је био у турском мелџизу на Горанску, кад је овај основан. На Доњи Унач се из Ерцегове стране населио Никола, пошто је Милосав Крунић био убио Нира Кулића. На Горњи Унач први се преселио Марко Симов. У једном запису у Пивском манастиру помиње се кнез Милија Крунић, као свједок приликом завјештања земље у Барама, на Језерцима, 1732. године.

Кужићи. Сад их је само једна кућа на Брљеву. Славили су Јовањдан. По предању, прозвали су се тако што је један њихов предак око 1812. године пренио кугу. Иначе, раније су се звали Пејовићи и огранак су Браниловића. Са роћацима Кордићима и Кољешићима најприје су живјели у Милошевићима, па на Будњу, гдје и сада има назива по њиховом имену (Кужића поткутњица, Кужића омеђина). Тек касније су браћа Лазар и Мићо Кужићи купили земљу од неког Боровца и населили се на Брљеву. Мићо је имао Остоју (рођен око 1800).

Кулићи. То је стара пивска породица, која сада броји око 15 кућа. Живе у скоро подједнаком броју у истоименом селу, у Присојном Ораху и у Црквичком Пољу. Славили су Јовањдан. Старина им је у Ораху, гдје су живјели са рођацима Голубовићима и Филиповићима (Баланџићима). Ту су живјели у великој и богатој задрузи, из које је, по предању, излазило и по 14 косаца. Као и остали Браниловићи, имали су катуне на Планини, па су се касније ту неки населили. Пошто, као ни Голубовићи, нијесу имали дијела у Бобану, послије ослобођења Пиве добили су дио у Сувом пољу. Много су се расељавали. У Црквице се одселио прво Малиша, око 1847. године, са синовима Јездом, Ристом и Видаком, а затим, након ослобођења Пиве, тамо се одселио и Лазар. У наведеном старом запису из 1732. године, као свједоци се такоће помињу Вучић и Јездимир Кулићи. Из овог братства је у црногорско вријеме било више официра, а помиње их и краљ Никола у „Пивском колу”.

Лалићи. Само једна кућа у Брезнима. Поријеклом су из Кутње њиве у Дробњаку. Отуда је дошао Секул, на мираз. Славили су Петров дан.

Ликићи. Свега три куће у Бријегу (Ликића до), који се прво звао Оџин до, па пошто тај хоџа није дозвољавао Црквичанима да мељу у млинима, убију га Живковићи, а њихова грана, Ликићи, населе се ту. Као и Живковићи и Гашовићи, Ликићи су славили Ђурђевдан. Једна њихова линија је, кажу, оваква: Лука (Живковић) — Сава—Јово—Симо—Тодор.

Лојовићи. Једна кућа на Горанску, у Сињцу. Доселили су се послије првог свјетског рата из Гацка.

Лондровићи. Мала породица, сада од само двије куће у Борковићима. Славили су Јовањдан и припадају старом пивском становништву, стабла Браниловића. Род су са Делићима, Радовићима и Таловићима из истог села. Тако су се, по предању, прозвали по неком претку који је од овчијех бурага правио лондре, којима су се раније, умјесто стакла застирали прозори. Лондровићи се помињу у два записа у Пивском манастиру, оба из 1814. године. Увијек их је било мало, а и селили су се у Босну.

Лубурићи. Живе у Плужинама и на Горанску, гдје их је по три куће. Славили су Никољдан, али не припадају старим Пивљанима, већ су досељеници из Голије. По предању, поријеклом су од братства Вујачића са Грахова. Доселили су се у Сињац браћа Станоје и Иван. Један од њих, Вук, умро је ту у 120. години живота.

Лучићи. Повећа старосједилачка породица од преко 20 кућа. Живе углавном на Горанску, а сад их има и у Сељанима  и  Доњим Брезнама. Славили су Јовањдан.  По  томе  и  по  чињеници  да  живе са Бакрачима, Мићановићима и другим јовањштацима, са  којима су имали удио у удуту Горанска, изгледа да су и они од стабла Браниловића. Шире је, међутим, распрострањена верзија по којој је из Суторине дошао неки момак Лучић, настанио се код Љешевића и начинио колибу под Грабежом, па се током времена окућили и размножили. Казују да су око 1800. године живјела браћа Мато, Симеун и Арсеније и рођаци им, браћа Зеко, Лука и Мијајло, па се Лука и Зеко одселили на Гласинац због свађе са Љешевићима око земље. Касније су долазили и продали земљу. Симеун је био калућер и он је начинио велику кулу на Горанску. Заједно са осталим Горажданима, предигли су послије доласка Омер-паше у Пиву, у заселак Шуме, одакле су се након ослобођења Пиве расељавали по другим засеоцима. У Шумама су остали Јоко, Мићо и Јован. Симо је отишао у Окрајке, а Павле, Петар, Лазар, Лука и Тома преселе у Сињац.

Љешевићи. Једно од најстаријих и најугледнијих пивских братстава, из кога су, као што смо видјели, током највећег дијела турске владавине биле пивске војводе. Сада их има само 9 кућа, по неколико на Горанску, Будњу и Брљеву. Славили су Јовањдан. Најраније поријекло Љешевића није сасвим тачно утврћено. Светозар Томић пише да су они дошли из Метохије и населили се у Љешко поље у Зети и одатле отишли једни у Боку Которску а други у Пиву. Међутим, као што смо видјели, има извјесног основа и за претпоставку да су Љешевићи, па можда и све основно пивско становништво, поријеклом од старе зетске властеоске породице Ђурашевића-Црнојевића, па да су се током посљедњих деценија Зетске државе раселили и једни дошли у Пиву. Захваљујући извјесним подацима у мљетачким и дубровачким архивама и документима сачуваним дијелом у самој овој породици, а дијелом и у архиви покојног Јоце Вујића из Новог Сада, (ИЗ  СЕНТЕ – моја примедба) а и на другим мјестима, документима о којима смо говорили у историјском дијелу овог рада, вјероватно би се могао реконструисати читав развој ове значајне породице од давних времена, чиме се посебно и бави професор Милош Слијепчевић. Већ сада се на основу тих докумената јасно види да једна линија породице Љешевића иде овако: Тодор—Томо—Тодор—Томо—Тривко—Тимотије—Тешо—Жарко—Крсто—Милосав—Андрија.

По предању, пивски Љешевићи настанили су се прво у Гусићима, па кад је на том мјесту подигнут манастир, подигли су се на Горанско и у Сињац, а кад је у јесен 1852. године на Горанску погинуо Аџо Барјовић, онда су се поп Жарко, Лука и Јоле пребацили на Будањ, а војавода Шћепан утекао у Моршу. На Пишчу су, као и ови Браниловићи, од раније имали своје земље, а касније су ту од Тривковића купили и чувену Љешевића кулу, која је спаљена првих дана устанка из 1875. године. Љешевићи су се исељавали и у Босну, око Гласинца, а њихове су гране, по предању, и ранији становници Пиве Кордићи и Кољешићи.

Сви су данашњи Љешевићи од горе наведеног попа Тимотија Љешевића, званог Кесер, по томе што је носио поткресану браду. Он је био ожењен Ровом, ћерком пивског војводе Војина Јоковића, која је била изванредно лијепа и паметна жена. Поп Кесер имао је двије кћери, од којих је једна била удата за чувеног турског јунака Абди Љуцу, за кога се у пјесми каже:

„Вук на вука ни по ноћи неће,

Али хоће хајдук на хајдука:

Абди Љуца на бијесна Вука”.

Њени су се потомци касније поносили својом ујчевином и својтали се са свим Љешевићима. Поп Кесер имао је синове: војводу Луку, Теша, Сима, Тривка и Тома. Војводи Луки куга је, око 1812. године, све поморила, па се у 60. години поново оженио Ружом, ћерком Стевана Јакића, са којом је имао ћерку Марицу, која је иза оца остала од свега неколико дана и касније се удала за Шунда Бајагића. Пошто Лука није имао мушке дјеце, војводство је прешло на брата му Теша, односно његове синове, прво Шћепана, а послије Жарка. Један од Жаркових синова, Крсто, умро је у Пиви, а његов син Милосав био је двадесетих година овог вијека предсједник општине на Горанску. У Пивском манастиру има такође више записа у којима се помињу Љешевићи. Један од њих из 1745. године писао је сам поп Томо Љешевић, који биљежи како поклања манастиру двије баре у Сињцу, „за своју душу”.

Мазићи. Живе на Недајном, гдје их има само неколико кућа. Као огранак старих Браниловића, славили су Јовањдан. Мазићима су се, кажу, прозвали зато што је неки њихов предак вадио мазију. Најближи су им Шарци у истом мјесту, а затим Туфешиђи из Стабана, чије су гране и једни и други. На Недајно се најприје доселио предак им Аћим.

Маловићи. Живе у Плужинама, гдје их је сада 4 куће. Славили су Јовањдан. Они су старосједиоци и по једном предању потомци су неког дјетета које су подигли и усвојили Ниношевићи.

Мандићи. Мала породица од двије-три куће у Мратињу, а сад једна има и у Доњим Брезнима. Славили су Ђурђевдан. По предању се Манда од Ћаласана удала у Зупце за једног Ћурића, имала у браку сина Тривка, остала удовица и дијете довела у род. Затим се преудала за Ђорђија Пантовића, који, пошто није имао дјеце, све остави пасторку. Он је имао 6 синова, који се по мајци прозову Мандићи. Сам Тривко је умро у 80. години крајем прошлог вијека.

Маџари. Живе у Плужинама и има их само неколико кућа, а једна је сад и у Доњим Брезнима. Они су од Симуновића, дакле Пивљани и старином. Тако су се прозвали по претку Симуновићу, који је из Стубице ишао у Мађарску, па се вратио у за оно вријеме неуобичајеном цивилном одијелу и настанио на старину у Плужинама. Славили су Јовањдан.

Милетићи. Породица од 10 кућа у засеоку Милетића поток на Равном. Ту су доселили, због турских зулума, око 1860. године, из оближњег гатачког села Жањевице, али ни ту нијесу били старосједиоци. Славили су Ђурђевдан.

Милићи. Живе у Бријегу, гдје су их 4 куће. Славили су Ђурђевдан. Поријеклом су из Биокова, одакле се након херцеговачке буне из 1882. године, доселио предак им Раде. Једна кућа Милића раније је била и у Плужинама.

Миличићи. Живе на Горњем Унчу, гдје их има 7 кућа, а једна кућа је и у Никовићима. Они су грана братства Крунића, а ново презиме добили су по Милици, удовици Тома Петрова Крунића. Са Крунићима им је заједнички и катун и нијесу се међусобно узимали. Као и они, славили су Никољдан.

Мирићи. Само једна кућа у Горњим Рудиницама. Они су од Јаредића из истог мјеста, којих више нема. Прозвали су се По Мири, удовици Мијата Јаредића. Он је имао синове Бока и Илију, официра старе црногорске војске, који је остао без мушког потомства, а на његово имање се доселили Вујиновићи из Жупе никшићке, по миразу. Славили су Никољдан.

Мирковићи. Три куће на Горњем Унчу, гдје су, по казивању старијих, око 1760. године дошли из Доњег Унча. Славили су Јовањдан, и по томе, а у вези са мјестом становања, изгледа да су род са Кулићима, мада се са њима нарочито не својатају. Одсељавали су се и на Гласинац.

Митрићи. Живе расути у Доњим Црквицама, Мратињу, Јеринићима, Горанску, Брезнима, и у Барном долу. У Пиви их је сада око 15 кућа, а прије рата било их је и више. Првобитно извориште им је Мратиње, одакле су се расељавали у остала села, па их је раније било и у Бријегу. Они су једна грана Огњеновића из Мратиња и, као и они, славили су Ђурђевдан. Презиме су добили по Митри, родом од негдашњих Кокановића, а удовици Стевана Лазова Огњеновића, који је имао синове: Марка, Лаза, Јакова и Петра. На Планину пивску населили су се, око 1870. године, најприје браћа Шћепан и Тодор из Мратиња, купивши земљу у Панта Бабића. Године 1889, заједно са више кућа Огњеновића, одселила се у Србију и једна кућа Митрића.

Мићановићи. Старо братство од око 25 кућа. Старина им је на Горанску, гдје их је и сада нешто више од половине, али их има и на Боричју, гдје су се одселили касније, кад је Томо Мићановић купио земљу од Риста Јоковића. Једна кућа је сада и у Плужинама. Мићановићи су од Браниловића, па су славили Јовањдан. Најближи су им род Бакрачи са Горанска. У црногорско вријеме имали су више официра.

Мумини. Раније је то била повећа породица, а сад их је остало само неколико кућа у селу Црна Гора у којој су најмлађи досељеници. Славили су Ђурђевдан. По предању, поријеклом су из Тушине, у Ускоцима. Има их подоста и у Доњем Крушеву, гдје су се око 1880. године одселила браћа Новица, Мирко и Милан Мумин.

Мушовићи. Само једна кућа у Никовићима. Славили су Никољдан. Поријеклом су из села Срђевића у Гацку, од братства Огризовића.

Недићи. Велико братство од око 30 кућа. Живе одавно на Борковићима, али их има и у Горњим и Доњим Брезнима, гдје су се накнадно доселили из Борковића. Славили су Јовањдан и припадају старијим пивским братствима. Најближи су им Делићи и остале породице из Борковића. По Предању, Недићи су се раније звали Вучковићима, а у новије вријеме називали су их Кекерима. Презиме Недић добили су по Неди, родом из преко Таре, удовици Илије Јованова Вучковића. Једна њихова линија је, према казивањима, ова: Јован—Илија—Милија—Живко—Лазар—Стеван (роћен око 1860). У овом братству је било 7 попова, и то: Нетко, Лазо, Бећо, два Николе и два Тома. У читуљи, коју су попови Недићи ревносно водили, први је био записан Илија. Расељавали су се у великом броју у Србију и Босну.

Никовићи. Позната породица у Планини пивској од око 10 кућа у истоименом селу. По предању, Никовићи су поријеклом из Требјесе, код Нишпића, па су се одатле, око 1790. годиие, неки одселили прво у Морачу, па у Ускоке, који су, на основу овог предања, по њима и добили то име. Из Ускока су се у Пиву, почетком прошлог вијека, била населила три Никовића, али су се двојица, Драго и Јоко, опет вратили у Ускоке, а од трећег, Ника, су сви данашњи Никовићи. Једна њихова линија је ова: Нико—Јоле—Ристо—Петар—Милош. Доста су се расељавали, па их има и у Србији. Славили су Лучиндан. Из ове породице је један од племенских капетана на Планини пивској из доба Црне Горе, Обрен Никовић.

Николићи. Живе у Горњим Рудиницама, гдје их је сада само три куће. Славили су Никољдан и по предању су поријеклом Руђићи. Род су им Ђачићи, Ђикановићи и Гутовићи у истом селу. По једној верзији, од њих је и Бајо Пивљанин. Николићи се помињу у једном запису у Пивском манастиру из 1752. године, по коме Петар Николић манастиру потписује сву своју баштину, коју је, као што се из записа види, посједовао на Горанску, у Сињцу, на Закамену и у Цртову долу.

Никчевићи. Само неколике куће под Мрамором, на Равном. Поријвклм су од великог истоименог братства из Пјешиваца. На Равно се доселио Саво, на миразну земљу, прије првог свјетског рата. Славили су Јовањдан „Пјешивачки”.

Ниношевићи. Од овог старог пивског братства остала је само једна кућа у Плужинама. Поријеклом су Браниловићи и славили су Јовањдан. Раније је од њих било више кнезова, од којих се зна за кнеза Радојицу, а изгледа да је и кнез Нинош био од истог стабла. Као и други Браниловићи, и они су имали своје земље на Пишчу. Најближи су им Војиновићи.

О једном од кнезова које народно предање везује за ово братство, кнезу Лалошу Ниношевићу, у Пиви се задржало доста усмених казивања. Имао је кућу на Градцу, у Плужинама, и био врло богат. Јединца сина изгубио је рано, а остале су му само кћери, од којих му једну, Секу, уграбе Бањани, Миловићи. Она је тамо имала и дијете, али Лалош пошље неке Маџаре у Симуновиће и они је преотму и доведу у Плужине. Због тога што јој више није дао да се врати, прокуне га владика, који је долазио у Пиву да мири Стабна и Седларе, завађене поводом убиства једног чобана. Кнезу Лалошу припадало је велико имање у каснијим Приљепима. Због тога што му је слуга убио неко дијете Васовића, кнез је то имање морао дати као крвнину, по чему је мјесто то име и добило. Остало имање у Плужинама продао је двојици браће Ђукановића, од којих један није имао никога, па је свој дио препродао кнезу Милији Крунићу. Кнез Лалош био је веома познат, па се прича да је чак добивао писма од руске царице Катарине II, да подиже народ на устанак, при чему се, вјероватно, ради о њеним познатим прогласима, које је заиста слала у Херцеговину.

Нишићи. Мала породица од само три куће у Црквичком Пољу. Славили су Ђурђевдан. Они су једна грана Ђурчића, али одвојена доста давно.

Огњеновићи. То је породица од око 15 кућа. Живе у Мратињу, гдје им је постојбина, а има их и у Барном долу и Бојатима, куда су се одселили касније. У Мратињу су од давних времена, али су се по предању, једном били разурили и одселили у Бањане, тамо остали око 40 година, па се вратили. Од њих ау Огњеновиђи у Бањанима. Зову се по Огњену, који је имао синове Стојана, Благоја и Риста, од којих су сви пивски Огњеновићи. Половином XVIII вијека спорили су се са Шувалијама око планине Вучева, а касније заједно са Рудшванима купе Улобић и подијеле га. Од њих су Митрићи. Славили су Ђурђевдан. Године 1889. одселило се у Србију 7 кућа Огњеновића и једна Митрића.

Осмајићи. Стара пивска породица, сада од преко 15 кућа. Живе у Милошевићима. Славили су Јовањдан и припадају стаблу Браниловића. У Милошевићима су живјели од давнина, заједно са старим Кордићима, са којима су били рођаци.

Пантовићи (Мратињци). Живе у Мратињу и у Црквицама и има их само неколико кућа. Они су поријеклом од Панта Илијина Вуковића, по коме су добили и презиме. Као и Вуковићи, славили су Аранђеловдан. На Црквице се око 1868. године из Мратиња одселио Филип, ту се оженио ћерком Лаза Грубача, добио мало земље од таста, а мало прикупио од Турака Кундуклија. Имао је синове: Божа, Видака, Панта и Тривка. У Мратињу их је сада само једна кућа.

Пантовићи (Безујани). Живе на Безују, гдје их је сада само двије куће. Они су славили Никољдан и по предању грана су Врачара из истог мјеста. Прозвали су се по Панту Врачару, који је живио крајем XVIII вијека.

Паповићи. Једна кућа у Миљковцу. Дошли су 1952. године из Горњих Казанаца, у тазбину. Земље немају. Славили су Аранђеловдан. По једна кућа Паповића има и у Потприсојима и Плужинама.

Пејовићи. Старо пивско братство, сада од око 20 кућа у Миљковцу. Славили су Никољдан и припадају стаблу Руђића. По предању, они су од старих Јелића, који су живјели у Ораху. Радул Јелић био је ожењен Јагитом, ћерком попа Дурута. Његов син Пејо са братом Јовићем одсели се у Миљковац, гдје су тада живјели Ђућили и Миловићи. Пејо је имао 6 синова: Глигора, Саву, Аћима, Зелена, Ивана и Секула и они су се по оцу прозвали Пејовићима. Имали су попове: Јована, Тому (роћен око 1775), Богдана, Антонија, Симеуна и Луку. Једна линија Пејовића ишла је овако: Пејо—Глигор—Јован—Симеун—Томо—Декица—Богдан—Симеун—Богдан (рођен око 1895) Једна кућа Пејовића била је и до скоро у Ораху, гдје се око 1880. године населио поп Антоније.

Первани. Само једна кућа у Мратињу, као давнашњи огранак братства Ћаласана, али их је одувијек било мало. Зову се тако по Первану Ћаласану. Славили су Ђурђевдан.

Пјешчићи. То је повећа породица, од преко 15 кућа. Живе у Криводолу, на Равноме. Поријеклом су од Требиња, одакле су дошли у Берушицу, у оближњем гатачком крају, гдје их је сада само једна кућа. Има их више грана: Беговићи, Росићи, Божовићи, Настићи. Славили су Шћепањдан. Спорили су се са Аџићима око удута, па је војвода Шако Петровић, који је излазио на лице мјеста, био пресудио у њихову корист. Мећу њима је око тога дуго била завађеност а сад имају много пријатељских веза. Једна њихова линија је ова: Јоко—Шћепан—Мићан—Стеван—Олица—Милан.

Полексићи. —Живе у Дубљевићима, гдје их је сада 7 кућа, али нијесу род са Дубљевићима у том селу, већ су они од Јоковића. У Дубљевиће се доселио Алекса Јоковић, по чијој се удовици Полексији прозову његови синови Митар и Томо. Томо се одселио у Босну, а Митар је имао синове Риста и Мира. Од првог није остало мушких потомака, а од Мира су сви Полексићи у Дубљевићима. Као и Јоковићи, славили су Јовањдан.

Поповићи (у Црквичком Пољу). Старо пивско братство од око 25 кућа у Црквичком Пољу (Доње поље), гдје живе од врло давних времена. По предању, они су ту још од прије доласка у Пиву Руђа и Бранила. Из околине Скадра доселио се, бјежећи од крвне освете, неки поп по коме су се тако и прозвали. Из овог братства је од давнина било свештеника, и то, кажу, 19 попова и један калуђер. Знају за ове попове: три Лаза, Тома (рођен 1823), Луку и Вучка. Једна њихова линија је ова: поп Лазо (из Бајовог времена) — Милутин—Спасоје (брат попа Лаза II) — Јован — поп Тома (рођен 1823). Други по реду поп Лазо носио је харач Махмут-паши Бушатлији у Скадар. Поп Лука посјечен је у Фочи. Сви данашњи Поповићи су од браће: гиопа Лаза II, Спасоја, Милутина и Боке. Око 1850. године Мијајло и Никола Поповићи одселили су се у Босну. Славили су Ђурђевдан.

Поповићи (у Никовићима). Има их само неколико кућа. Славили су Никољдан. Они су досељеници, поријеклом из околине Пљеваља и по предању су се раније звали Каримани.

Продани. Мала породица од само неколико кућа у Стабнима и Ковачима. Славили су Јовањдан. По предању, они су од неког момка из Дробњака, кога су Турци заробили, па га откупили Тијанићи и дали му мало земље у Стабнима. На то би указивала и чињеница да нијесу имали удјела у комуну ни реда у млинима, већ су тек касније добили дио у Кручици, кад је она купљена.

Рабрени. Само једна кућа на Горанску. Поријеклом су из околине Пљеваља, па се неки доселили у Малинско, а одатле је Лазар Рабрен дошао на Горанско, на земљу војводе Лазара. Славили су Никољдан.

Радићи. Двије куће у Мратињу. Ту се, из околине Ливна, послије Првог свјетског рата, доселио столар Коста, оженио се од Вуковића, па ту и остао.

Радовићи (у Борковићима). То је старо пивско братство од стабла Браниловића. Сад их има око 20 кућа. По предању, живјели су у Плужинама па у Гусићу и Крушеву, одакле су се преселили у Борковиће, као на првобитне катуне. Род су им Делићи, Лондровићи и Таловићи у истом селу, па су имали и заједничку славу, Јовањдан. Код њих се задржало предање да је приликом зидања Пивског манастира „ухваћена сјенка” Иванца Радовића. Од њих је Радул Радовић, један од првих устаника у Пиви још из ратова шездесетих година и једна од првих жртава устанка из 1875. године. Он је био син Голубов а овај Стојанов. Јован Радовић се око 1830. године одселио на имање жене Анће у Јериниће, и сад их је тамо неколико кућа. Година 1889. одселиле су у Србију 4 куће Радовића, а мало касније још двије. Шћепан је још раније, око 1870. године одселио у Босну.

Радовићи (Мратињци). Живе у Мратињу и Црквичком Пољу, скоро у подједнаком броју, у свему око 15 кућа. И они су Пивљани старином, и то такоће од стабла Браниловића, па су такође славили Јовањдан. Ипак они нијесу исто братство са Радовићима у Борковићима. Ови су потомци Рада Чавића, који је, по предању, био у најму код Петра Будимлије (Ћаласана) у Мратињу и оженио се његовом ћерком, настанивши се у доњем селу. Раде је имао 4 сина и ови Радовићи су сви од њих. Једна њихова линија ишла је овако: Раде—Јован—Станиша (умро са близу 100 година 1848. године). Били су врло богати и имали су земље и на Пишчу. Заједно са Ћаласанима, купили су од Бајагића око 1800. године Бешиће, а са Митрићима, око 1820. године, Кутијеш од Шаиновића. Од ових Радовића био је угледни свештеник и члан Извршног одбора ЗАВНО Црне Горе и Боке у току другог свјетског рата, прото Јово Радовић, који је умро без потомства.

Радовићи (у Бријегу). Само једна кућа, досељена 1961. године из Веленића, преко Таре. Славили су Јовањдан.

Радојевићи. Живе у Горњим Брезнима, гдје их је сада око 10 кућа. Славили су Аранђеловдан. По предању су старином са Чева, као и Дурутовићи и вјероватно од истог стабла са њима и Тодоровићима. С Чева су се давно доселили у Шипачно. Тако је Радоје, за којим је била одива Јоковића, имао 4 сина, од којих је један, Вук, умро 1855. године, у 110. години живота. Вук је имао синове Мујицу и Петра. Мујица је имао пет синова, а Петар Глигора, који се одселио у Босну. Око 1810. године, у вези са неуспјелим нападима на Никшић, побјегли су из Шипачна у Морачу, гдје су остали 12 година, па се вратили у Шипачно. Одатле се први Милета, око 1860. године, доселио на Брезна, гдје су се Радојевићи размножили, па их је прије рата ту било око 20 кућа.

Радојичићи. Старосједилачка пивска породица од око 15 кућа у Стабнима и Ковачима. У ово посљедње село дошли су накнадно, као на првобитне катуне, али их је сада ту колико и у Стабнима. Славили су Јовањдан и од стабла су Браниловића. Род су им Туфегџићи у истом селу и Шарци у Недајном. По предању, презиме су добили од Рада, чији је потомак Симо имао синове: Јована (рођен око 1800), Васка и Глигора. Много су се расељавали ван Пиве, па их има и у Србији, Босни (на Гласинцу) и Херцеговини (око Невесиња). Из ове породице је први командир баталиона Жупе пивске у устанку од 1875. године и касније, Вико Јованов Радојичић, чији је један син Радоје (Рако) био посланик у Црногорској народној скупштини, 1914. године, а други, Данило, посланик у Народној скупштини Југославије 1935—1938. године.

Радоњићи. Само једна кућа у Смријечну, гдје се прије двадесетак година доселио Ђоко Радоњић из Комана, који иначе још одраније у Латичном имају своје катуне. Славили су Аранђеловдан.

Раичевићи. Живе у Јеринићима (заселак Бабићи), гдје их је само неколико кућа, а једна има и у Црквичком Пољу. Славили су Малу Госпоћу. Старином су од истоименог великог братства у Озринићима. Петар се био оженио ћерком Филипа Бабића и дошао на мираз, око 1900. године.

Ребићи. Неколике куће у Милошевићима, гдје им се предак доселио из Јасеника, у Гацку, око 1840. године. Једна кућа им је и у Криводолу, гдје се почетком овог вијека населио Лале на комунску земљу. Славили су Ђурђевдан.

Ристићи. Само двије куће у Миљковцу. Старином су од Батаковића, из околине Никшића. Тешо Батаковић био се оженио Ристом, ћерком Секула Пејовића, и дошао на мираз, око 1770. године. Он је имао сина Бошка, који се прозвао по мајци, удовици. Славили су Аранђеловдан.

Ровићи. Само једна кућа у Црквичком Пољу (Рудина). Они су једна грана Кнежевића, па су, као и они, славили Ђурђевдан.

Ружићи. Живе у Милошевићима. Сад их има седам кућа. Старином су из Јасеника у Гацку, одакле су дошли око 1820. године. Славили су Ђурђевдан.

Секуловићи. Прије рата то је била повећа породица од око 15 кућа. Живе у Сељанима, гдје их је сада само 6 кућа. Пивљани су и старином и припадају стаблу Браниловића, па су и они славили Јовањдан. У сродству су са Блечићима и Вукосављевићима из истог села. Презиме носе по претку Секулу. И они су се расељавали ван Пиве. Тако је Крсто Секуловић око 1850. године одселио у Босну, негдје око Мајевице.

Симуновићи. То је такође било повеће братство од око 25 кућа, а сада их има само око 10 кућа. Живе у Стубици. Симуновићи су једно од најстаријих пивских братстава и потичу од стабла Бранилоовића. По предању, њихови су се преци из Плужина настанили прво на Изјетњаку, на Горанску, гдје је један Симуновић убио Турчина Муја Нубељевића, па су се због тога преселили на Забрђе. Са манастиром су замијенили Изјетњак за Бостане у Ораху. Касније су им то калуђери некако оспорили, па се поведе парница, коју су изгубили и преселили се у Стубицу, као свој ранији катун. Око 1800. године један Симуновић се са три сина одселио у Босну. Од старијих предака знају за Живка, који је имао Сима, а овај Павла. Од Симуновића су Маџари у Плужинама.

Вршећи истраживања у турској архиви у Сарајеву, Хамдија Крешевљаковић пронашао је и један предмет који се, очевидно, односи на Симуновиће, иако он погрешно нотира (или је у самим списима погрешно забиљежено) да се ради о Симоновићима. Наиме, године 1768, браћа Никола и Марко, синови Тодора Симуновића, са још 7 сељака, убили су у својој кући у Стубици (вјероватно због покушаја каквог насиља) Алибега Хасанбеговића и барјактара Мустафу, из Фазлагића Куле. Затим су побјегли чак у Имотски, а послије се настанили у Врх-Прачи, у Рогатичком кадилуку. Међутим, родбина убијеног Али-бега сазнала је гдје се они налазе, па је његов брат Мурат-бег, у име своје, мајке Султане и браће Осман-бега, Дервиш Мехмед-бега и Сулејман-бега, представком босанском везиру из 1780. године тражио да се Симуновићи изведу пред суд. Извиђаји су повјерени церничким властима: кадији Јахја-бегу и кључком Али-капетану, који је био ујак убијеног Али-бега. Сарајевски суд осудио је Николу Симуновића на смрт, док се за Марка само каже да се та казна није могла на њега примијенити, али се не види због чега.

Сукновићи. Породица од око 10 кућа на Јасену. Једна кућа њихова има и у Криводолу и 2 у Горњим Брезнима. Тако су се, по предању, прозвали по претку кнезу Шћепану, који је имао своје ступе на Врбници, у којима је ваљао сукно. Сукновићи су такође старосједиоци, од стабла Руђића. Род су са Гаговићима, а такође са Божовићима, који су се из Ораха преселили у Босну. Најприје су живјели у Ораху, па се одатле касније преселили на Јасен. Од старијих предака помињу браћу Петра, Вукомана и Шћепана (кнеза). Године 1889. у Србију су се одселиле и двије куће Сукновића. Славили су Ђурђевдан.

Тадићи. Једно од највећих, а и најстаријих пивских братстава. Сад их има око 45 кућа. Живе одавно у Смријечну, гдје су се углавном концентрисали и сада, али их по једна или двије куће има и у Потприсојима, Доњим Брезнима и Стабнима, гдје су се расељавали касније. Славили су Јовањдан и од стабла су Браниловића. У раније поменутом запису из Пивског манастира о завјештању Бара на Језерцима манастиру помиње се, измећу осталих свједока, и кнез Јован Тадић.

По предању, које је код њих врло живо, из Плужина је заједнички предак Тадића и Блечића одселио прво у Сељане, па Блечићи остали ту, а Тадићи се преселили на Постолаче у Смријечну. У запису наведени кнез Јован имао је брата Јакшу. Јован је умро рано, па кнежевство пређе на брата му Јакшу, а затим на сина Јакшина Николу. Пиро Голубовић из Ораха, уз помоћ збора на Пресјеци, хтио је да узме кнежевство, па га Драгић, унук кнеза Јована, а син Остојин, убије код Буковичког моста. Осим Јована и Јакше, Тадићи су имали и низ других кнезова, мећу којима: Николу, Арсенија (старијег), Аћима, Арсенија (млаћег), Новицу и друге. Једна њихова линија, почев од кнеза Јована, иде овако: Јован—Остоја—Мијат—Стојан—Тадија—Миро—Гашо—Шурко—Тадија, а једна линија почев од кнеза Јакше иде овако: Јакша—Аћим—Арсеиије—Аћим—Ароеиије-Амза—Петар—Антоније. Смаил-ага Ченгић је приликом свог посљедњег путовања у Дубровник, преноћио на Омријечну, код кнеза Тадића, који га је затим пратио и на даљем путу у Дробњак. У црногорско вријеме Тадићи су имали више официра, а помиње их и краљ Никола у „Пивском колу". Од осталих породица у Пиви најближи су им Јововићи, а затим Блечићи, Секуловићи и Вукосављевићи у Сељанима. Од Тадића у Пиви су и Тадићи у Горњем Пољу, код Никшића. Они су потомци Милете, сина кнеза Јована, (који се био одселио у Требиње, па се неки отуда вратили и населили у Горњем Пољу.

Таловићи. Двије куће у Борковићима и једна у Плужинама. И они су старосједиоци, једна грана Радовића из истог села. Има их и на Гласинцу, и то више, гдје су се одселили одавно. Славили су Јовањдан.

Таушани. Само једна кућа на Безују. Грана су породице Врачара из истог села. Послије убиства два Турчина, двојица Таушана одскочили су у Морачу, па се један од њих касније настанио у Језерима, гдје их има и сада. Одсељавали су се и у Кокорину.

Тијанићи. Старо пивско братство од близу 20 кућа. Старина им је у Стабнима, али их је сада више у Ковачима, гдје су раније издизали на катуне, па се ту прво населио Мијајло, око 1900. године. Славили су Јовањдан. По једној верзији предања, Тијанићи су од Кривачина брата Бора и Маре, која се, послије погибије мужа, из Недајног преселила у Стабна. Прозвали су се по Аџића удовици Тијани. По томе би Тијанићи били род са Аџићима. Предање додаје да је Марин син Гаврило нашао неки силан новац и направио добру кућу, али се касније одселио са неким синовима, а у Пиви су му остали синови Митар, Мијо и Јован, од којих су сви Тијаннћи. По тој верзији, једна њихова линија је ова: Боро—Гаврило—Митар—Лука—Гајо (рођен око 1780). По другој верзији, Тијанићи су род са Туфегџићима и Радојичићима, што, уосталом, не мора бити у противрјечности. Рођаци су им Дакићи и Тончићи, у Црној Гори. Од Тијанића је било више ускока. Јоко и Митар били су ускоци у Морачи и учествовали су у нападу на Смаил-агу, па се три године послије тога одселили у Србију. У ускоцима је био и харамбаша Видак Јованов, који је четовао и по Босни и оженио се заробљеном булом Шошевића, с којом је имао синове Јована и Милана. Видак је умро у Морачи, а син му Милан погинуо је на Забрђу 1861. године. Много су се расељавали, па их има и у Босни, под Корјеном, а од њих су и Тунгузи у Невесињу. Из овог братства је и познати пивски јунак из устанка од 1875. године, барјактар Бурко Тијанић.

Тодоровићи. Живе у Потприсојима и Доњим Брезнима, гдје их је сада у свему око 10 кућа. Ту се, око 1863. године, прво доселио Милутин са пет синова: Вукотом, Драгом, Кеком, Павлом и Јолом. Дошли су из Шипачна, то јест одакле и Дурутовићи и у исто вријеме. И они су славили Аранђеловдан и вјероватно су неки род са Дурутовићима, с којима су се истовремено досељавали и то у исто мјесто. Поријеклом су Чевљани. Од Милутина једна њихова линија иде овако: Милутин—Павле—Сава—Милош (рођен око 1920).

Тончићи. Живе у селу Црна Грра (горње село), гдје их има близу 20 кућа. Славили су Јовањдан. По предању, они су као и Дакићи и Тијанићи, једна грана братства Аџића и прозвали су се по Аџића удовици Тонки. Род су им и Ушћумлићи.

Топаловићи. Мања али стара и познатија породица, од које сада има само једна кућа у Плужинама, а ни раније их није бивало много. Бивши црногорски капетан Максим Топаловић није оставио потомства, а два сина брата му, бившег црногорског барјактара Јеремија (Вукосав и Тодор) погинули су у посљедњем рату. Садашњу породицу сачињавају четири сина попа Милоша (Јеремијева). Топаловићи су од стабла Браниловића и припадали су братству Ђукановића, а садашње презиме добили су по свом претку Мију Ђукановићу, који је био сакат, па га прозвали Топал. Род су им Сочице, Гојковићи и Ниношевићи и, као и он, славили су Јовањдан. Максим Топаловић казивао је ову линију предака: Мијо (Топал)—Марко—Јеремије—Шћепан—Максим.

Трипковићи. Живе на Пишчу, гдје их је сада 7 кућа. Пивљани су и старином, поријеклом из Плужина, од стабла Браниловића. Род су са Богдановићима, Јојићима и Чавићима, али не тако близак као ове три породице међусобно. Раније су се звали Бирисиловићима. Најстарији предак за кога знају и који им је био први у читуљи јесте Ђуро Тривковић, који је један од првих на Планини пивској подигао камену кулу, на Пишчу. Славили су Јовањдан.

Туфегџићи. Такође старосједилачка породица, која живи у Стабнима и Ковачима, у свему близу 15 кућа. Славили су Јовањдан. И за њих, као и за Тијаниће, постоји једна верзија да су од Кривачина брата Бора, и по томе род са Аџићима, док су са Радојичићима и Шарцима такоће у ближем сродству. По предању, данашњи Туфегџићи су од два брата, Мића и Мојаша. Пајо Туфегџић био је ускок још у периоду 1852/53. године, па је касније погинуо у Ерцеговој страни од турске патроле. По предању код ове породице, од ње је и чувени јунак из Карађорђевог устанка, Лазар Мутап.

Ћаласани. То је велико братство од преко 30 кућа. Живе одавно у Мратињу, гдје их је и сада највише, али их има и у Барном долу, на Брљеву и у Црквичком Пољу, као и једна кућа у Горњим Рудиницама. Славили су Ђурђевдан. По предању, они су поријеклом из Будима, у доњој Херцеговини, па су се се зато раније и презивали Будимлије. Кнеза Митра Будимлију објесили су Турци код ријеке Пиве око 1780. године. Митар је имао брата Петра, који није имао мушког порода, па му имање по миразу припало Раду Чавићу. Имао је и рођаке Стевана и Ђура и синове Јакова и Сима. Један од њих је одселио у Босну, и од њега су Рупари, мећу којима је био и један од познатијих воћа херцеговачког устанка, Продан Рупар. Симов син је Шћепан, који је у ускоцима био 12 година, са Васиљем и Митром, такође Ћаласанима, и који је и погинуо педесетих година. Ћаласани у Црквичком Пољу су од Симеуна, који се населио на Грубачку земљу и довео синове: Илију, Стевана и Благоја. Ћаласани на Брљеву су од Јована Ћаласана, који је ту преселио око 1775. године, оженивши се од Васовића. Он је имао синове: Ђурицу, Драга, Тривка, Глигора и Шурка. Од овог братства један огранак су Первани, а други Цијуци, такоће у Мратињу.

Ћеранићи. Једна кућа у Доњим Рудиницама. Удовица од Дамјановића, која живи у роду. Ћерановићи су иначе познато братство у Дубровску (Дробњак). Славили су Савиндан.

Ћоровићи. Живе на Равном, гдје их је само неколико кућа. Ту су доселили из оближњег гатачког села Шљивовице, у којој их и сад има двије куће. Једна од њих је задруга Вула Ћоровића са близу 20 чланова, у којој и сад живе сви потомци Филипа Ћоровића (4 паса, тј. до осмог степена сродства). Иначе, Ћоровићи су поријеклом од братства Милојевића из Грбеша код Требиња, гдје и сад има мјесто „Ћоровића омеђина”. Одатле се у Шљивовицу доселио Симо. Његови потомци у једној линији су: Јоко—Алекса—Тоша—Јован (сада старац од близу 100 година) — Ђорђије (рођен око 1905). Славили су Аранђеловдан.

Ћукови. Живе у Осојном Ораху, гдје их има 7 кућа, а у најновије вријеме двије куће доселиле су се у Доња Брезна, гдје су дошли у вези са запослењем. Ћуковићи су род са Апрцовићима и имали исту славу.

Ћурчићи. Сада само двије куће у Жеичну. Славили су Ђурђевдан. По предању, поријеклом су од Абазовића, из Дробњака. Раније су живјели у Црквичком Пољу, па касније купили земљу у Жеичну и тамо се одселио Јаков. Једна линија им је: Јоко (рођен око 1795) — Спасоје—Јанко (рођен око 1860). Има их одсељених у Босну.

Ушћумлићи. Живе у Горњем Унчу, затим у Бријегу, Недајном и на Пишчу, у свему близу 15 кућа. По предању, род су са Аџићима, а тако су се прозвали зато што је неки њихов предак ишао на турски суд (ућумат). Најприје су живјели у Лисини, па се одатле одселили на земљу Кривачину у Недајном. Из Недајног у Горњи Унач најприје су дошли Иво и Алекса, па Иво имао синове: Василија, Николу и Теша, а Алекса Јока. Касније се доселио и Станоје, који је имао синове: Саву, званог Биљешко, који је убијен по налогу Новице Церовића 1858. године, затим Тривка, Луку, Риста и Аћима. Ристо је око 1850. године отишао на мираз код Теша Шарца у Недајно. У Бријегу се населио Нешо, око 1865. године. Славили су Јовањдан.

Цијук. Сада само једна кућа у Мратињу. Огранак су братства Ћаласана, па су, као и они, славили Ђурђевдан. Некад су имали велику задругу, из које је излазило и по 10 војника, али их је одувијек било само по једна кућа.

Цицмили. Једно од најбројнијих, а и најрастуренијих братстава у Пиви. Највише их је на Стоцу, који је уједно и њихово најраније насеље, а има их и у Плужинама, на Пишчу, у Бријегу, Бојатима, Шарићима и Црквичком Пољу, укупно око 35 кућа. Славили су Ђурђевдан.

По предању, поријеклом су из Грбља у Боки Которској. Отуда су дошла два брата, па им кнез Јован Тадић дао њиву Брусењачу и околни пашњак, с тим да чувају мост на Буковици и осигуравају пут за Горанско. Послије неког времена, купили су од кнеза Лалоша Столац и помакли се на брдо. Са Огоца су се временом расељавали и по другим селима у Пиви. У Плужинама су неки од њих радили на Ченгића земљи. Одатле су, око 1855. године, синови Марка Цицмила, који је учествовао у борби приликом напада Турака на Аџиће, и то: Драго, Васиљ, Ђурица и Милутин, купили земљу Осмајића на Пишчу и тамо се преселили. У Пирни до био се најприје, око 1860. године, населио Вуле Цицмил, и то на миразно имање Митра Шкиљевића, али се касније вратио на Столац, а послије првог свјетског рата у Пирни до су дошли браћа Димитрије и Бока Цицмили, које је довела мајка, преудата за Лазара Кецајенића. У Плужине, на земљу војводе Лазара, дошао је око 1900. године Вуле, са синовима Лалом, Милом и Илијом, а у Бријегу се населио Радован, на купљеној земљи. Доста су се одсељавали и ван Пиве, па су око 1920. године двије куће отишле у Србију, а двије у Врањеш. Једна њихова линија ишла је овако: Јован—Марко—Ђурица—Петар—Мико— Обрад.

Чавићи. Старосједилачка породица на Пишчу, гдје их сада има око десет кућа. По предању, они су Браниловићи, и то, као што смо рекли, заједно са Богдановићима и Јојићима од старог братства Маничевића, који су живјели у Магудама, а имали су старине и у Ораху, па је замијенили, а они отишли на Пишче. Презиме су добили по Тривковој удовици Чави. Њен син Станко Чавић лијечио се у Дубровнику, па отуда извео мајсторе и, око 1730. године, сазидао кулу на Пишчу. Кажу да је то била кула на два боја, дуга 14, а широка 8 карабина и имала двоја врата: јвдна са сјевера, на средини, а друга са југа, толико широка да је кроз њих могао проћи коњ са товаром. На горњем бодоу су са југа били 4 мала прозора. На свакој страни имала је пушкарнице. Као и сви Браниловићи, Чавићи су славили Јовањдан. Како смо рекли, од њих су Радовићи у Мратињу.

Шаини. Само двије куће у Црквичком Пољу. Поријеклом су од Божовића и славе Лучиндан. Најприје су живјели у Бријегу (Букова раван), гдје су дошли око 1862. године, па се послије неколико година преселили у Црквичко Поље.

Шакотићи. Једна кућа у Горњим Брезнима. Досељени су око 1910. године из околине Никшића, на купљену земљу. Славили су Аранђеловдан.

Шаровићи. Само једна кућа у Осојном Ораху. Доселио се Милош Шаровић из Пржина, 1882. године, на купљену земљу. Славили су Никољдан.

Шарци. Живе на Недајном, гдје их је сада само неколико кућа. Старином су од Туфегџића из Стабана, па се Станоје, око 1780. године, доселио на Недајно и, пошто је имао пјеге по лицу, прозвали га Шарцем. Имао је синове Мића и Теша, па од Теша није остало потомака а Мићо је имао: Стевана, Јована, Риста и Николу. Од њих је ускок Радојица Шарац, касније барјактар и један од учесника у нападу на Турке у Сељковцу, у почетку устанка од 1875. године, а такође и у нападу на караулу Недајно. Помиње га и Максим Шобапић у пјесми „Буне и устанак у Пиви”. Барјак је касније прешао у руке Вукомана, сина Марка Шарца, који је погинуо 1862. код Ријеке Црнојевића, у борби против Омер-паше. Године 1889. четири куће из ове породице одселиле су се у Србију. Шарци су, као и остали Пивљани од стабла Браниловића, славили Јовањдан. Једна њихова линија је ова: Марко—Вукоман—Крсто—Вучета.

Шашовићи. Живе у Војиновићима и има их само три куће. Поријеклом су такође од Војиновића, па су славили и исту славу, Јовањдан. По предању, то презиме добили су по претку Тривку, који је као угледан човјек, наизмјенично са Вуком (Баком) Војиновнћем, ишао на племенску скупштину, на Чамници, па пошто је био растом мали, дали му надимак Шашољак, Шашо. И од њих су се три куће 1889. године одселиле у Србију.

Шимуни. Живе у Мратињу и има их само неколико кућа. Раније их је било и на Брљеву. Славили су Аранђеловдан, и по томе је вјероватно да су од Вуковића из истог села, али се такво предање није одржало. У Босну се око 1850. године одселила удовица Ружа са синовима.

Шипчићи. То је велика породица од близу 20 кућа у селу Црна Гора, а двије су и на Боричју. Славили су Игњатовдан. По предању, поријеклом су из Опутне рудине, па се од крвне освете склонили на Равно, а затим прешли у Црну Гору, на земљу Шувалија, гдје су се и намножили. Око 1780. године Милован Шипчић дошао је на Боричје, на мираз код Кецојевића, и имао синове Лаза и Алексу. Презиме су добили по претку, који је био висок и танак као шипка.

Шкиљевићи. Сада само једна кућа у Боричју. По предању су поријеклом из Петровића у Бањанима, одакле се давно доселио Драго Пејовић, који је имао синове Петра, Ђока и Војина, па од Војина није остао нико, а од Петра и Бока су сви остали Шкиљевићи, којих је до посљедњег рата било више. Презиме су добили по неком претку који је био мало шкиљав. Славили су Јовањдан.

Шкулетићи. Једна кућа у Букшцу (Заборје) и једна у Дубој, које су се у току другог свјетског рата доселиле из Дробњака (Кугња Њива), и то Милован у Дубу, и Ђуро на Заборје. Ови Шкулетићи су дио великог истоименог братства које живи у Богетићима, у Пјешивцима, одакле је један њихов предак са три сина побјегао од крвне освете, још у турско вријеме, и настанио се у селу Превишу, у Дробњаку. Одатле се један од њих преселио у Кутњу Њиву, такође у Дробњаку. Тамо их је сад само једна кућа. Славили су Јовањдан „Пјешишчки" (6. октобра, по новом календару).

Шумићи. Мала породица од неколико кућа на Јасену. По предању су огранак Сукновића, а по једној верзији потомци једног усвојеника кнеза Шћепана Сукновића, који није имао дјеце. Као и Сукновићи, славили су Никољдан.

*

Као што се види из овог прегледа садашњих пивских породица, велика већина њих су у Пиви од давнина. Основно првобитно исходиште многих пивских породица биле су Плужине, а затим Орах, Стабна, Мратиње, Крушево у Сељанима, Доње Рудинице и нека друга, одакле су се у разна времена Пивљани ширили по Планини пивској, селима око горњег тока Врбнице, Брљеву, Будњу итд. Поједине куће из разних породица временом су се одсељавале и у друга села, обично куповином земље или на мираз и слично. У граничне, пак крајеве, а дјелимично и у њену унутрашњост, временом су се досељавале обично поједине куће из других, сусједних крајева и ту се множиле. Такав је случај нарочито са селима око Равног, гдје су се највише досељавали сусједни Гачани, затим са селима у Брезанском пољу, која су населили становници поријеклом из сусједног Шипачна, односно старе Црне Горе, и са селима у Црквицама у које су се досељавале највише поједине куће из Дробњака (на површи) односно из крајева преко Таре (у Бријегу).

Стање у овом погледу нарочито се знатно и брзо мијењало у посљедњим деценијама, а посебно у вези са крупним промјенама уопште након другог свјетског рата. Само у току посљедњих три деценије из Пиве је ишчезао низ породица, које су ту раније живјеле, од којих неке и врло знатне (Сочице, Плошчићи). У том истом времену, опет у вези са посљедицама другог свјетског рата, у Пиву се доселио низ нових породица, али обично само по једна или двије куће.

Већина пивских породица у међусобном су крвном сродству, што је за неке већ сасвим сигурно и одређено, али би дубља етнолошка истраживања вјероватно могла утврдити и даље крвне везе између њих и одредити њихов развој све до заједничких предака. Други свјетски рат је, на жалост, ообом однмо многе старе људе, који су о свему томе много више знали и чија би казивања за таква систематска истраживања сада била драгоцјена, тим прије што је од тога забиљежено врло мало, углавном на књигама Пивског манастира, које су и саме великим дијелом упропашћене.

Овај преглед показао је такође да у Пиви збиља има много мањих породица, односно посебних презимена. Па ипак се никако не могу сложити са објашњењем које за то даје Светозар Томић. Он, наиме, тврди да је то „зато што су Пивом Турци дуго управљали и што је у њој кроза сва времена било доста чифчија, те је турски начин прављења презимена, да се деца презивају по оцу, преовладао и потиснуо стара презимена”. Из излагања у овом дијелу рада види се, међутим, врло јасно да су се нова презимена стварала без икакве везе са турском управом, а још мање са чифчијским системом, који је у Пиви стварно имао веома ограничену примјену, и по обиму и по трајању. Нова презимена су се стварала просто разграњавањем старих братстава, по чијим су се појединим, по нечем карактеристичним људима, његови синови а затим и даљи потомци у народу почињали звати, па је тако и остајало, а раније се презиме постепено заборављало. Примјери које смо наводили то убједљиво показују: Чавићи, Шарци, Сукновићи, Бачићи, Миличићи, Ушћумлићи итд. Нова презимена најчешће потичу од имева неког виђенијег претка, затим по имену рано остале удовице, као што и данас бива, или по неком занатлији или претку са одређеном карактеристиком, чак по европском одијелу, и слично томе, али никако под утицајем турског начина прављења презимена. У том погледу и у Пиви се збивало исто оно што и у свим осталим сусједним црногорским и херцеговачким племенима. Уосталом, и данас смо свједоци како се поједина братства односно веће породице почињу звати по њиховим ужим гранама. Примјера ради, такве су гране код Тадића: Бјелешићи, Шаровићи, Швабићи, Мигали, Кикаљи, Чоловићи, Џелати, Попријеци; код Јововића: Мркојевићи, Шуровићи, Топузи и други; код Благојевића: Ђуровићи, Јакшићи, Вучетићи, Срдановићи, Кусановићи и други, који се унутар села односно братства употребљавају бар исто толико често као и њихово опште презиме, а тако је и код осталих бројнијих пивских братстава односно породица. Велики број презимена, најзад, потиче и отуда што се у Пиву, нарочито у посљедње вријеме, досељавало много појединих кућа, које су собом уносиле сразмјерно много више презимена него што се повећавао број становника, о чему смо се такоће из датог прегледа могли увјерити.

Треба, најзад, подвући чињеницу да у Пиви, и поред осјећања припадности племену, које је врло јако, у народу нема никаквог значаја то да ли је нека породица још старином из Пиве или је однекуд касније досељена. Нема у Пиви ничег сличног, на примјер, са подјелом у Васојевићима на сторосједиоце и тзв. Ашане, подјелом која је имала и разних реалних реперкусија. У Пиви се сви просто сматрају Пивљанима, с тим што има извјесног поноса кад се припада неком већем и угледнијем братству, али се ни то посебно не истиче. Као што смо рекли, током дугог заједничког живота, удајама и женидбама, заједничким борбама и невољама, Пивљани су се били постепено стопили у једну чврсту и јасно одрећену племенско - братственичку и територијалну цјелину, која при том није била искључива, већ се складно повезивала са свим околним племенима, а нарочито са Дробњаком, с којим су Пиву повезивале и заједничка иссторијска судбина, и заједничке борбе, и многоструке сродничке везе.

ИЗВОР: ОБРЕН БЛАГОЈЕВИЋ: ПИВА, САНУ, посебна издања, одељење друштвених наука, књига 69, Београд, 1971. Одабрао и приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

The post Порекло садашњих пивских породица appeared first on Порекло.

Братства и породице које су некад живеле у Пиви

$
0
0

Piva-i-Pivljani

Попис братстава и породица које су некад живеле у Пиви, према студији "Пива" Обрена Благојевића, објављеној 1971. године. Одабрао и приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић.

Piva-i-Pivljani

 

Кретање становништва одувијек је био један сталан процес, свуда, па и у Пиви. Као што смо из претходног излагања видјели, у њу су се са разних страна, истина у мањем броју, досељавале све нове и нове породице, односно поједине куће из породица у другим крајевима, па то траје и данас. С друге стране, у разна времена пз Пиве су нестајале породице, које су раније у њој живјеле краће или дуже вријеме. О исељавању, као главном облику одлива пивског становнишва, биће ријечи у слиједећем одјељку, а овдје ћемо се мало задржати само на оним породицама које су нз Пиве, под тим именом, сасвим ишчезле, па било да су изумрле, било да су се у цјелини одселиле, било, најзад, да су се разгранале у нове породице, које сада живе у Пиви под другим именима. Мислим, наиме, да то такоће може бити од интереса за будућег истраживача, било саме Пиве било и других крајева. На жалост, подаци који се могу видјети у овом одјељку, не само што су непотпуни, већ нијесу основани на неким писаним документима, којих скоро и нема, већ углавном или на основу предања очуваног у народу или на основу познавања околности од стране савременика или самог аутора, у оним случајевима кад се ради о недавним збивањима. Но, и кад се ради о предању, оно је у овом погледу прилично поуздан извор, који је, по правилу, поткријепљен и другим околностима, као што су, нарочито, заостали називи појединих њива или ливада у селу, којих је у Пиви свуда доста, затим и сад постојеће омеђине кућа, понеки урезан запис на старом гробљу или на манастирским књигама, понекад додир са потомцима исељеника, који дођу да обиђу стари крај, а, истина ријетко, и какав заостао докуменат или други историјски податак. Уопштена је истина, овдје као и иначе, да уколико се ради о новијим догађајима, утолико су и подаци вјеродостојнији, односно обратно, уколико се ради о породицама које су из Пиве давно нестале, утолико су и подаци о њима мање сигурни, па не ријетко и сама предања о њима контрадикторна. Ја сам, наравно, према њима имао критичан став и овдје сам уносио само оне податке који су ми, с обзиром на све околности, изгледали вјеродостојни. Но, због тога, а и зато што нијесам вршио истраживања специјално у том правцу, списак ће свакако бити непотпун и увјерен сам да би се он и сада дубљим истраживањима могао, можда и знатно, употпунити, па и кориговати. Ишчезле породице наводим азбучним редом, иако би хронолошко излагање овдје било далеко боље, али, на жалост, расположиви подаци то не омогућују.

Араповићи (Арап-Оџе). Прије другог свјетског рата живјели су у Бријегу, гдје их је била само једна кућа, досељена однекуд из дубине Турске.

Беслеме. Доскоро је била једна њихова кућа у Сељанима, поријеклом из Херцеговине, одакле су били побјегли као усташи.

Божовићи. Живјели су у Ораху, у вријеме кад су се ту доселили Апрцовићи. Били су од стабла Руђића, рођаци Гаговића и славили су Никољдан. Одселили су давно у Босну.

Боровци. Живјели су на Брљеву и ту су их затекли преци данашњих Васовића, кад су се ту населили.

Бошковићи. Били су једна грана данашњих Војиновића и становали су у истоименом селу. Све четири њихове куће, заједно на неколико кућа Војиновића и Ђаковића, одселиле су се негдје у Босну.

Браниловићи. Једно од два најстарија основна стабла садашњег пивског становништва, од кога по предању потиче велики број данашњих породица у Пиви.

Верговићи. Живјели су у Борковићима, као грана породице Делића. Никола Делић био је, кажу, у дјетињству веома несташан, па га зато прозвали Верго. Његов син Василије Верговић био је перјаник код књаза Николе, још прије ослобођења Пиве.

Веруни. Све доскоро живјели су у Мратињу, гдје су били досељеници. Био је дошао Раде Верун на купљену земљу. Славили су Лучиндан.

Вилотијевићи. Једна њихова кућа живјела је до краја другог свјетског рата на Безују, одакле се преселила у Бачко Добро Поље.

Врчари. Живјели су у Осојном Ораху, још прије насељавања Апрцовића. Не зна се да ли су изумрли или су се некуд одселили.

Вујиновићи (стари). Живјели су у Гујама (данашње Забрђе) и на Језерцима, које су, по једном сачуваном запису, продали Пивском манастиру. Предање о њима код Тадића и Јововића постоји, али је доста контрадикторно. У сваком случају са овим породицама су имали крвну везу, па било да су преци и једних и друтих или самоћа.

Вујиновићи (новији). У Горњим Рудиницама до другог свјетског рата живјела је једна њихова кућа, досељена из Жупе Никшићске. Поп Крсто био је дошао на миразно имање бившег официра црногорске војске Илије Мирића, па се његови синови школовали и раселили.

Гаџићи. Живјели су у Плужинама и, као Браниловићи, имали су дио у Пишчу, који су дали Маричићима, чији су били сестрићи. Било их је све до 1889. године, кад су се посљедњи од њих, браћа Мирко и Спасоје, одселили у Србију. Славили су Јовањдан.

Гутићи. Живјели су у Смријечну прије Тадића. Били су у сродству са Плакаловићима. Одселили су се некуд, усљед зле године.

Ђаковићи. Били су грана Војиновића и становали су на Лицу, па се седам њихових кућа одселило у Босну. Посљедњи од њих, Шурко Ђаковић, одселио се 1917. године у Никшић. Славили су Јовањдан.

Ђукановићи. То је било старо братство од стабла Браниловића. Живјели су у Плужинама. Од њих су садашње породице Топаловићи, Сочице и Гојковићи. У предању се од њих помињу кнез Пеко, хајдук Сава и поп Шћепан Ђукановић. За њих је везано и много других предања, а помињу се и у записима.

Ђукићи. До скора су живјели у Црквичком Пољу, гдје их је било неколико кућа. По предању, ту су били дошли из Пошћења у Дробњаку, бјежећи од крвне освете, па су били промијенили и своју славу Савиндан у нову, Ђурђевдан. Ђукићима су се прозвали по Петровој удовици Ђуки. У Пиви су им били најближи Ћурчићи и Нишићи.

Ђуровићи. Живјели су у Црквичком Пољу, као старосједиоци, али их је било мало. Око 1850. године су се раселили, и неки су отишли у Босну, а Стојан Ђуровић се населио под Одрагом и имао је сина Јакова. Посљедњи од њих, Каро, одселио се послије првог свјетског рата у Никшић. Славили су Ђурђевдан.

Ивановићи. Живјели су у Доњим Рудиницама, на мјесту које се и сада по њима зове. По казивању попа Тома Љешевића, од њих је био и Бајо Пивљанин.

Јаредићи. Становали су у Горњим Рудиницама. Звали су се по Јареди, одиви Шућура, која је као удовица дошла у род и довела троје дјеце. Одсељавали су се и у Босну и увијек их је било мало. Славили су Никољдан. Од њих су данашњи Мирићи, у истом селу.

Јелачићи. Живјели су давно у Доловима, измећу села Миљковца и Рудиница, гдје су се доскоро познавале њихове сувомеђине и старо, обично гробље.

Јелићи. Живјели су у Ораху, близу данашње цркве. Били су грана старих Руђића. Од њих су садашње породице Пејовићи и Јовићевићи.

Јешићи. Били су грана Кулића и живјели у Ораху, па се одселили у Босну.

Кењићи. Живјели су на земљи Љешевића, пошто, као досељеници однекуд са стране, нијесу имали своје земље. Посљедњи од њих, Беле, са сином Савом, одселио се око 1850. године у Чађевицу, код Бијељине.

Кљештановићи. Били су грана Руђића и живјели у Ораху. Славили су Никољдан. Одселили су се у Босну.

Кокановићи. Они су били једна од најстаријих породица у Пиви и једна од ријетких каснијих породица које су, по предању, Руђо и Бранило затекли у Пиви. Предање каже да су били потомци неког чувара кокоши херцега Стјепана, којему је он дао земљу у Мратињу, гдје су Кокановићи и живјели све до недавно, а било их је и на Брљеву. Славили су Аранђеловдан. Одселили су се у Босну. Једна њихова кућа има и у Бачком Добром Пољу.

Коки. По далеком предању, живјели су на Рудини, у Црквичком Пољу, а и у Жеичну. Ту су имали велике земље, па су им их поотимали Шаиновићи. У Црквичком Пољу и сад има назив „Ко- кова поткутњица”, а у Жеичну „Коков крај”. Њихова грана били су Костићи, такође стара, сада ишчезла породица.

Кољешићи. Живјели су у Милошевићима и били род са Кордићима.  Алекса  Кољешић остао је у предању као врло богат човјек. Имао је неколико синова и умро у Милошевићима. Усљед помора стоке и, нарочито, похаре од стране ускочких чета, синови су му се одселили у Босну, негдје у околину Бијељине, и послије долазили те земљу продали Срдану Кордићу и Љешевићима.

Косанићи. Све доскора живјели су у Осојном Ораху. Поријеклом су били од Бошњака, из Безуја, и славили Лучиндан. У Орах се био доселио Милета, послије ослобођења Пиве од Турака.

Кордићи. Били су од стабла Браниловића и живјели у Милошевићима, као род са Кољешићима и Кужићима. И сада има назива по њима: „Кордића њиве”, „Кордића омеђина”. Славили су Јовањдан. Посљедњи од њих био је Срдан, који је умро око 1850. године. Овај Срдан био је посинио Јована Ђапића и оставио му имање.

Костићи (старији). По предању су од давнина живјели у Сињцу и били једна од најстаријих пивских породица, једна од оних које су у Пиви биле прије Руђа и Бранила. Од њих је био некакав угледни свештеник (предање каже владика) Тита Костић. Касније су их из Сињца истиснули Љешевићи, па су се одселили у Букови до (Смријечно). За вријеме харања куге од 1732. године, много су настрадали, па их је послије тога било само по неколике куће. У Смријечну их је било све доскора. Славили су Илиндан.

Костићи (млађи). Они су били грана Браниловића и славили Јовањдан. У посљедње вријеме живјели су на Пишчу, па су око 1850. године изумрли.

Крсмановићи. Били су од стабла Браниловића и становали у Плужинама, а касније на Пишчу. За једним од њих била је Канда, сестра Луке Војиновића Голошије и са њим имала синове Саву, Ђока и Риста, који су сви изгинули без порода. То су били посљедњи Крсмановићи.

Лаловићи. Живјели су у Плужинама, као грана Браниловића. Од њих су Делићи у Борковићима.

Лечићи (старији). Пивска породица из старијег времена. У једном запису на књигама Пивског манастира  помиње се Вукоман Лечић.

Лечићи (млаћи). До недавно била их је једна кућа у Борковићима, гдје је Лазар Лечић био добјегао као усташ из Херцеговине.

Лоли. Живјели су у Стубици, гдје и сад има неколико назива у вези са њима („Лолова гора", „Лолово млиниште" и сл.). Посљедњи су се некуд одселили око 1820. године.

Лужнице. Поред Руђа и Бранила, који су се по предању такође звали Лужницама, у Милошевићима је много касније живјела породица под овим именом, и то у јужном дијелу села. Били су род са Кордићима, Кољешићима и Кужићима. Посљедњи од њих био је Вук Лужница, који је око 1770. године био савременик Јакова Осмајића. С обзиром на мјесто гдје су живјели и сродство са наведеним породицама Браниловића, није искључено ни то да су они у ствари били задржали своје првобитно презиме.

Мајсторовићи. То је била стара породица од стабла Браниловића. Најприје су живјели у Плужинама а, као и осгали Браниловићи, имали су земље и на Пишчу. Предање зна за Косту Мајсторовића, који се одселио на Пишче и, пошто није имао дјеце, завјештао је земљу манастиру. Овај Коста помиње се и у једном запису у Пивском манастиру. За њега постоји предање да је стајао на Потрку, па притиснуо комун и на њему подигао колибе и оградио ливаде. Дигну се 70 људи и све му покосе. Он их оптужи код турских власти у Травнику, које их све позову и затворе, па их казне ро дукат. Станко Чавић и Ђуро Тривковић, који су били међу њима, откупе их све, уз услов да се у накнаду за то одрекну дијела у Пишчу. По повратку, то и потпишу и прокуну Мајсторовиће. Пишче остане Маничевићима и Ђирисиловићима. Посљедњи изданак ових Мајсторовића била је, кажу, Јована, која је у својој 60. години умрла око 1863. године.

Марићи. Живјели су у Сељанима, па се одселили у Босну, а касније, око 1850. године, враћали се и продали своја имања. У Сељанима и сада има Марића до.

Маричићи. Живјели су прво у Плужинама, а касније на Пишчу, гдје се и сада једно мјесто зове Маричића куће. Око 1730. године одселили су се у Босну По предању, они су били једна од ријетких породица која није пристала да се сели са осталим Пивљанима, на основу одлуке племенског збора на Чамници, кад је Пива, послије Мехмед-паше Бушатлије поново потпала под босански пашалук.

Маснићи. Живјели су у Мратињу. Били су досељеници из Зубаца, па се 1889. године сви одселили у Босну.

Милановићи. Живјели су у Црквичком Пољу и били грана садашњих Живковића. Одселили су најприје у Фочу, а одатле се раселили по другим мјестима. Славили су Ђурђевдан.

Миловићи. Живјели су заједно са Кућилима у Миљковцу, прије доласка Пејовића из Ораха.

Милутиновићи. Живјели су у Црквичком Пољу, као грана Живковића, па продали земљу Гашовићима и Ликићима и одселили се у Босну.

Миљаци. Живјели су у Стабнима и били једна грана Туфегџића. Посљедњи се око 1800. године одселио у Босну. У Стабнима се по њима зову Миљачке влаке.

Миуновићи. Живјели су у Горњим Црквицама и најприје су се звали Коловозићи. Од њих су, по предању, данашњи Кнежевићи. Предање каже да је кнез Миун имао сина Симеуна, овај Обрена, а Обрен Шћепана. Славили су Ђурђевдан.

Мићелићи. Живјели су у Јеринићима, па су изумрли, а на њихово имање се доселио њихов сестрић Вид Јокановић, омо 1879. године. Раније су били врло богати, имали су крда од више стотина оваца, па по предању неки Мићелић убије кадију и Турци их плијене.

Мостићи. Све до посљедњег рата живјели су у Црквичком Пољу, гдје их је била само једна кућа, досељена из околине Требиња. Славили су Ђурђевдан.

Нинићи. Живјели су у Ковачима, па се због неродне године одселили у Босну, јер их је и било само једна кућа.

Огризовићи. Живјели су у Доњем Унчу, а касније се преселили у Црквице. Били су потомци неког Лаза Огризовића, кога је кнез Никола Крунић био довео као слугу из Травника.

Оџићи. До другог свјетског рата живјели су у Бријегу, на Оџића главици, гдје их је било неколико кућа. Били су муслимани, дошли из преко Таре.

Патићи. Живјели су у Јеринићима, гдје и сад Стеван Патић има имање, али живи у Београду. Они су из Веленића, ускоци из 1882. године. Доселио се Сава Патић, на имање купљено од Лаза Крунића. Славили су Срђевдан. Има их и у Војводини, гдје су дошли као колонисти.

Плакаловићи. У доба градње Пивског манастира живјели су у Гусићима. По предању, нијесу пристали да дају земљу за манастир, па су их отуда отјерали. Онда су се настанили негдје испод Паноса. Изгледа да су се одселили у Бијељину.

Плоске (Плошчићи). Живјели су у Горњим Црквицама. Шћепан Плоска који је доживио дубоку старост и умро послије првог свјетског рата, казивао је да су они усвојеници Миуновића, односно Кнежевића. Кнез Миун, као врло стар, оженио се Јањом Додер, са Равнога, која је довела дијете из првог брака. Пошто више нијесу имали дјеце, он свом пасторку препише све имање и од њега су Плоске. Презиме им је, по једној верзији, потекло отуда што је један имао плоснату главу, а по другој што је плоском убио Турчина. Као што је познато, браћа Симо и Шћепан Плоске били су познати пивски ускоци и хајдуци, а Шћепан је касније био и официр црногорске војске.

Поповићи. До посљедњег рата била их је једна кућа у Горњим Рудиницама, гдје се око 1900. године био доселио терзија Зарије из Фоче.

Расојевићи. Живјели су у Стабнима. Зна се за кнеза Лазара Расојевића. Били су род са Аџићима. Од њих су Тунгузи.

Ркешићи. Били су занатлије, ковачи, а живјели су у Мратињу, гдје су се однекуд били доселили. По њима се зове Ркешића ждријело.

Руђићи. Једно од два стабла, од којих су по предању многе данашње пивске породице. Најприје су живјели у Рудиницама, одакле су се расељавали, прво у Орах (ондашњу Јабуку), а затим и по другим мјестима.

Рупари. Као грана породице Ћаласана, живјели су у Мратињу, па се одселили у Босну. Почетком прошлог вијека враћали су се и продали своја тамошња имања. Од њих је, по предању, био један од вођа херцеговачког устанка, Продан Рупар.

Сочице. Живјели су у Плужинама и на Горанску. До другог свјетског рата биле су их три куће. Славили су Јовањдан. По предању, они су од стабла Браниловића, и то од старог братства Ђукановића, од кога су и Топаловићи и Гојковићи. Презиме су добили по Стевану Томову, који је изгонио со из Тузле. Стеван је имао Риста, Јока и Теодосија (игумана), па је од Риста војвода Лазар, а Јоко је имао 4 сина: Илију, Вучића, Николу и Стевана. Посљедњи Лазарев син, Мујо, није имао потомака, а жена му Јока живи сада у Никшићу. Раде Крстов преселио се као колониста у Војводину, док су читаву фамилију попа Јока Сочице побили Њемци у Плужинама, 1943. године. Од војводе Лазара има потомство само по женској линији, и то од кћери Јоке, која је била удата на Чево, за црногорског барјактара Перка Вукотића, и од које су живи синови и унуци.

Треба напоменути да за Сочице постоји и верзија по којој су они, не Браниловићи, већ досељеници из кнежине Подблаћа, између Дрине и Лима, гдје заиста постоји село под тим именом. Они су, наводно, отуда побјегли за вријеме велике сеобе крајем XVII вијека и настанили се у Пиви. Марко Вујачић наводи верзију по којој су Сочице однекуд испод Романије. У народу је, међутим, скоро искључиво позната верзија коју смо горе изнијели, тј. да су Сочице од стабла Браниловића.

Талабучићи, Живјели су у Горњим Брезнима и били су се ородили са Јоковићима у истом селу. Ишчезли су послије једног удара никшићких Турака, који су их исјекли и растјерали.

Тасовци. Живјели су у Милошевићима, гдје их је прије другог свјетског рата била само једна кућа, па су се након рата, као колонисти, одселили у Војводину. Славили су Аранђеловдан. Поријеклом су из Требијова, код Требиња, па су браћа Мијо и Јошо, рођаци војводине жене Јоване, као усташи из 1882. године дошли у Пиву и настанили се на земљи војводе Лазара у Плужинама. Касније су купили земљу од Ребића у Милошевићима и тамо се преселили, а имали су земље и на Равном. Јошо се одселио у Пљевља, а од Мија је био Неђељко, који се са три сина: Обрадом, Милорадом и Милошем одселио у Војводину.

Терићи. Живјели су у Горњим Брезнима прије Јоковића, са којима су се ородили, па их ту и населили. Побили су неке Турке, па побјегли у Морачу.

Трмунтићи. Били су старосједиоци у Црквичком Пољу (Доње поље), па се око 1860. године Остојин син Симо са братом одселио у Босну. Касније је долазио и продао земљу Поповићима. Славили су Никољдан.

Тунгузи. Били су једна грана Расојевића и живјели у Сгабнима, гдје и сада има ииз назива у вези с њима (Тунгузова снијежница, Тунгузово гувно итд.). Од њих је харамбаша Перо Тунгуз, који је рођен у Сливљу, код Невесиња 1847. године.

Туовићи. Они су били од одиве Ниношевића, па се из Херцеговине населили код ујака у Плужинама, а касније их је било и на Горанску. Богдан Туовић убио је попа Јована Зимоњића пред манастиром па ускочио у Морачу. Кад је једном отуда наишао кроз Пиву плијени овце Шћепана Чавића, па га идуће године, кад је опет наишао, нападну Пишчани и Тривко Чавић га посијече. Послије је због тога горјела Чавића кула на Пишчу.

Турудије. Били су једна грана Огњеновића и живјели у Мратињу. Било их је и међу пивским ускоцима. Посљедњи од њих, Томо, умро је 1917. године.

Ћетковићи. Били су једна грана Живковића и живјели у Црквичком Пољу. Око 1820. године одселили су се у Босну, а касније су долазили и земљу продали Ликићима.

Ћућили. Живјели су у Миљковцу прије Пејовића, па изумрли.

Царевићи. Била их је само једна кућа у Сељанима. Поријеклом су били од Гашића. Спасоје се био оженио од Блечића и имао Нетка, а он Баћа, који је умро око 1903. године. Прво су славили Ђурђевдан, па у Сељанима узели Јовањдан.

Шабановићи. Прије другог свјетског рата била их је једна кућа у Бријегу (Божуров до). Ту су били дошли из преко Таре, кад је Мујо Авдић довео и населио свог сестрића Ахмета Шабановића.

Шаиновићи. Такође су прије другог свјетског рата живјели у Божуреву долу. Дошли су из Житина 1882. године, и то Адем Шаиновић. Као и Шабановићи, били су муслимани.

Шућури. Живјели су у Горњим Рудиницама, гдје и сад имају кућу и земљу, али ту не живе. О њиховом поријеклу постоје двије верзије. По једној су од Руђића, а по другој досељеници из Грбља у Боки. У сваком случају, у Рудиницама су живјели одавно. Једна њихова линија била је: Ђорђије—Симо—Божо (рођен почетком прошлог вијека). У Босну, на Гласинац, су се око 1860. године одселили Глигор, Гајо и Тешо. Андрија Шућур посјекао је у Миљковачком осоју пиперског четовођу Брацоку. Славили су Никољдан.

 

ИЗВОРОБРЕН БЛАГОЈЕВИЋ: ПИВА, САНУ, посебна издања, одељење друштвених наука, књига 69, Београд, 1971. Одабрао и приредио сарадник портала Порекло Војислав Ананић

 

 

 

 

 

The post Братства и породице које су некад живеле у Пиви appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Трнавци (Александровац)

$
0
0

Trnavci

Порекло становништва села Трнавци (по књизи Трнавце), општина Александровац - Расински округ. Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Trnavci

Положај села.

Трнавци се налазе на излазу реке Вратарнице из клисуре у раван. Насеље је делимично на додирној линији благих страна у равни под њивама а делимично на падинама страна.

Тип села.

Главни део села, са „малом чаршијом“, налази се у средишту, груписан око уздужног пута који води поред реке. Ту се стичу побочни путеви којима су повезане групе кућа разасуте у групама по падинама страна. Главнији крајеви и засеоци су: Буџак, Брђани, Велико Село – где је чаршија, Раковци, Бубањ и др.

Земље.

Пољопривредни потеси Трнаваца носе следеће називе: Поље и у њему Међак (под кукурузом), Поповац (њиве), Царина, Бозинац и Тршевине (воћњаци и виногради), Варине, Бара и Трњак, Сокића и Лекића Њиве, Јелењак Брдо – раније утрина а данас задружни воћњак и малињак. Раније, пре напада филоксере, у Трнавцу је постојало виноградарско насеље Трнаваца и суседних села из Расине. То место се сада зове Пољане.

Постанак села и порекло становништва.

Трнавце је пре ослобођења Топлице и других крајева било једно од главнијих места у Жупи. У њему је пре него у другим селима развила мала чаршија. Измештено је и гробље, које је раније било на левој страни реке. Ту је изграђена нова црква и подигнута прва школа.
Преци данађшњег становништва Трнаваца су насељавани овде поглавито крајем 18. века. Први су се населили Шекуларци, Савковићи и Стојановићи.
-Шекуларци, Андријевдан, су пореклом из предела Шекулара у Горњем Полимљу – Црна Гора. Кажу да је њихов предак био Урош. Славили су стару славу, Јовањдан, до 1879. године.
-Савковићи, Петровдан. Њихов предак доселио се из Велике Круше код Ораховца – Метохија. За ове се по сродство везују:
-Панићи и Стојановићи, али ови казују да су старином из Сопоћана, код Новог Пазара.
-Поповићи, Митровдан. Предак се доселио из Криве Реке – Копаоник, где је раније подигао цркву.
-Чкаутовићи*. Предак се доселио у Жупу из Копаоника. Неки кажу да су у сродству са Кулизама. Судећи попрезимену, Чкаутовићи су дошли негде из крајева где су Срби живели са Албанцима, веровтано из Метохије, јер „Чкаут“ на албанском значи Србин (Србиновићи).
-Станићи, Св. Ђорђе, названи су по удовици Стани, која је била родом од Арсића, у Боботама. Кажу да су пореклом од Тетова, као и њихови ујаци Арсићи. Броје шест колена: Томислав (39 година), Милун, Недељко, Милоје, Алимпије и Недељко.
-Раденковићи*. Предак Раденко дошао из Братића (Жупа) пре 140 година. Тамо су им рођаци Ивановићи (Раденко и Иван су били браћа). Капетан им је дао овде земљу, јер се у брдском пределу живело веома оскудно. Овде су се радом развили у веома угледну породицу.
-Радончићи*. Њихов предак је као свештеник дошао из Никшића – Црна Гора.

*Не каже се коју славу славе.

ИЗВОР: Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Трнавци (Александровац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Братићи (Александровац)

$
0
0

poreklo

Порекло становништва села Братићи (по књизи Братиће), општина Александровац - Расински округ. Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Братићи се налазе, као и Веља Глава, у брдовитом делу Жупе. Лежи на плећатој коси између два потока, Мале и Велике Реке, који не пресушују.

Воде.

И поред тога што село обилује водом, ипак је изграђен водовод од Добре Воде, са даљине од 3-4 километра. На реци су постојале и четири редовничке воденице, од којих и данас раде две.

Име селу.

Предање говори да је село добило име по томе што су се ту населила три брата.

Земље.

Главни сеоски потеси, који су под њивама и воћњацима , јесу: Старо Село, Баорица, Раљани, Врановци и Чука-Пања. Осим стрних жита, која се у плодореду смењују са кукурузом, засађени су воћњацима и по којим виноградом. Њихови главни виногради су у пољани код Ржанице – Жупа. Раније су се више бавили сточартсвом, узгојем оваца и коза. У прошлости су имали сеоску утрину, која је сада засађена бором.

Старине у селу.

Један потес се назива „Старо Село“, где се и данас виде трагови кућа. Старо Гробље је било код Ивановића кућа,па су доцније основали ново, „преко реке“.

Порекло презимена.

Преци данашњег становништва Братића досељени су из разних крајева.

-Петрашиновићи, Никољдан и Илиндан, су пореклом од Блаца – Топлица.

-Ивановићи, Ђурђевдан. Предак Иван, са братом, је побегао од Турака из Велике Дренове код Трстеника пре шест колена: Сава (50 година), Иван, Радош, Милић и Иван. Рођаци су им Раденковићи у Трнавцу – Жупа. Кажу да су Иван од кога су Ивановићи и Раденко од кога су Раденковићи били браћа.

-Милутновићи, Симеундан. Предак побегао из Велике Денове због убиства Турчина. Морао је кажу, привидно, да прими ислам док му се укаже прилика да добегне у Братиће. Броје од тада шест колена: Тодор (30 година), Здравко, Јелисав, Богдан, Урош и Милутин. Имају рођаке у Глободеру код Крушевца.

-Денићи (Милутиновићи), Никољдан, се рођакају са Милутиновићма, али не знају због чега.

-Лазићи и Мијаиловићи, Симеундан, су досељени када и Милутиновићи.

ИЗВОР: Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Братићи (Александровац) appeared first on Порекло.

Племена и порекло братстава Црмнице

$
0
0

1024_crmnica_selo_godinje_02

[caption id="attachment_58306" align="aligncenter" width="800"]1024_crmnica_selo_godinje_02 Село Годиње[/caption]

 

Црмница је једна од четири нахије Старе Црне Горе. На северу се граничи са Ријечком нахијом, западном и југозападном страном, која чини природну планинску границу, са приморским племенима Брајићима и Паштровићима, и на југозападу делом са Спичом, на југу са Крајином (Зупци, Шестани и Сеоце), а својом источном страном Црмница се спушта према Скадарском језеру.

У Црмници постоји седам племена. Становништво у њима је веома разнородног порекла.

Црмница је насељена од давне прошлости. Словени су населили ниже, источне делове Црмнице окренуте према Скадарском језеру, још у прва времена досељења у Илирик. Могуће је да су међу њима били и остаци старијег балканског становништва. До пред крај 14. столећа, ту су се територијализовали и неки влашки и арбанашки катуни. Сви они су временом претворени у сталне насељенике на поседима подељеним средњевековној зетској властели, као и на црквеним поседима. Обимније досељавање становништва повезано је са турским освајањима почев од 15. столећа, када почињу пристизати досељеници са разних страна (Стара Србија, Албанија, Зета). Временом су досељеници почели притискати затечено старије становништво, јер су били ратоборнији и чврсто братственички устројени за разлику од старинаца који су те особине изгубили током живљења у феудалном поретку. Старинци су се током 15. и 16. столећа исељавали према млетачким поседима у Приморју, нарочито Спичу и Паштровићима, где њихови потомци данас чине значајан део становништва. Многа стара братства су се током неколико столећа истражила. До средине 17. столећа, досељеници су сасвим превладали, и тада је настало и седам црмничких племена, наместо дотадашње братствене и сеоске груписаности. Међутим, племенска свест овде никад није било тако јака као у другим деловима Црне Горе, а нарочито Брда, из разлога што се племена нису оформила према заједничком пореклу (или барем идеји о њему), већ више под притиском одбрамбене и привредне нужности, као територијалне заједнице (изузетак су Глуходољани код којих је заједничко порекло онај кохезивни елемент). Отуд, није необично што су, често, црмничка племена, или чак и братства из истог племена, ратовала међусобно, као и што, неретко, нису једни другима помагали у случају сукоба с Турцима или неким суседним племеном. Само већи турски напад могао је ујединити сву Црмницу.

Племенско уређење у Црмници укинуо је књаз Данило половином 19. столећа, али је у народу остала да постоји традиционална подела на седам племена.

Према пореклу, око четвртине црмничких братстава потиче од досељеника из Катунске и Ријечке нахије, четвртина из Старе Србије, Дукађина и северних делова Албаније, четвртина од племена Васојевића, и последња четвртина од досељеника са разних страна Приморја, Црне Горе и Херцеговине. Један мали број Црмничана потиче у мушкој линији од староседелаца који су ту живели пре 15. столећа.

Црмничани су се, због скучености своје области, много и исељавали. Најпре стариначки родови под притиском дошљака у 15. и 16. столећу према Приморју, а затим због сталних сукоба са турском влашћу, подстакнути од Млетачке републике, многи су били принуђени да се, спасавајући голи живот, селе на њену територију. Црмнички пребези су, 1656. године, засновали село Перој у Истри, које је и данас црногорска оаза. Од краја 19. столећа, па до Првог светског рата, много Црмничана иселило се у Америку, а после 1918. године на Косово и Метохију, од 1945. године у Бачку, Београд, Подгорицу, итд.

Племена у Црмници су: Подгор, Брчели и Дупило у Горњој Црмници, и Сотонићи, Глуходољани, Лимљани и Бољевићи у Доњој Црмници.

  1. ПОДГОР

Племе Подгор оформљено је средином 17. столећа, уједињењем Миковића, Подгорана и Ораховљана ради заједничког ратовања против Ријечана око планина.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Утрг

(ранији називи села била су: Ђурђева Младика, Трзина, Отрзина)

Утрг се помиње у попису Маријана Болице из 1614. године.

У Утргу су братства:

Страхиње, Јоветићи и Хајдуковићи (славе Митров-дан) који потичу од претка који се доселио из Хотског Хума у 15. столећу.

Вукмановићи (Ђурђев-дан) су досељени из Цеклина од Доњака (пиперског порекла) крајем 15. столећа. Њихов родоначелник Вукман био је у служби код Ивана Црнојевића.

Мијачи (Митров-дан) су досељени из Бјелица од тамошњих Абрамовића крајем 18. столећа.

Опточићи (или Овточићи)

Опточићи се први пут помињу 1482. године.

Братства:

Грабовице су старинци.

Вујачићи, Стјепчевићи и Јањевићи потичу од претка који се доселио из Хотског Хума у 15. столећу.

(Можда би родоначелник Стејпчевића могао бити Стјепан Николин, сеоски старешина из Дефтера 1521. године).

Томовићи су од племена Васојевића.

Петановићи и Вукановићи су од претка који се доселио из Пипера почетком 16. столећа.

Сва братства из Опточића славе Никољ-дан,што је, вероватно, повезано са чињеницом да је сеоска црква посвећена Светом Николи.

Орахово

Орахово се први пут помиње 1296. године у Повељи краља Милутина.

У Орахову живе Барјамовићи (Ивањ-дан) досељени ту из Ријечке нахије, са даља старина им је из Куча. Барјамовићи су били војводско братство у Подгору у 17. и 18. столећу.

Осим Барјамовића живи и по неколико кућа родова из других села подгорских.

Миковићи

Село се први пут помиње 1296. године у Повељи краља Милутина, као део Орахова.

У Миковићима живе Ђалци (Никољ-дан) који су потомци стариначког братства Миковића. Миковићи су се, већином, иселили у Паштровиће у 17. столећу. Још у 13. столећу Миковићи су били властела у Црмници. До 17. столећа били су и војводе подгорски. Током сукоба са Ријечанима око територије, дошло је до уједињења Подгора, Орахова и Миковића. Након тога, значај братства Миковића опада.

Осим Ђалаца, у Миковићима живе и Улићевићи (Ђурђев-дан), који су огранак Вулићевића из Бријега у Брчeлима (видети касније), ту досељени средином 18. столећа.

Браћени

У Браћенима живе Радомани (Аранђелов-дан) ту досељени из Љуботиња крајем 17. столећа.

Крушевица (или Дабовићи)

Најстарији помен села је из 1242. године, у Повељи краља Владислава Немањића.

У селу живи братство Дабовића (Ђурђев-дан) који су старинци у Црмници.

  1. БРЧЕЛИ

Племе Брчели оформљено је крајем 16. столећа, уједињењем Брчељана и Томића.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Горње Брчело

Брчели (као једно насеље) се помињу 1326. године у Повељи краља Стефана Дечанског Манастиру Врањина. У Брчелу су Балшићи имали свој летњиковац.

У селу су следећа братства:

Поповићи, Бошковићи, Алексићи и Томашевићи (Томин-дан) који потичу од два брата досељена из Скадра у 15. столећу. Овом кругу припадало је и барјактарско братство Кнежевића које се истражило (последњи мушки потомак умро је уочи Другог светског рата).

Роловићи и њихов огранак Никаљевићи, и Иличковићи и њихов огранак Суботићи (Илин-дан) потичу од претка који се доселио из северне Албаније у 16. столећу, а по предању старином су из Хвосна. По другој верзији, Иличковићи су од паштровског племена Давидовића, што их доводи у везу са црмничким Миковићима.

Шпадијери (Ђурђев-дан) су од цетињских Шпадијера.

Раније су у Брчелу живела стариначка братства Франовића и Радичевића који су се иселили у Приморје.

(У Дефтеру за Црну Гору из 1521. године, у попису Брчела, налазимо тројицу свештеника, од којих би неки могао бити родоначелник Поповића, затим и имена која би могла имати везе са наведеним брчеоским родовима: Божидар (Бошковићи), Никола (Никаљевићи), Илија (Иличковићи), Радич (Радичевићи).

Доње Брчело

У селу су следећа братства:

Гојнићи и Леверде (Ђурђев-дан) су старинци. За Леверде се још каже и да су у Црмницу дошли из Приморја.

Јовановићи (Аранђелов-дан) су досељени из северне Албаније у 14. столећу.

Копитовићи (Петров-дан) су досељени из Његуша.

Томићи

Томићи се први пут помињу у Повељи краља Стефана Дечанског из 1326. године.

У селу су следећа братства:

Љешевићи су досељени из Зете у 14. столећу. Њихов огранак су Ћетковићи.

Ђоновићи и Ра(т)книћи су старином из северне Албаније, најпре су се доселили у Зету, а у Томиће у 16. столећу. Раније презиме Ракнића било је Фуга.

Маровићи, досељени из Грбља у 18. столећу.

Раније је у селу живело велико братство Томића, сродних Љешевићима, по којима је село и добило име, и који су једно време били засебно племе. Они су изумрли. О њиховој старини говори и чињеница да се у Повељи Ивана Црнојевића из 1482. године наводи низ топонима у Црмници који је везан за ово презиме.

Сва братства у Томићима славе Томин-дан.

Бријеге

У селу су следећа братства:

Вулићевићи су по предању из Србије где су били нека властела (у Смедереву). Почетком 15. столећа, долазе у Крушевице у северној Боки, а одатле у Црмницу у 16. столећу, где су се добро умножили. Има их у три црмничка племена: Брчелима, Подгору и Дупилу.

Марковићи су се доселили из Маина почетком 18. столећа, а даљом старином (15. ст.) су из Пипера.

Оба братства у Бријегама славе Ђурђев-дан.

  1. ДУПИЛО

Племе Дупило помиње се крајем 15. столећа, што се тада односило само на село Дупило. Почетком 17. столећа, Дупиљанима су пришла и села Комарно и Трново која су се отцепила од Љуботиња у Ријечкој нахији (отцепио их је тадашњи спахија трновски Вуко Марков Вујовић). У оружаном сукобу између Љуботиња са једне и Комарна и Трнова са друге стране, Дупиљани су помогли отцепљена села и надјачали Љуботињане, након чега је оформљено племе Дупило.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Дупило

Најранији помен Дупила је у Повељи краља Владислава Немањића из 1234. године.

У селу су следећа братства:

Вучинићи, Ремековићи и Никотићи су старинци у Дупилу. Вучинићи су били велико и јако војводско братство у Дупилу (тада су носили презиме Вучине), касније су спали на само неколико кућа.

Петровићи су досељени из Врања у Зети у 15. столећу, и они су давали војводе дупиоске пре Вучина, али су се и они осули и спали на једну кућу.

Ђуровићи и Црнчевићи су потомци двојице браће досељених од Васојевића крајем 15. столећа. Ђуровићи су дого били војводе дупиоски (последњи Машо Ђуровић до смрти 1917. године). Сродни овим родовима били су Радаџини, који су се истражили средином 19. столећа.

Дајковићи су од цеклинских Дајковића, од претка ту досељеног око 1700. године.

Пурлије су досељени из Сотонића.

До 15. столећа у Дупилу је живело јако братство Калађурђевића које се иселило у Паштровиће.

Његушевићи су са Његуша дошли у Црмницу, били су јако и угледно братство које је потпуно ископано у сукобима против Турака.

Сва братства у Дупилу славе Аранђелов-дан.

Папратница

У селу су следећа братства:

Милетићи су старо црмничко братство које је у састав дупиоског племена ушло у 16. столећу. Дуго су давали племенске војводе у 18. столећу.

Вукославчевићи и Машановићи потичу од заједничког претка Вучића који се у Папратницу населио на тазбину крајем 16. столећа.

Сва братства у Папратници славе Аранђелов-дан.

Трново

(ранији назив села, пре 1230-те, било је Звјеретина)

Најранији помен Трнова је у Повељи краља Владислава Немањића из 1234. године.

У селу су следећа братства:

Печурице су старо братство у Трнову, а по предању потичу од Скадра.

Вујовићи су досељени од љуботинских Вујовића.

Вуксановићи су старином од Куча, а раније презиме (све до 20. столећа) било им је Кучине.

Богдановићи су огранак изумрлих Његушевића из Дупила.

(можда је њихов родоначелник Богдан, отац Стјепанов, који се спомиње у Дефтеру из 1521.)

Планинићи и Зечеви (једнина: Зец) су сродна братства, раније заједничко презиме било им је Планине. Потичу од претка који се у 16. столећу доселио од племена Никшића.

Перовићи су од цуцких Перовића, од претка који је због крви предигао средином 17. столећа.

Сва братства у Папратници славе Аранђелов-дан.

Комарно

(село се раније називало Доње Трново)

Најстарији помен Комарна је у Повељи краља Владислава Немањића из 1242. године.

У Комарну живе сродни Вујовићи и Лекићи (Аранђелов-дан) који су од два брата Вујовића који су ту дошли из Трнова.

  1. СОТОНИЋИ

Племе је формирано почетком 16. столећа, а само племенско име је старије, несловенског порекла и вероватно потиче од ранијег (влашког) становништва. Сотонићи се помињу 1371. године под називом Љубичани, а као Сотонићи 1468. године.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Сотонићи

У селу су следећа братства:

„Дукађинци“ су сви сродни и потичу од Михаила Дукађинца, „сина дукађинског бана“ који је у другој половини 15. столећа побегао од Турака Ивану Црнојевићу, коме је постао дворјан, а касније је, према предању, оженио девојку из куће Црнојевића. Њихови родови су:

Николићи“: деле се на Николиће и Игумновиће.

Митровићи“: деле се на Вукосавовиће и Стојановиће. Од њих су и одсељени Никићи.

Расалићи“: деле се на Којичиће, Станковиће, Поповиће, Савићевиће, Дамјановиће и Марковиће.

Миросаљићи“ су се сви иселили из Црмнице, а родови су Влаховићи (или Лаовићи), Матовићи и Бошковићи.

(У Дефтеру за Црну Гору из 1521. године, у попису села Сотонићи, наилазимо на нека имена која би могла имати везе са наведеним дукађинским родовима: тако има већ број пописаних домаћина са именом Никола, затим Вукосав, Стоја. Иначе, ономастика Сотонића у првој половини 16. столећа је мешана албанско-словенска, што је можда потврда дукађинског порекла ове групе родова; тако, поред словенских и хришћанских имена, наилазимо на имане апопут Љеш, Лека, Калина, Ђураш, итд).

Уламе су старином од Куча, досељени у Сотониће у 16. столећу.

Радовићи „Кудини“ су досељени из Његуша у 18. столећу, а старином су из Херцеговине.

Бајковићи су досељени из Ријечке нахије у 18. столећу. За њих остали у племену кажу да потичу од пиперских Шпања.

Митровићи су досељени из Бјелопавлића у 18. столећу.

Гажевићи су досељени из Васојевића у 18. столећу.

У Сотонићима су живела велика стариначка братства Петровића и Белановића, која су се истражила (Петровићи услед сталних обрачуна са досељеним Дукађинцима), као и Краљи који су се иселили после Првог светског рата. Истражили су се и Ђурнићи, који су у Сотониће доселили крајем 15. столећа од племена Васојевића.

Сва сотонићка братства славе Аранђелов-дан.

Мачуге

У селу су следећа братства:

Милићи су од бјеличких Милића чији је предак доселио од бјеличких Милића због крви почетком 17. столећа.

Добрковићи су потомци дошљака из Шестана у Крајини средином 17. столећа.

Ђукановићи су потомци дошљака који је доселио из Полице у Будимљи због крви средином 18. столећа.

Сва братства у селу славе Илин-дан. 

  1. ГЛУХИ ДО

Племе је формирано средином 16. столећа, од досељеника из Дупила који сви потичу од племена Васојевића, у Црмницу насељени средином 15. столећа. Ови досељеници су временом сасвим потиснули старинце, а истовремено су од Паштровића преотели целу Созину.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Глухи До

Најстарији помен села је из 1371. године, и то као Добри До.

Осим неколико њих, сва братства у Глухом Долу потичу од васојевићких досељеника из друге половине 15. столећа, која се деле на следеће братственичке групе:

Ивчевићи“ (од претка Ивца) се деле на Вукчевиће, Маротиће и Михаљевиће, а њима су прибраћени и Остојићи (који су од цетињских Шпадијера) и Ђурановићи (из Бјелопавлића. Изумрли родови „Ивчевића“ су Мишљени и Јанковићи.

Јововићи“ (од претка Јова) се деле на Јововиће, Антовиће и Шаиновиће. Изумрли су Ђурићи и Главичићи.

Вулетићи“ (од претка Вулете) се деле на Ђурашиће, Бошковиће, Кнежевиће, Вуксановиће и Раичевиће, а прибраћени су им Спичановићи, који су од добега из Спича због крви, од братстава Вуказића.

Нишолићи“ или „Кумпреси“ (од претка Нишоле, брата Ивчевог, који се, по предању, окумио с Иваном Црнојевићем), деле се на Војводиће (дуго су били наследни војводе и сердари глуходолски), Вучићевиће, Буиће. Кумпрешки род Маровићи се иселио из Црмнице.

Крстићевићи“ или „Масоничићи“ (од претка Крста) се деле на Масоничиће, Ђуковиће, Савиће, Шарчевиће и Јоветиће. Прибраћено им је братство Зец које потиче од претка досељеног из Спича крајем 19. столећа.

Гвозденовићи“ (од претка попа Николе Бадњића званог Гвозден), деле се на Гвозденовиће, Киковиће, Драговиће, Станишиће и Петрановиће. Прибраћено им је братство Ћеклића чији је предак добегао из истоименог племена због крви, а потиче од ћеклићких Радојевића.

Бранковићи“ или „Чарапићи“ (по предању потичу од Бранка који је такође био Васојевић и сродник Ивчев, но према постојећој документацији, извесније је да су у Црмницу дошли из Корјенића 1588. године), деле се на Бранковиће и Ђуричиће. Прибраћено им је братство Ковачевића који су старинци у Глухом Долу (за њих у племену кажу да су Лужани).

Невасојевићка братства:

Шуштери“ (потичу од досељеника из Враке презименом Добриловић, који је у непознато времедобегао у Црмницу из Враке), који се деле на Шуштере и Ћетковиће, док су остали шуштерски родови изумрли (Поповићи, Миловићи, Станковићи, Перићи, Лукићи - ови последњи су били проклети од Светог Петра Цетињског због свог насилништва, након чега су се убрзо истражили). Шуштерима је прибраћено братство Дрешићи, који су старинци у Глухом Долу.

Посебно братство неприбраћено већим братствима су Николићи, у Глухи До досељени са Чева у 18. столећу због крви.

Сва братства у Глухом Долу славе Аранђелов-дан.

Буковик 

Буковик се помиње у попису Маријана Болице 1614. године.

Братства у Буковику су сродна глуходолским и већином потичу од Васојевића, то су: Бокани, Раичевићи, Лекићи, Рајковићи, Радаче, Калетићи, Лукићи и Ђурићи.

Вукмановићи су од цеклинских (В)Укмановића који су у Буковик дошли из Утрга у племену Подгор почетком 16. столећа.

(У Дефтеру за Црну Гору из 1521. године, налазимо нека имена која можемо повезати са овим братствима, нарочито имајући у виду време њиховог доласка уочи пописа. Тако имамо тројицу синова Вука - Ивана, Николу и Ђура, који би могли бити преци Вукмановића. Затим, Калину Дабиживљевог који би могао бити Калета од кога потичу Калетићи.)

Исељена су стара братства Орловићи и Перовићи (у Зету у 18. и 19. столећу, због сукоба са васојевићким братствима), као и Томашевићи (васојевићког порекла), а изумрло је старо знаменито братство Ђуровића (у Буковик досељени из Брајића).

Сва братства у Буковику славе Аранђелов-дан.

  1. ЛИМЉАНИ

Племе је форимрано током 16. и 17. столећа од више разнородних братстава из два одвојена насеља - Лимљани и Каруч, која су се касније стопила у Лимљане, у којем је насељено цело племе.

Најстарији помен Лимљана је из Повеље краља Милутина 1296. године.

У племену живе следећа братства:

Цаковићи су најстарије братство у Лимљанима, некада су били бројни а данас су спали на једну кућу.

Дарчевићи су досељени почетком 15. столећа из северне Албаније. У време Црнојевића били су властела и веома јако братство, али су се касније много иселило, па су у Лимљанима спали на пар кућа.

Клисићи (у 16. столећу помиње се и верзија Клиса или Клиска) су досељени у 15. столећу из северне Албаније.

Божовићи (Зачеће Светог Јована) и Вукосавовићи (Никољ-дан) су сродна братства досељена из Пипера крајем 16. столећа.

Боковци су досељени почетком 17. столећа из Бокова у Ријечкој нахији због крви.

Чешљари“ су заједнички назив за братства Вучетиће, Никиће, Вулићевиће и Ђурановиће који су досељени из Чешљара у Ријечкој нахији у 17. столећу, због крви, а огранак су стариначког ријечанског братства Соколовића.

Пејановићи су досељени из Ријечке нахије у 17. столећу, због крви, а даљом стариином су из Херцеговине.

Крекуни су добегли из Цеклина због крви око 1700. године.

Милићи су од бјеличких Милића, добеглих због крви у 18. столећу.

Шоровићи и Капе (Митров-дан) су од оних са Цетиња, које је владика Данило протерао са Цетиња због неког злочина.

Вулетићи су досељени из Катунске нахије у 18. столећу.

Ивановићи (Ђурђев-дан) су у Лимљане добегли због крви у 18. столећу из Бара, а у Бар су дошли из Ријечке нахије. Даљом старином су из Куча.

Бошковићи (Никољ-дан) су добегли из Бјелопавлића због крви у 18. столећу.

Косовићи (Никољ-дан) су од претка који је из Цуца добегао због крви у 18. столећу.

Драгишићи су од претка који је из Цуца добегао због крви у 18. столећу.

Сјеклоће су досељени из Добрског Села у Ријечкој нахији у 18. столећу.

Велико братство Вучајковића (или Ујчаковића) истражило се смрћу последњег мушког изданка 1860. године. Они су досељени почетком 15. столећа из северне Албаније, заједно са Дарчевићима. Цуцко братство Стојановића, давно досељених у Лимљане, сасвим се иселило у ослобођени Улцињ 1880. године.

Сва лимљанска братства (осим оних где је наведена друга слава) славе Светог Јована јесењег - Зачеће.

  1. БОЉЕВИЋИ

Племе се оформило у 17. столећу уједињењем три засебна села са разнородним братствима, из економских и одбрамбених разлога.

Племе обухвата следећа села и братства која у њима живе:

Бољевићи

(ранији називи села били су и: Полуждребица Штитари до 15. столећа, у 15. и 16. столећу Боловићи и Болојевићи, а од 17. столећа Бољевићи)

Први помен села (као Подждребица Штитари) је из 1296. године у Повељи краља Милутина, којом он село дарује Манастиру Врањина.

У селу су следећа братства:

Пламенци, најзнаменитије братство у Црмници. Старином су из Херцеговине од тамошње властеле Богостиновића - Болојевића. У попису племства средњевековне Босне из самостана у Фојници, који се датира на 16. или 17. столеће, наводе се и Богостиновићи, кнезови благајски (постоји стари град Благај на Буни у Херцеговини). Црмнички Бољевићи потичу од кнеза Јована (или Ивана) Богостиновића који се доселио у Зету код Стевана Црнојевића (око 1450-те). Учесник је збора зетских племена на Врањини 1455. године. Потомци кнеза Јована су прозвани Болојевићи, касније Бољевићи, а по њима цео крај и племе. Презиме Пламенац датира из 1630-их, они су огранак од кнеза Стевана Бољевића, потомка кнеза Јована. Други огранак Бољевића су Вулековићи, потомци кнеза Богдана Бољевића, брата кнеза Стевана.

Живановићи су дошли из Старе Рашке почетком 16. столећа.

Јовалекићи су досељени из Спича око 1760-те, а старином су из Будве, по предању потичу од которске властелинске куће Кувелица (помињу се 1482. године). Њима сродни Лукшићи су се иселили у Бар 1934. године.

Укшановићи су досељени из Бјелица због крви почетком 18. столећа, огранак су братства Боројевића.

Маровићи су од претка који је због крви побегао из Хота у Зети, а затим у Црмницу у 18. столећу.

Изумро је стари бољевићки род Андрушковића (последњи умро 1942. године), који су у Црмницу дошли почетком 16. столећа, кад и Живановићи, а старином су из Дечана (због чега су једно време имали презиме Дечанић).

Сва братства у Бољевићима славе Ивањ-дан.

Забес

Село Забес се помиње 1469. године.

У Забесу живе три сродна братства - Ђуришићи, Семедери-Поповићи и Петрановићи (Никољ-дан). Старином су са Косова, насељени почетком 16. столећа на имање властелина Штиљановића у Забесу.

Забес је био посед властелинског рода Штиљановића насељеног у Црмницу у доба Немањића (13. или 14. столеће). Не зна се тачно одакле потичу. Били су орођени са Црнојевићима. Као и много других племићких родова, и Штиљановићи су у 15. столећу напустили Црмницу и отишли у Приморје где чине братства племена Паштровића. Онај део Штиљановића који је остао у Црмници био је веома имућан и давао је старешине свог племена и Црмнице. од 1830-их, братство почиње да опада, а смрћу последњег братственика Стева Штиљановића 1941. године, и замире.

Годиње

Најстарији помен села је из 1242. године, у Повељи краља Владислава Немањића којом он село дарује Манастиру Врањина. У Годињу су Балшићи имали свој летњиковац.

У селу су следећа братства:

Никачи потичу од претка досељеног из Климената (Никчи) у 16. столећу због крви.

Перазићи су од климентских Перазића, у Црмницу дошли у 16. столећу кад је неколико фамилија овог братства напустило завичај због турског насиља.

Лековићи и Веловићи су сродна братства, потичу од претка Леке досељеног из Груда (Диноша) почетком 18. столећа због крви.

Сви ови родови су били католички, па су у Црмници временом прешли у православну веру. Сви славе Никољ-дан.

Током 16. столећа, у которским документима често се помиње род Дабишиновића из Годиња. Они су се или иселили или изумрли у завичају.

*                            *                           *

Из наведеног описа порекла братстава у Црмници, види се да је ова област можда и најхетерогенијег састава становништва у целој Црној Гори.

До турске најезде, Црмница је била подељена на поседе зетске властеле и цркве, на којима су живели њихови кметови. Од 16. столећа, Црмница постаје збег досељеницима са свих страна из разних разлога - због турског насиља, крвне освете, немаштине, итд.

Стариначка братства су раштркана по свим племенима, и, изузев Пламенаца - Бољевића, малобројна су. Старије становништво се већином иселило према Приморју, док су њихово место заузела експанзивна дошљачка братства. Преостали старинци су, у склопу тих околности, били принуђени да се „прибију“ уз дошљаке.

У племену Подгор, међу досељеницима са разних страна, из брдских племена и околних нахија Црне Горе, издвајају се две групе братстава пореклом из Хотског Хума.

У Брчелима доминирају родови досељени из Горње и Доње Зете. Занимљиво је братство Вулићевића из Бријега због предања о властеоском пореклу из средњевековног Смедерева.

Племе Дупило је јако хетерогеног састава становништва, из разних крајева Црне Горе, Брда и Херцеговине.

У Сотонићима доминирају „Дукађинци“, док је најхомогеније племе Глухи До, са изразитом васојевићком већином. Средином 15. столећа, Васојевићи још увек нису сасвим територијализовани у Брдима. Према расположивим подацима, може се закључити да у ово време они иду у заједници са Пиперима, са стаништима напоредо и у Доњој и у Горњој Зети. Од друге половине 15. столећа, Васојевићи се померају више на исток. Досељеници у Црмницу би могли бити из тог прелазног периода, кад су неки Пипери и Васојевићи из Зете дошли у област коју држе Црнојевићи. Ивац и Нишола од кога потичу глуходолски Ивчевићи и Нишолићи били су у служби код Ивана Црнојевића, а с њима и Вукман Пипер, родоначелник утршких Вукмановића.

Према васојевићком предању, предак дупиоских Ђуровића, Ђуро, је син легендарног Васа Васојевића, односно четрврти брат родоначелника три огранка Васојевића - Раја, Новака и Мија.

Напомена:

Описано стање црмничких братстава је из средине 20. столећа.

У овом попису нисам навео нека мања братства насељена у Црмницу из суседних крајева, већ она која су заснована у самој Црмници.

Извори:

„Црмница“ - Јован Вукмановић

„Најстарији помени црмничких насеља“ – Саво Лекић

„Два дефтера Црне Горе из времена Скендер-бега Црнојевића“ – Бранислав Ђурђев и Ламија Хаџиосмановић

„Стара Црна Гора“ - Јован Ердељановић

„Помени црногорских племена у которским споменицима (14-16. вијек)“ - Ристо Ковијанић

„Помени Влаха на подручју општине Бар“ - Цветко Павловић

„Ријечка нахија“ - Андрија Јовићевић

„Племе Васојевићи“ - Радослав Вешовић

 

The post Племена и порекло братстава Црмнице appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Доњи Ступањ (Александровац)

$
0
0

Donji-Stupanj

Порекло становништва села Доњи Ступањ, општина Александровац - Расински округ. Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Donji-Stupanj

Положај села.

Ово село је са селом Горњи Ступањ било у заједници док се нису развили у посебна насеља. Куће су разасуте по плећатим косама, груписане према сродничким везама њених власника.

Земље и шуме.

У пољопривредном погледу, у Доњем Ступњу се издвајају два дела; побрђе под воћњацима и шумом и раван – поред реке, махом засејана кукурузом, детелином и поврћем: Широко Поље, Бостаниште, Стублине, Попова Шапка, Попов До, Попова Капа, Нерезина, Орница и Водице. Падине косе, које су махом под воћем, носе називе: Дубрава – данас виногради, Пршеник, Соколовац, Пољана и Осоје (шуме).
Доњи Ступањ је имао пространу утрину, по ојој је напасана сеоска стока све до 12937. године. Тада је утрина издељена на паарцеле по одраслим мушким главама и претворена у њиве – Парлози, Нерезина, Орница, Јасење, Стублина, Бостаниште, Долина и Осоје.

Воде.

У Доњем Ступњу се често јављају мањи извори по усецима поточића, од којих је најзначајнији Велика Чесма.

Порекло становништва.

Преци данашњег становништва Доњег Ступња насељавали су се овде од краја 18. века, поглавито становништвом из Старе Рашке (Санџака), Црногорских Брда и Херцеговине, који су краће или дуже живели у Копаонику и Жељину. Неки родови се презивају по селима из којих су досељени.

-Шошићи, Ђурђевдан, су из Шошића – Копаоник.
-Лисинци* су из Лисине где су се презивали Крстојевићи а по надимку Самокресовићи.Помињу како су даљом старином из Сопоћана, код Новог Пазара.
-Жарићи* су из Жарева.
-Радманци, Савиндан, су из Радманова.
-Дреновци, Никољдан, су из Дренове.
-Ивановићи* су у сродству са Вукојевићима у Горњем Ступњу, одакле се доселио родоначелник Иван. Даљом старином су из Црне Горе.
-Башићи*. Предак се доселио из Осредака – Копаоник а тамо из Херцеговине.
-Чавићи, Алимпијевдан. Предак се доселио „негде од Пријепоља“. Од њих су Чавићи у Дашници.
-Карићи, Алимпијевдан, су из Осредака – Копаоник.
-Стевановићи, Алимпијевдан. Предак се доселио из Осредака када је у Доњем Ступњу било само седам кућа. Броје следећа колена од досељења: Пера (30 година), Димитрије, Стеван, Алекса, Сава, Стеван и Михајло. Михајло – Баја се доселио.
-Филиповићи, Алимпијевдан, су исти род са Стевановићима.
-Марковићи, Илиндан, су из Осредака.
-Матићи, Илиндан, су род Марковићима. Марко и Мата су досељени из Будиловине. Били су најбогатији у селу.
-Миловановићи, Митровдан и Илиндан, су пореклом из Бјелопавловића – Црна Гора. Предак је „дошао на имање“ и том приликом променио славу.
-Јовановићи, Савиндан. Предак дошао из Рокца – Копаоник.
-Думановићи* су досељени су из Станишинаца.
-Кованџићи, Јовањдан, су досељени „однекле преко планине“.
-Шемпићи, Св. Ђорђе, су досељени из Осредака - Копаоник.

*Не каже се коју славу славе.

ИЗВОР: Према књизи Милисава Лутовца „Жупа Александровачка“. Приредио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Доњи Ступањ (Александровац) appeared first on Порекло.

Порекло презимена, варошица Минићево (Књажевац)

$
0
0

Kraljevo-Selo

Порекло становништва варошице Минићево (до 1945. године и по овој књизи Андрејевац и Краљево Село), општина Књажевац – Зајечарски округ. Према књизи Маринка Станојевића „Тимок“. Припремио сарадник Порекла Милодан.

Положај насеља.

Варошица Минићево се налази на друму Зајечар – Књажевац, на десној обали реке Клисуре. Како је обала ове реке висока, варошица нема никакве штете ни када најјаче набуја.

Земље.

Како се варошица Андрејевац до скора сачињавала са Краљевим Селом административну целину (данас Минићево), сеоски потеси (шуме, утрине, испаше итд) су им заједнички. О томе у опису Краљевог Села.

Клима.

Варошица је изложена са свих страна ветровима, и зими и лети, те је у њој увек хладније него што је у Краљевом Селу и околини. Најчешће дувају горњак и исток или Ошљанчанин.

Воде.

У варошици се пије бунарска вода. Скоро свака кућа има свој бунар.

Тип насеља.

Варошица је врло збијеног типа. Подељена је друмом у два дела – источни (већи) и западни (мањи). Ушорена је по угледу на остале вароши. Најважнија је друмска улица у којој су дућани, кафане, државне и среске зграде, основна школа, црква и амбуланта.

Име насељу.

Назив варошице се мењао неколико пута у току њене историје. До 1893. године звало се Ан, Нови-Ан или просто Крчма. Те године указом Краља Александра Обреновића преименовано је у Краљево Село да би 1939. године указом Њ. В. Краља Петра другог варошица добија име Андрејевац да би 1945. године промењено име у Минићево.

Старине у насељу.

Варошица је одвојена од Краљевог Села Кулиштем, названим тако по кули (адлији) неког субаше Омера, која је спаљена 1833. године а Омер убијен – убио га Петар Арнаутин из Селачке. Приликом ослобађања Тимочке Крајине, 1833. године, на месту данашње варошице били су само ханови, друмске механе.

Порекло становништва.

Становништво варошице и Краљевог Села разликује се по свом пореклу. Варошица је насељена досељеницима, по ослобођењу Тимочке Крајине, из новијег доба, из најближе околине – из Среза тимочког. Старога становништва овде уопште нема. Његово варошко становништво је данас у наглом порасту, досељавањем из околине.

Родови у варошици су ови:

-Човрљугинци, Алимпијевдан, су се доселили из Бугарске – Загорје.
-Петровићи, Св. Ђорђе, су из Дреновца.
-Максимовићи, Алимпијевдан, су из Мариновца.
-Ђуркини, Никољдан, су из Ошљана.
-Баје, Никољдан, су из Малог Извора.
-Јовановићи, Никољдан, су из околине.
-Јанковићи, Св. Ђорђе, су из Јаковца.
-Филиповићи, Никољдан, су досељени из пиротске Калне.
-Ранчићи, Никољдан, су из пиротског округа.
-Крстићи, Аранђеловдан, су из Књажевца.
-Калемче, Алимпијевдан, су из Мариновца.
-Виденовићи, Никољдан, су из Краљевог Села.
-Милосављевићи, Св. Петка, су из Трновца.
-Нанићи, Никољдан, су из Рејеновца Бугарска.
-Цинцари су из Битоља. Не славе.
-Ђерговићи, Никољдан, су из Краљевог Села. Старином су из Раковице из Бугарске.
-Ћурчијинци, Св. Ђорђе, су из Краљевог Села.
-Дојчиновци, Св. Ђорђе, су из Краљевог Села.
-Марјановићи, Јовањдан, су из Петруша.
-Првуловићи, Св. Ђорђе, су се доселили из Јаковца.
-Бонићи, Никољдан, су из Краљевог Села.
-Ивановићи, Никољдан, су из Селачке.
-Николићи, Св. Ђорђе, су из Доње Каменице – у Заглавку.
-Дрољанци, Томиндан, си из Штрбаца – Заглавак.
-Коричанци, Савиндан, су из Новог Корита.
-Илићи, Св. Ђорђе, су из Јаковца.

Минићево има засебно гробље одпре 50-60 година. Заветина је Ранопољија.

Минићево је почетком 1937. године имало 128 кућа.

Краљево Село – данас у саставу Минићева.

Kraljevo-Selo

Положај насеља.

Краљево Село је источно од варошице Андријевца-Минићева , удаљено око 500 метара. Оно је готово све на десној, присојној обали реке Клисуре. Пружа се од села Петруше, са обе стране пута Краљево Село – Кадибогаз. На јужној страни је коса Љубава, која га одваја од Јаковца.

Воде.

Пије се поглавито бунарска вода. Готово свака кућа има свој бунар. Постоје и четири кладенца, који носе имена породица, које се њима служе - Мрмљански, Ћерцунски, Јерински и Џуџински. Бунарска вода с врло лако добија, на 2-3 метра дубине из песковитог наноса.

Земље и шуме.

Општина краљевоселска има заједничку шуму у Радичевцу – Срезу заглавском, удаљену 17 километара и шуму на Расоватом Камену, удаљеном 20 километара. Заједничке утрине има у петрушкком атару, у планини Смиловици. Зиратна земља ј у долини Тимока и Клисуре, врло је родна. Особито добро рађа кукуруз и пшеница. Осим тога има је и на овим местима: Горњој и Доњој Љубави, Тлчи Колену, Главичици, Саравском Потоку, Слогу, Коњару, Туској Ливади, Клисури, Смрдану, Старом Ливађу, Вировима, Обрежу, Васиљеву Пољу, Сувој Реци, Падини, Равништу, Голчи, Мартиници, Дрењаку, Чуки, Влашком Делу, Карлову, Дрмољу, Дубрави, Осретку, Самару, Врањанци, Баћовцима, Мазној Ливади, Липаку, Кучишту, Мелу, Сливином Потоку, Муђиници и Кулишту.

Тип насеља.

Краљево Село је збијеног типа. Дели се на Горњи и Доњи Крај. Куће су правилно поређане и густо збијене око пута, од Петруше до саме варошице Минићева. Село има своје улице са називима. Од њега се издвајају два краја или „мале“ – Падина и Острово. „Острово“ се зове што га Клисура, када надође, окружи водом са свих страна, те изгледа као право острво. Падина се зове и Огњановска Падина, јер у њој живи поглавито породица Огњановска.

Постанак насеља и порекло становништва.

Пре више од 200 година појавили су се неки странци из Загорја у Бугарској, више садашњег манастира Суводола, у Бачама, месту где се састају Базовски Поток, Бамбе, Цигански Поток и Мала Река. Било је ту, у почетку, 15 кућа. Одатле се из непознатих разлога, спусте у Дубраву, која се данас зове Старо Село одакле се касније спусте на леву обалу Селачке Реке, испод самог друма. Ту је био неки стари хан, па се стога место назове Стари Хан. Због турског насиља село се одавде исели у Суву Реку или Суви Поток, добије ново име Сухи Дол или Суводол. С пролећа, након ослобођења, 1834. године, село се пресели на данашње место.
Становници Краљевог Села се разликује од варошице Минићева-Андрејевца. Оно је највећим делом, као што је већ речено, из видинског Загорја крајем 17. века.

Старији досељеници.

-Недоваринци, Св.Ђорђе;
-Богословци, Никољдан;
-Џеварци, Никољдан;
-Кривудаци, Св. Ђорђе;
-Клашњарци, Алимпијевдан;
-Човрљуганци, Алимпијевдан;
-Читаци, Св. Ђорђе.
-Табаци, Никољдан:
-Кокошарци, Св. Никола;
-Ћурчинци, Алимпијевдан;
-Керцуновци, Алимпијевдан;
-Огњановци, Никољдан;
-Веселиновци, Никољдан;
-Џонинци, Св. Ђорђе;
-Џурџинци, Митровдан;
-Ћербабинци, Никољдан;
-Штрапуловци, Св. Ђорђе;
-Дигутарци, Св. Ђорђе;
-Цивудларци, Никољдан;
-Пурчинци, Никољдан;
-Баламарци, Никољдан и;
-Чолаци, Св. Ђорђе.

Новији досељеници:

-Шурбинци, Игњатијевдан, су се доселили почетком 19. века из видинског Загорја.
-Бонкинци, Св. Ђорђе, су из околини Салаша у Бугарској.
-Зољинци, Аранђеловдан, су из Загорја у Бугарској.
-Мрминци, Алимпијевдан, су се доселили пред ослобођење из околине Видина.
-Ђерговци, Аранђеловдан, су из Раковице у Бугарској.
-Живановци, Алимпијеван, су из околине Белограчика.
-Гаговци, Алимпијевдан, су из Бугарске.
-Воденичарци, Никољдан, су из Ошљана у Срезу тимочком.
-Еринци, Игњатијевдан, су се доселили у време ослобођења из Ужица.
-Ћиринци, Алимпјевдан, су из Бугарске.
-Лулинци, Аранђеловдан, су из Заглавка.
-Кричанци, Св. Ђорђе, су из Загорја у Бугарској.
-Дошљинци, Јовањдан, су из Мариновца, досељени средином 19. века.
-Муставићи, Св. Василије-Нова Година, су Цигани-Роми ковачи. Не каже се ништа о њиховом пореклу.

Сеоска слава ј Св. Тројица, а заветине Васкрс, Сабор 12 апостола и Илиндан.

Гробље је на коси, изнад села, удаљено 200 метара.

ИЗВОР: Према књизи Маринка Станојевића „Тимок“. Припремио сарадник Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, варошица Минићево (Књажевац) appeared first on Порекло.


Порекло презимена, села Прилике, Дубрава и Радљево (Ивањица)

$
0
0

Radaljevo

Порекло становништва у селима Прилике, Дубрава и Радљево, општина Ивањица. Према књизи "Прилике, Дубрава и Радљево", Драгољуб М. Вујовић, Чачак 2002. Приредио сарадник портала Порекло Мирослав Здравковић. 

[caption id="attachment_58448" align="aligncenter" width="500"]Radaljevo Радљево[/caption]

Најстарији родови

О данашњем становништву Прилика, Дубраве и Радаљева први трагови налазе се у пореским књигама (тевтерима) из 1833 и 1834г.

У Приликама су пописани (1833): Михаиловићи, Јеремићи, Милутиновићи, Стефановићи, Алексићи, Келејанци – Калајановићи, Симеуновићи, Ивановићи, Даријевићи, Танасијевићи, Миловановићи, Гавриловићи, Милошевићи, Милорадовићи, Петровићи, Милићевићи, Теодор Шовићи, Попадићи, Јоксимовићи, Богдановићи, Димитријевићи, Ћосовићи, Милинковићи, Милисављевићи, Маринковићи, Нешковићи, Вуколићи, Богићевићи, Филиповићи, Сретеновићи, Бајовићи, Марковићи, Ароновићи, Варјаче, Станковићи, Луковићи, Стевовићи, Стевановићи, Ненадовићи, Вујовићи, Николићи и Муње. Дакле, и Вујовићи, који живе у Дубрави, очигледно, на овом примеру се уочава да се границе села у 19. веку унеколико мењане.

У Радаљеву су пописани: Бугари (први падеж: Бугарин), Дробњаци, Михаиловићи, Пејовићи, Аџемовићи, Јаћимовићи, Аћимовићи, Тутуни, Стевановићи, Авеићи, Станисављевићи, Јовановићи и Колари.

У Дубрави: Балмазовићи, Дрндаревићи, Дамњановићи, Петаковићи, Костадиновићи, Драгићевићи, Јанковићи, Грбе, Пантовићи, Мојсиловићи, Сретеновићи, Борисављевићи, Раковићи, Милисављевићи, Јекићи, Гавровићи, Зечевићи (први падеж: Зец) и Мићићи.

У Клепанима: Костићи, Ранковићи, Раичевићи, Ранковићи, Маслари и Станојевићи.

У Церови: Мутавчићи, Мутавчије, Јевтовићи, Костићи, Малиновићи, Главинићи, Бугари, Цвијовићи, Веселиновићи и Јездимировићи.

У Радаљеву презиме Дробњак упућује на порекло – област Дробњак у Херцеговини. Већ 1834. они су променили презиме (узимајући сродничка) у: Миленковиће, Тодоровиће, Гавриловиће, Секулиће, Станојевиће, Павловиће, Ђоковиће, Луковиће, Савиће, Илиће, Богосављевиће, Спасојевиће, Пејовиће, Аћимовиће, Тутуновиће, Аџемовиће, Стевановиће, Коларе, Ђуричиће (касније Ђоковићи), Николиће (касније Мандићи) и Јовановиће. Нешто касније ће ово учинити и Бојовићи и Мићићи. Бугарин је променио презиме у Јовичић.

Рабреновићи у Приликама

„Послије 1815. године највећи број Срба из средњег Потарја, међу којима је био и не мали број Рабреновића, одселио се преко Старог Влаха и населио у Западну Србију, Топлицу и Јабланицу.

Према предању, Рабреновићи који данас живе у Потарју, Рашкој области и Западној Србији поријеклом су од Храбрена (Рабреновића) – Милорадовића који су живели око Стоца и у долини ријеке Неретве у Херцеговини. Из околине Стоца и долине ријеке Неретве највећи број Храбрена одселио се у Аустрију, Русију и Црну Гору – Потарије. Према томе Рабреновићи који данас живе у Србији и у Црној Гори поријекло воде од Рабреновића из Херцеговине с тим што су Рабреновићи у Србији поријеклом од Рабрена из Потарија“ (Витомир Рабреновић, „Род Храбрена Милорадовића Рабреновића“, Београд, 1997, стр. 95.

Рабреновићи су населили околину данашњег Кисељака у Приликама и изградили куће. Аутор књиге о пореклу и насељавању Рабреновића, Витомир Рабреновић из Београда, саставио је родослов Рабреновића који живе у Приликама и почиње од Гаврила, Војислава и Бранка, затим родослов Рабреновића који живе у Сивчини и у Црњеву. Ова села су на подручју данашње општине Ивањица. Поред тога, 1996г, саставио је комплетан родослов Рабреновића, који потичу од кнеза Ђура и његових потомака: Саве, Луке, Ђорђија, Јована и Рада.

Данас поједини Рабреновићи из Прилика живе у Ивањици, Чачку, Београду и другим местима.П

Попис данашњег становништва Прилика, Дубраве и Радаљева дајемо по томе који род славу слави, уз попис броја домаћинстава.

Прилике

Стевањдан (9.1): Богдановићи 2к;

Ђурђевдан 6.5.: Гавриловићи 4к.

Пантелијевдан, 9.8: Пјевовићи 4к.

Симеундан 14.9: Миловићи 8к, Јовановићи 4к, Марковићи 2к и Јанковићи 1к.

Лучиндан, 31.10: Бајовићи 8к и Томанићи 8к.

Ђурђиц 16.11: Пантовићи 4к, Маринковићи 2к и Вуковићи 4к.

Аранђеловдан 21.11: Марковићи 20к, Рабреновићи 25к, Калајановићи 24к, Николићи 18к, Вуловићи 21к, Бугарчићи 26к, Милошевићи 10к, Стевићи 10к, Вујовићи 9к, Ајдачићи 3к, Станковићи 4к, Маловићи 8к, Маријановићи 4к, Симеуновићи 7к, Луковићи 2к, Лазовићи 3к, Младеновићи 6к, Попадићи 3к.

Алемпијевдан, 9.12: Ђоковићи 3к и

Никољдан 19.12: Божовић 1к, Караклајићи 2к и Вучићевић 1к.

Дубрава

Стевањдан 9.1: Софијанићи 5к, Благојевићи 6к и Стевановићи 8к.

Јовандан 20.1.: Грујовићи 1к,

Лазарева субота: Котуровићи 1к.

Ђурђевдан 6.5. Тодоровићи 2к и Гавриловићи 2к.

Госпођиндан 28.8: Сенићи 2к.

Лучиндан 31.10: Дамљановићи 17к и Поледице 4к.

Дмитровдан 8.11: Драгићевићи 1к.

Ђурђиц 16.11: Обрадовићи 37к, Мирчетићи 9к, Рајковићи 17к, Марковићи 2к, Ранђићи 1к, Довијанићи 2к, Сретеновићи 3к, Радојчићи 3к, Миловићи 4к, Јевђовићи 7к, Миловановићи 6к, Радојевићи 6к, Гавриловићи 6к, Вучићевићи 7к, Јанковићи 4к, Петаковићи 5к, Богдановићи 2к, Јовановићи 6к, Савићи 3к, Тодоровићи 9к, Пантовићи 13к, Пајовићи 4к, Ристивојевићи 9к, Мијаиловићи 3к, Милинковићи 7к, Кочевићи 1к, Игњатовићи 2к, Мијаиловићи 3к и Јекићи 3к.

Аранђеловдан 21.11: Николићи 3к, Гвозденовићи 6к, Станковићи 4к и Мојовићи 1к.

Никољдан: 19.12: Павловићи 2к, Костићи 20к, Вучићевићи 6к, Масларевићи 6к, Поповићи 2к, Савићи 2к, Николићи 2к, Јовановићи 5к, Томићи 5к, Балзамовићи 3к, Дрндаревићи 8к, Вујовићи 1к, Богићевићи 1к и Вуловићи 1к.

Радаљево

Јовањдан 20.1: Мићић 1к,

Ђурђевдан 6.5: Бојовићи 31к, Ђоковићи 24к, Спасојевићи 8к, Јосовићи 5к, Миловановићи 12к, Вуколићи 3к, Стевановићи 3к, Николићи 5к, Гавриловићи 8к и Милетићи 5к.

Срђевдан 20.10: Мићовићи 2к;

Лучиндан, 31.10: Пејовићи 21к, Станићи 3к и Јеремићи 8к.

Митровдан 8.11: Аџемовићи 6к, Поповићи 7к, Пантелићи 8к, Грујичићи 7к, Тодоровићи 1к, и Бојанићи 1к.

Ђурђиц 16.11: Стојићи 5к.

Аранђеловдан 21.11: Јовичићи 12к, Мојовићи 27к, Мојсиловићи 15к, Тошовићи 24к, Тутуновићи 24к и Стевановићи 3к.

Никољдан, 19.12: Араповићи 17к.

 

Данас Прилике имају 412, Дубрава 570, а Радаљево 350 домова – свега 1.332 са око 5000 становника. Ови су подаци променљиви.

P.S.

Прилике су 1948. имале 1.343с, у 2002. имале 1.395, а 1.311 у 2011., у томе 59 млађих од 5г, уз просечну старост од 43г.

Радаљево је 1948. имало 1.320с, 1010с у 2002, и 904с у 2011., у томе 44 млађа од 5г, уз просечну старост од 42,7г.

Дубрава је 1948. имала 1.682с, у 2002. 1.839, а у 2011. 1.695, у томе 63 млађих од 5 г (84 од 5 до 10), уз просечну старост од 43,1г.

ИЗВОР: "Прилике, Дубрава и Радљево", Драгољуб М. Вујовић, Чачак 2002. Приредио сарадник портала Порекло Мирослав Здравковић.

The post Порекло презимена, села Прилике, Дубрава и Радљево (Ивањица) appeared first on Порекло.

Племе Цетиње –порекло становништва

$
0
0

ctnj-rat12

Као племе, Цетиње се први пут помиње код Марјана Болице 1614. године, у његовом попису црногорских, брдских и малесорских племена, рађеним у форми извештаја млетачкој влади за потребе ратовања притив Турске.

Цетиње као насеље и Цетињско Поље на којем се насеље развило, добили су назив по ранијој речици Цетињи која је некад текла кроз поље (временом је нестала у карству). Порекло и значење назива нису сасвим расветљени, али с обзиром да се топоними Цетиња, Цетина и сл, јављају у свим српским крајевима, али и код других словенских народа (Словенија, Пољска), могло би се основано претпоставити да је корен ових назива словенски[1]. Цетињско Поље дели се на два дела: горњи су Бајице, а доњи - Доњи Крај. И становништво се према месту где живи назива: Горњаци и Доњокрајци.

Данашње насеље засновано је на заравни коју је народ звао Ловћенски Долац (или само Долац), где је 1482. године Иван Црнојевић, након што је престоницу преместио са Обода на Цетиње, подигао себи двор. Две године касније, уз двор је подигнута и црква на месту Ћипур, посвећена Рождеству Пресвете Богородица (Мала Госпођа), испред које је касније сахрањен Иван Црнојевић. Црква је убрзо претворена у манастир у који је, 1485. године, пренето са Обода седиште Зетске епископије. У прво време око двора и манастира није постојало никакво насеље, као ни у време кад је владика Данило Петровић засновао нови манастир на месту развалина двора Црнојевићевог[2]. Цетињско насеље почиње да настаје тек од 1847. године, кад је владика Петар II сазидао конак уз манастир. Од тада су становници Цетињског Поља почели себи зидати куће на исток од манастира.

IVAN_C~1

Цетињско Поље је служило као катуниште влашких номадских сточара, да би од 13. столећа у њему почела да се заснивају стална насеља. До краја времена владавине Црнојевића, настала су сва насеља која и данас постоје у области Цетињског племена, осим самог Цетиња где је био манастирски посед. Села у Цетињском племену су: Доњи Крај, Бајице, Јабука и Дубовик у северном делу племенске области, Бјелоши у средишњем делу, и Очинићи, Угне и Врела на југу (ова три села се називају и заједничким именом Конак или Конаџије).

У турском пореском дефтеру из 1521. године наводе се ова села за засеоцима (махалама): село Угна са заселком Врела, села Очинићи и Бјелоши и село Цетиње са засеоцима Боровине, Остојићи, Ивановићи и Хумци.

Сви старији родови славили су исту славу (Светог Јована), што може да укаже и на сродно порекло. Утицај старијих братстава почео је да опада почев од периода када Иван Црнојевић преноси престоницу у Цетињско Поље, а с њим долазе нови досељеници, многи племићког порекла. Стари Бајице су били утицајни још у 16. и 17. столећу, снажно братство били су Бјелошевићи, а примат у племену од 18. столећа преузимају Мартиновићи - Орловићи.

После досељења Орловића, није било неког обимнијег досељавања у Цетињско племе. Међутим, и поред чињенице дуготрајног бивствовања, између цетињских братстава никада није сасвим дошло до потпуног уобличавања племенске свести. Разлог овоме је што је државна власт у Црној Гори потекла управо са Цетиња, а племенско устројство је опречно државној организацији. Из тог разлога, Цетиње је остало једно недовршено племе, више територијална заједница села и братстава Цетињског Поља и околине.

mapa cetinje

Порекло становништва Цетињског племена

Старији родови и раније становништво у Цетињском племену[3]

  1. Околина Цетињског манастира (Ловћенски Долац)

Пре знатнијег досељења Срба у Цетињско Поље (15. столеће), на Пољу су катуновали влашки сточари, који су одатле истерани до краја 15. столећа, након што су дошљаци убили њиховог војводу Радула. Након подизања манастира, као кметови на манастирској земљи помињу се Радојевићи (који су изумрли) и Медојевићи. Један Цетињанин Медојевић, ковач, се помиње у которској документацији још 1398. године (и надаље). У дефтеру из 1521. године код Маина се наводе Медовићи, који вероватно имају везе са цетињским Медојевићима. Медојевићи су се у 16. столећу делом потурчили, па притисли манастирску земљу. Након „Истраге потурица“, почетком 18. столећа, вратили су се у православну веру, али се и овај род истражио до краја 18. столећа.

У 16. столећу у Цетињском Пољу су живели и Алексићи и Остојићи (њихови вероватни преци се више пута помињу у которским документима у другој половини 15. столећа - Алекса Радмановић и Остоја Радовановић).

Остојићи се наводе и у дефтеру из 1521. године, као заселак Цетиња. Да је врло извесно да имају везе са Остојом Радовановићем види се и по братственом имену, као и по имену Радован које се више пута среће у братству. Да ли су се ови Остојићи иселили, изумрли или потурчили, па предигли у области под јачом турском влашћу, није познато.

  1. Хумци

Од старијих родова који су живели у Хумцима, али су се одавно некуд иселили, били су Радаљевићи и Петковићи.

  1. Доњи Крај

Старинци у Доњем Крају су Јабучани (једнина: Јабучанин), од којих се део зове и Поповићи[4]. У 17. столећу су се били потурчили, па опет покрстили у време владике Данила. Славе Светог Јована (20/7. јануара).

У Доњем Крају су раније живели стариначки Маруновићи, који су се иселили у Бјелопавлиће, где их и данас има.

  1. Бајице

Братство Бајице (или Бајичићи[5]) су староседеоци у Цетињском пољу у односу на касније досељене Мартиновиће, али су и они овде дошли, знатно пре већине других Цетињана, у 14. столећу.

Данашњи родови Старих Бајица су: Бориловићи, Ивановићи и Милошевићи. Ивановићи и Милошевићи су једно време, у 16. столећу, били мухамеданци, па су се покрстили у време владике Данила. Ивановићима је из тог периода остало и старије презиме Мусулимовићи[6]. Сви Бајице славе Светог Јована.

Изумрли старобајички родови су Брајановићи и Шабаке.

Много бајичких родова се иселило у Боку и Приморје, углавном због притиска новодосељених Мартиновића: Радоњићи (огранак Бориловића), Санковићи, Ђуровићи, Чалије, Орловићи[7], Пиме.

Братство Зоговића у Горњем Полимљу има предање о пореклу из племена Бајице, с тим што они своје корене везују за братство Орловића. Извесније је, међутим, да су они потомци неке породице која се из Бајица иселила управо под притиском дошљака. За огранке братства Зоговића - Пејковиће и Петровиће, ДНК тестирањем утврђено да су носиоци хаплогрупе G2a:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg7950#msg7950

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg7957;topicseen#msg7957

Неколико старобајичких родова се потурчило у 16. и 17. столећу, да би се након „Истраге потурица“ иселили: Вранићи у Подгорицу, Мустафићи и Алићи у Крајину.

У Бајицама су једно време живели потомци Новака Црнца, досељеног из Пипера, да би се затим иселили у Боку и Паштровиће, о чему је детаљно писано овде:

http://www.poreklo.rs/2015/10/27/bratstva-plemena-pastrovica/

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=771.0

Мноштво Бајица се, 1690. године, са Чарнојевићем иселило на север. Неки су стигли чак до Словачке, где данас постоји фамилија са презименом Baica и предањем о пореклу са Цетиња.

У дефтеру из 1521. године као засеоци Цетиња наведени су Боровине и Ивановићи. Да ли би Боровине можда могли бити Бориловићи (или Боројевићи?), или неко посебно братство, као и да ли заселак Ивановићи има везе са бајичким Ивановићима. Веома је могуће да су Боровине и Ивановићи заправо Бајице, јер чуди да тако велико и бројно цетињско братство није пописано (бар не под својим именом) 1521. године.

  1. Бјелоши

Главно братство у селу су Бјелоши или Бјелошевићи. Потичу од претка Бјелоша који се у Цетињско Поље доселио око 1400. године из Грла (Греља) у Зети.

Потомство Бјелошево се веома брзо умножило и постало јако братство, тако да у 17. столећу фигурирају као засебно племе у односу на остале Цетињане[8]. Због тога су били трн у оку другим цетињским братствима, нарочито Бајицама и Очинићима, много су се крвили с њима и услед тога исељавали, у Боку и Приморје, затим са Чарнојевићем у Срем, и другде.

Деле се на два огранка: Јовановиће и Грљевиће.

„Јовановићи“ су: Вулетићи, Дамњановићи и Секулићи. Од њих су и исељена братства: Дапчевићи и Камбани у Љуботињу (Вигњевићи).

„Грљевићи“ су: Липовине, Перовићи, Кокоти, Бошковићи и Ђајке (једн: Ђајко).

Од Бјелоша потичу и следећи родови: Раднићи у Његушима, Дракуловићи у Боки, Вукотићи у Паштровићима.

Сви Бјелошевићи славе Зачеће Светог Јована (6. октобра / 23. септембра). Међутим, њихова стара слава била је Ивањ-дан (Рођење Светог Јована) и исељени Дапчевићи и Камбани су сачували ову крсну славу.

У Бјелошима је, пре доласка Бјелоша, живело и стариначко братство Милетићи, које се под притиском дошљака иселило у Црмницу у 17. столећу.

Један Дапчевић из Вигњевића тестиран је као носилац хаплогрупе I2а динарик јужни:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=251.msg6465#msg6465

  1. Очинићи

У селу живи истоимено старо братство. Име су добили по родоначелнику Очихни који је био једини преостали мушки изданак веома старог братства Козјевића.

С обзиром да се у време Ивана Црнојевића Очинићи помињу као бројно братство, може се закључити да је њихов предак Очихна живео најкасније у 14. столећу, а како је он изданак некада јаког братства Козјевића, јасно је да је старина Очинића у овом крају велика.

Очинићи се помињу у више которских докумената током 15. столећа, а у 16. столећу неки и као становници Боке.

Очинићи се називају још и „Средњаци“, зато што насељавају средњи део између Цетињског Поља и најудаљенијих села у племенској области - Угна и Врела.

Данашњи родови Очинића су: Батрићевићи, Паовићи и Гленџе и њихов огранак Петровићи.

Сви Очинићи славе Светог Јована.

Очинићи су се много исељавали у Боку и Приморје, и један део са Чарнојевићем за Срем. Од исељених родова, памте се Удовичићи, који су предигли за Врањину на Скадарском језеру. Очинићки род Соколовића се потурчио па је изгнан у време „Истраге потурица“.

Боришићи у Очинићима су веома старо братство из Бјелоша. У Очиниће су предигли крајем 15. столећа под притиском Бјелошевића.

Данашњи родови Боришића су: Калуђеровићи, Рудови (једн: Рудов) и Поповићи који делом носе и презиме Ћук.

Сви Боришићи славе Светог Јована.

У Очинићима су раније живели и Руцовићи, старином из Старе Србије, који су се делом иселили у Маине, а део се потурчио па је прогнан током „Истраге потурица“.

  1. Угне и Врела

На Врелима је у давнини живела племићка фамилија Властелиновића, која је још крајем 15. столећа због заваде са Иваном Црнојевићем предигла у Будву и тамо се покатоличила и полатинила.

На Угнима су били стариначки родови Радовићи[9] и Грломани, који су се истражили.

Данашња врељанска и угњанска братства стариначког порекла су: Капе (или Капичићи[10]) и Беладе, који су истог порекла и носе заједничко братствено име Шоровићи (Шоровића има исељених по Црној Гори и Русији, као и потурчених у Крајини), Лагатори[11] (раније презиме им је било Бојковићи) и Зубери.

Сви славе Митров-дан.

У Лимљанима у Црмници постоје братства Капе и Шоровићи који су од угњанских Шоровића / Капа, које је владика Данило протерао са Цетиња због неког злочина.

С обзиром на презимена, није немогуће да су стариначки угњански родови влашког порекла, или да је бар било значајног удела влашког елемента у њиховој прошлости.

У дефтеру из 1521. године заселак Врела био је насељен, међутим, већ 1523. године у дефтеру се Врела наводе као запустела махала, вероватно касније насељена од Угњана.

 

Родови досељени у Цетињско племе од половине 15. столећа[12]

  1. Доњокрајци

Доњокрајцима се називају и сви становници Доњег Краја, али превасходно братство које потиче од Ивана Боројевића, а то су родови: Иванишевићи, Ивановићи (који се називају и Лаиславићима[13]) и Мариновићи.

Њихов предак Иван „Старовлах“ Боројевић у време српске деспотовине био је заповедник града Ниша, а по паду града под турску власт, избегао је са породицом најпре у свој завичај (златиборски крај), а затим око 1450-те у Зету, и коначно, заједно са Иваном Црнојевићем, на Цетиње. Од двојице синова Ивана Боројевића потичу наведени доњокрајски родови, као и Дапчевићи, којих више нема на Цетињу (последњи је умро 1841. године), а има исељених у Никшићу, Ријечкој нахији, у Боки покатоличених а у Мркојевићима исламизираних.

Од друге двојице синова Иванових потичу родови Вушуровићи и Ивановићи у Бјелицама и Шабани (или Драгославићи) у Љуботињу.

Сви потомци Ивана Боројевића славе Ђурђев-дан, осим бјеличких родова који су преузели да славе Свету Петку.

У дефтеру из 1521. године, цетињски заселак Боровине би могао припадати братству Боројевића. Оно што највише указује на то је баштина Иванишева која је ту наведена. Иваниш је унук Ивана Боројевића, син Бороја Иванова, који је рођен почетком друге половине 15. столећа и у време писања дефтера могао је имати око 65 година.

Међу цетињском властелом, у документу Ивана Црнојевића из 1489. године, уписан је и Ратко Боровина. У дефтеру из 1521. године помиње се Ратко Борина у заселку Боровине.

У том случају, уколико Боровине поистоветимо са Боројевићима, заселак Ивановићи би требало да буду Бајице.

Један припадник братства Иванишевића - Боројевића ДНК анализом тестиран је као припадник хаплогрупе R1а:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=391.msg14875#msg14875

  1. Хумци (Умци) - Милошевићи

Братство настањује село Хумци, које је по њима и добило назив. Потомци су Бјеладина Хумца досељеног на земљу Цетињског манастира у време Ивана Црнојевића. Бјеладин је био из Врања у Зети, испод Хума (Хотског), отуд и надимак Хумац. Био је католик, а његово потомство је прешло у православну веру. По предању, њихови сродници су Ђоновићи у селу Томићи у Црмници (од Јована - Ђона, рођеног Бјеладиновог брата).

Сви данашњи Хумци потичу од Бјеладиновог потомка Милоша Вука Раичева, по коме носе презиме Милошевић.

Славе Ђурђев-дан.

  1. Деље

Братство Деље (једн: Деља) живи у Доњем Крају. Потомци су Дељана који је са Косова добегао Ивану Црнојевићи у Ријеку, и био његов перјаник. Кад је двор Иванов пресељен на Цетиње, Дељан се населио у Доњем Крају на земљи коју му је дао син Ивана Боројевића, Владислав.

Славе Никољ-дан.

  1. Шпадијери

Шпадијери у Доњем Крају потичу од неког ковача (шпадијера) који се доселио на Цетиње у време Ивана Црнојевића из доње Херцеговине.

Славе Ђурђев-дан.

  1. Мартиновићи и Вуксановићи - Орловићи

Живе у Бајицама, Дубовику и Јабуци. Огранак су велике и разгранате лозе племићког порекла - Орловића. Родоначелник војвода Вук Орловић, према предању, био је заповедних града Сокола код Ужица у 14. столећу.

Према једној верзији (Ердељановић) Вукови синови се исељавају у Херцеговину - Гацко, одакле ће, након пада Херцеговине под турску власт, велики број становника прећи на подручје под влашћу Црнојевића. Чукунунук војводе Вука, Никола, доселио се у Цуце крајем 15. столећа, а његов унук Бајо Шћепанов прешао је у Бајице у другој половини 16. столећа.

Међутим, према другој верзији (Ковијанић), Орловићи су у Цетињу знатно раније: у которској документацији помиње се Тодор Ненојев Ивановић са Цетиња (Thudor Nenoe Ivanovich de Cetine) 1440. године кога Ковијанић препознаје као сина Неноја Орловића који је и по предању родоначелник бајичког огранка Орловића (с тим што се смешта у познији период).

Bajice1

Bajice2

Није искључена ни могућност да је Неноје привремено боравио на Цетињу, а затим прешао у Цуце, да би се његов потомак поново доселио на Цетиње[14].

Бајов праунук, војвода Вуксан Николин, родоначелник је Вуксановића, а Вуксанов братанац, кнез Мартин Влатков, великог и разгранатог братства Мартиновића, који се деле на родове (у Бајицама): Мартиновићи, Томашевићи, Стијеповићи, Николићи, Драговићи, Андрићи, Војиновићи, Вукосавовићи, Ђуровићи, Латковићи, Батрићевићи, Марковићи, Ивановићи и Милошевићи.

Почев од кнеза Мартина и његових синова, Мартиновићи су цетињски главари - кроз цело 18. и 19. столеће давали су војводе и сердаре.

Орловићи славе Светог Јована.

До сада је на Српском ДНК пројекту евидентирано неколико резултата братстава који су огранци Орловића, са резултатом хаплогрупе E1b V13, а о томе је писано и на форуму Порекла:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=960.0

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=285.0

 

  1. Остали родови

Мариновићи у Очинићима су пореклом из Херцеговине, из Гацка. Њихови преци, највероватније један дом или задруга, доселили су се најпре у Пипере, а у 16. столећу су дошли на Цетиње. Њима сродни су Аладини. У дефтеру из 1521. године помиње се махала Аладиновићи, као заселак Цуца[15].

Славе Светог Јована.

Мировићи на Угнима и Врелима су од претка Мира који је из Његуша (Мирац) добегао у 17. столећу због крви.

Славе Митров-дан.

Почеци (једн: Почек) у Доњем Крају су старином из Старе Србије (Бањска), одакле су им преци на прелазу 14. у 15. столеће дошли најпре у Пјешивце, а један део њих је због крви у 17. столећу добегао на Цетиње. Од њих су Почеци у Врањини на Скадарском језеру.

Славе Светог Јована.

Према једној верзији, Почеци су огранак пјешивачких Мијушковића. Уколико ово узмемо као тачно, као и да су Мијушковићи истог порекла са пјешивачким Перуновићима (од кнеза Богдана Потолића), могли бисмо посредно закључити да су Почеци носиоци хаплогрупе Ј2а, која је утврђена код једног тестираног припадника пјешивачког братства Перуновића:

http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=52.20

Зечеви (једн: Зец) у Доњем Крају су потомци једног Зеца из Побора који се доселио на Цетиње крајем 17. столећа.

Славе Ђурђев-дан.

Ћеранићи у Доњем Крају су потомци једног Ћеранића из Мокрина више Новог, који се доселио крајем 18. столећа на Цетиње, а потичу од херцеговачких Ћеранића из Поповог Поља који су сишли у Боку у сеоби 1692. године.

Славе Светог Василија Великог.

Кажије у Очинићима су од Кажија из Љешанске нахије, одакле је око 1860-те неколико кућа овог братства кренуло за Србију. Међутим, због лоших односа две државе у то време, враћени су са границе и онда су се доселили на Цетиње.

Славе Светог Илију.

 

Напомена: у овом прегледу нисам навео све родове који живе у насељима Цетињског племена (разнородне досељенике из других делова Катунске нахије и другде из Црне Горе), већ само братства заснована на Цетињу.

 

Извори:

Стара Црна Гора - Јован Ердељановић

Насеља Старе Црне Горе - Саво Радусиновић

„Два дефтера Црне Горе из времена Скендер-бега Црнојевића“ – Бранислав Ђурђев и Ламија Хаџиосмановић

„Помени црногорских племена у которским споменицима (14-16. вијек)“ - Ристо Ковијанић

Паштровићи - Јован Вукмановић

Братство Зоговића кроз прошлост - Богдан Зоговић

 

_______________________________________

[1] Претпоставка Јована Ердељановића је да је старији назив био Цветиње.

[2] И двор и стари манастир разорили су Турци 1692. године.

[3] Родове ћу наводити према местима у којима живе, или су раније живели. Изумрли и исељени родови исписани су у италику, а родови који су и у 20. столећу живели у Цетињу у словима у болду.

[4] Од ових Поповића потиче Свети Симеон Дајбабски. Рођен је 1854. године на Цетињу као Саво Васов Поповић. Након замонашења у Русији био је јеромонах у острошком манастиру. Након једног чудесног виђења, засновао је пећински манастир Дајбабе код истоименог села у Зети, 1897. године, чији је игуман био до упокојења 1941. године. Због чуда која су се дешавала над његовим нетрулежним моштима, канонизован је као светитељ.

[5] Назив Бајичићи указује на могуће истородно порекло Бајица.

[6] Мусулим или муселим је турски чиновник.

[7] Ово су посебни Орловићи и немају везе са Орловићима - Мартиновићима.

[8] У Боличином извештају из 1614. године наводе се као посебно племе.

[9] Радовићи у Лимљанима у Црмници потичу са Угна, наводно од братства Капа. Можда су у питању ови истражени угњански Радовићи.

[10] У которској документацији од 15. столећа на даље помињу се и као Капице и Капичићи - Capizza, Capicich.

[11] Презиме лагатор је, највероватније изведено од грчког алагатор - старешина гласоноша.

[12] Наведени према братствима.

[13] Искварено од Владиславић.

[14] Што се тиче племићког порекла, не постоји историјски доказ о пореклу Орловића, нити се то презиме јавља у документима времена када су живели родоначелници Орловића. Према једној верзији, Орловићи потичу од Немањића: краљ Радослав, унук Стефана Немање, имао је сина жупана Драгоша, а овај Станислава - Стања (протовестијара на двору краља Милутина), који је родоначелник Стањевића (од којих порекло вуче један број братстава у Црног Гори, као на пример велико братство Вукчевића у Љешанској нахији). Стањ је имао сина Гргура (велики челник), а Гргур Вукшу - великог војводу Вука Црногорца (по Скопској Црној Гори, где су имали поседе). Вук Црногорац је отац војводе Павла „Орловића“, чији је син Неноје, а унук Тодор који се помиње у которском документу.

[15] И поред необичног имена које би се могло повезати са турском влашћу, сви Аладиновићи пописани у дефтеру носе словенска имена.

 

АУТОР: Сарадник портала Порекло Небојша Бабић

The post Племе Цетиње – порекло становништва appeared first on Порекло.

Племе Ћеклићи

$
0
0

ceklici by micun z

ПИШЕ: Сарадник портала Порекло Небојша Бабић

Племе Ћеклићи налази се у средишњем западном делу Катунске нахије, на широком подручју које се на југу и југозападу граничи са облашћу Његуша и Цетиња, на крајњем југоисточном делу са ријечким племеном Косијери, а целом североисточном страном са племенима Бјелице и Цуце, и коначно једним малим делом на северозападу и са подручјем Боке.

У модерно време, подручје Ћеклића важи за једно од рељефно и климатских најсуровијих крајева Црне Горе. Међутим, то је последица неумереног сечења шуме у последњих неколико столећа, што је узроковало спирања тла. У средњем веку, у Ћеклићима је било великих површина под густом храстовом шумом, а посојало је и језеро (од којег је остао само топоним, назив села Језер), из којег је отицала речица Љута, која се данас јављa код Ораховца у Боки, и Ћеклићи су тада, несумњиво, били много пријатније место за живот.

У области Ћеклића су следећа насеља:

[caption id="attachment_58650" align="alignleft" width="225"]Црква Светог Илије Црква Светог Илије[/caption]

У средишњем, најпитомијем делу племенске области су Кућишта (која су одувек била племенско средиште), Вучи До, Крајњи До и Војковићи. На југ су села Милијевићи и Петров До, а у северном делу Убао, Драгоми До и Језер које је најсеверније и веома пространо насеље (састоји се од пет заселака). У Вучјем Долу је саборна црква Ћеклића, посвећена Светом Илији, која потиче још из 14-ог, а по неким мишљењима чак из 12. столећа. Данас је на месту ове цркве новосаграђена црква из 19. столећа.

Ћеклићи су веома старо племе, које се помиње још у првој половини 14. столећа. Ранији аутори[1] су као први помен племена Ћеклића истицали један млетачки извор из 1431. године. Међутим, један дубровачки документ бележи извесног Бојка Ивановића Ћеклића[2] тачно пола столећа раније[3]. У околини Скадра је почетком 15. столећа постојало село, уписано у млетачки Скадарски земљишник из 1416. године као Teclani, и у њему Jon Tecla (Јован Ћеклић?). Није искључено да ови Теклани Доње Зете имају везе са нешто севернијим зетским Ћеклићима, али то није сасвим поуздано. Ипак, најстарији помен братства је из једног которског документа из 1326. године, где се помиње Мароје од Ћеклића (Maroye dе Tecla).

[caption id="attachment_58651" align="alignright" width="217"]Света Текла Света Текла[/caption]

Према бјелопавлићком предању, Ћеклићи су ранији становници долине Зете, где су имали своју цркву Свете Текле[4], на месту где је у другој половини 19. столећа заснован Даниловград, по којој су и добили племенско име. Наводно су их из тог краја протерали управо дукађински досељеници Бјелопавлићи, те су се Ћеклићи померили на запад у своје планинске области, где су имали своја летња станишта.

Ово предање се може чути и у самим Ћеклићима, али за њега нема никакве документарне потврде. Видимо да се Ћеклићи помињу у документима приморских градова током целог 14. столећа (када Бјелопавлићи вероватно још нису ни постојали, или је ово племе било на самом свом зачетку), и то најчешће као становници своје племенске области у којој и касније живе, али и неких крајева у Боки (Кавач, Тиват, Котор). Дакле, уколико их је и било у Бјелопавлићима, они су тамо касније заузели себи неке поседе дошавши из Боке или Катунске нахије, да би се касније вратили у матичну област.

 

Племенска слава Ћеклића је Свети Илија, а не Света Текла, али то не мора да буде аргумент против порекла Ћеклића из Зете, јер је слава могла бити и мењана. С друге стране, бјелопавлићко предање би могло доћи и као последица једне друге сеобе, великог братства Калуђеровића, које је живело управо на месту каснијег Даниловграда и одатле у 17. столећу предигло у данашње Ћеклиће. Калуђеровићи јесу велико и угледно братства, али ни у ком смислу не представљају главнину Ћеклића, а, осим тога, у време свог преласка у Катунску нахију, Калуђеровићи су славили Свету Петку.

Према народној верзији, назив племена потиче управо по цркви посвећеној Светој Текли (у локалном говору - Ћекла), док има мишљења (нпр. Ердељановић) и да је он изведен од родоначелника Ћекле. Наиме, у средњевековним споменицима, може се наићи на име Ћекла или Текла, и то не само као женско, него и као мушко име.

О старини Ћеклића у овом подручју говори и старина цркве Светог Илије, племенске славе, која потиче из давнине, из раздобња између 12. и 14. столећа. С обзиром на ову чињеницу, као и сродство старих родова који чине изворну окосницу племена, Ћеклићи су остали компактна заједница током целог средњег века. На подручју Војковића и Вучјег Дола постоји градина, остатак мањег средњевековног утврђења које је вероватно подигнуто за одбрану. Према племенском предању, ту су седели ћеклићки кнезови. Подручје у којем се јављају Стари Ћеклићи је прилично широко: њихови поседи се у изворима јављају у подручју повише Будве, затим у својој каснијој племенској територији у Катунској нахији, у области Чева, долине реке Зете, па можда чак и у Доњој Зети. Оволика раширеност огранака Ћеклића указује на њихову старину.

По доласку Ивана Црнојевића и његове дворске свите и свих пратилаца – војске, чиновника, занатлија, и др, у област Цетињског Поља, стање у овој и суседним областима почиње да се мења. Старији родови, па тако и Ћеклићи, полако се изолују по својим насељима, делом се утапају међу нове досељенике или исте утапају у свој корпус, а део се временом исељава.

Турско освјојење Црне Горе ће значајно утицати и на Ћеклиће, најпре на исељавање дела племеника на подручје под влашћу Млетачке Републике, а затим и на нејединство у племену узроковано преласком једног дела племеника у ислам. Они ће, почетком 18. столећа, у време „Истраге потурица“, великим делом бити исељени, док ће део прихватити да се врати у хришћанску веру. Све ово је утицало на слабљење старијег племенског слоја, док на другој страни расте утицај потомства свега тројице дошљака из 16/17. столећа, које ће током 18. столећа преузети првенство у племену. Да ли се радило о појединачним дошљацима, или о групама сродника досељеним у Ћеклиће у том периоду, непознато је, али с обзиром на кратко време у којем су успели да се наметну старинцима као главарски слој, рекло би се да их је морало бити више. Јачање дошљачких братстава, као што је често био случај и у другим крајевима Црне Горе, појачава се исељавање старијих родова и опадање значаја оних њихових братственика који су у матичном племену остали.

Ћеклићи су пописани у турским дефтерима 1521. и 1523. године, као Теклићи, и то 1521. у Нахији Пјешивци, а 1523. у Нахији Цетиње. У овим дефтерима, осим наведених ћеклићких села, пописане су и махале Црни Врх, Јабуков До и И(в)ковићи, која су касније запустела. Иковићи би могли бити огранак староћеклићког братства Маројевића. У овим дефтерима налазимо и махалу Остојићи у Поборима, као и цетињску махалу записану највероватније као Остојшићи. Једно од старих братстава Цетињског Поља били су и Остојићи, који би могли имати везе са ћеклићким Остојићима. О њима је писано у овом тексту:

http://www.poreklo.rs/2015/11/20/pleme-cetinje-poreklo-stanovnistva/

Такође, као махала у Маинама пописани су Медовићи, који би веома извесно могли бити део ћеклићких Медојевића.

Ердељановић почетком 20. столећа констатује да потомака стариначких родова правих Ћеклића у племену има тек око четвртине, док остали део, велику већину, чине родови који потичу од досељеника из Брда и Херецеговине из 16/17. столећа. Међутим, овде се мора имати у виду неспорна чињеница да су се ти дошљачки родови зачели и у прво време развијали у окриљу стариначких, те да њихово порекло од досељеника може да се односи само на праву мушку линију, док су се материнским пореклом сасвим уједначили по крви са Старим Ћеклићима.

Порекло становништва

Старији родови у Ћеклићима[5]

Судећи по разним изворима, стариначки родови Ћеклића су они који су и дали име племену, и међусобно су углавном повезани сродством. Пре свега, ту су Остојићи, Медојевићи и Војковићи. Рекло би се да они изворно потичу из крајева изнад Боке, који касније припадају бокешким племенима Побора, Брајића и Маина – област изнад Будве. Одатле су они поседали планинске области, касније племенско подручје Ћеклића, затим Цетињско Поље, део племенске области Цуца, даље на југ делове потоње Ријечке нахије, на исток јужни део племена Озринића, и најдаље до долине Зете у поменуту област где је у модерно доба заснован Даниловград. Очито је да се радило о великом и јаком братству које је успело да поседне и насели оволико подручје.

У средишњем делу Ћеклића живело је велико братство Остојића. У которском документу из 1443. године, помиње се Брајко Остојић из Ћеклића (Braichus, Ostoie de Tieclitis[6]). Остојићи се помињу и у оснивачкој повељи Цетињског манастира Ивана Црнојевића из 1485. године, и то Раткo Остојић[7], a затим и у повељама из 1489. године - властелини Радич Остојић[8] у Угнима и Љепоје Остојић у Ћеклићима. У турским дефтерима из 1521. и 1523. године, у Поборима изнад Будве уписана је махалa Остојићи, а у Маинама у махали Медојевићи појављује се Вуксан Остојин или Остојић. Осим тога, у оквиру Цетиња, као једна од махала уписани су и Остојшићи, који би могли бити Остојићи, којих је било и у Цетињском Пољу крајем средњег века.

Ово братство се делом потурчило у 16. столећу, чак су у свом заселку Остојићи подигли дрвену џамију. Један огранак потурчених Остојића звао се Кршевићи. Сви потурчени Остојићи су се у време „Истраге потурица“ иселили у Никшић.

Могуће је да братству Остојића припадају и стари становници Језера, од Петровића досељених у 16. столећу названи Језерани. Убрзо по доласку Петровића, Језерани су се иселили. Остала су упамћена нека презимена: Остојићи, Обради, Чалићи, Хоћевићи. Мало дуже су у Језеру опстали старинци Лопатине, који су се средином 16. столећа иселили у Херцеговину, где њихових потомака има и данас (под презименом Дрињак).

Део Остојића се временом иселио према Озринићима и, касније, ка Потарју.

Медојевићи су насељавали Кућишта и остала села у средишњем делу Ћеклића. У Цетињском Пољу, у 15. столећу, након подизања манастира, као кметови на манастирској земљи помињу се и Медојевићи. Један Цетињанин Медојевић, ковач, се помиње у которској документацији још од 1398. године надаље. У дефтеру из 1521. године као део Маина се наводи махала Медовићи, који вероватно имају везе са ћеклићким и цетињским Медојевићима. Медојевићи су се у 16. столећу делом потурчили, а након „Истраге потурица“, почетком 18. столећа, део се иселио за Никшић, док су се неки вратили у православну веру, али се овај род истражио до краја 18. столећа. Један део православних Медојевића се иселио за Озриниће, а касније на север у Потарје, где и данас има Медојевића, као и Остојића и још неких других њима сродних родова.

Огранак потурчених ћеклићких Медојевића су Мемовићи - Црновршани. После „Истраге потурица“, иселили су се из Катунске нахије у Никшић. Мемовићи су касније прешли у Будимљу, одакле су их истерали Васојевићи, па су на крају завршили негде у Малој Азији.

Војковићи су треће велико старо ћеклићко братство. Помињу се још 1436. у једном которском документу као братство – Voichovich de Tieclitis.

Деле се на два огранка, оне у матичном селу Војковићи и Маројевиће у Крајњем Долу и Милијевиће у истоименом селу.

У Војковићима су два братства - Адровићи и Радојевићи.

Адровићи су од једног потурчењака, и разродили су се на Синановиће и Џаковиће. У време „Истраге потурица“, део се иселио из Ћеклића, а део се покрстио и остао у племену, али су им остала муслиманска презимена.

Радојевићи су огранак Војковића који се није турчио. Разгранали су се на следеће родове: Вуксановићи, Јоветићи, Ивановићи, Мијушковићи и Митровићи.

Други огранак Војковића су Маројевићи.

Према предању које је забележио Ердељановић у Ћеклићима, Маројевићи су потомци властелина Мароја Војковића из 15. столећа. Међутим, вероватнији родоначелник Маројевића је већ наведени Мароје Ћеклић који се помиње у которском документу још 1326. године.

Властелим Мароје би могао бити потомак и имењак родоначелника Мароја. Маројев унук Марко се потурчио у првом столећу турске власти[9]. Његови потомци су се разродили на Рамадановиће и Мухадиновиће. У време „Истраге потурица“, део је побегао за Никшић, а део је остао, покрстио се, али су им остала муслиманска презимена[10] Рамадановић и Мухадиновић. Живе у Крајњем Долу.

Други огранак Маројевића су Милијевићи у истоименом селу. Према ономе што је записао Ердељановић, они потичу од родоначелника Милије (16. столеће), сина Марка Војковића, који се није потурчио. Милијино потомство се разгранало на три рода: Станковићи, Марковићи и Јововићи. Међутим, столеће раније, 1431. године у которском документу помиње се Павле Милијевић (Paulus Milievich de catuno Tieclitis). Можда је у питању само патроним, по оцу Милији, а уколико би се ћеклићки Милијевићи довели у везу са наведеним катунаром Павлем, онда би старина овог братства била померена читаво столеће или нешто више уназад. У Повељи Ивана Црнојевића из 1489. године помиње се и Ђурђе Милојевић „от Теклић“, као један од 24 властелина Црне Горе. Да ли је у питању патроним од оца Милоја, или овог Милојевића можемо повезати са Милијевићима, тешко је рећи.

О Медојевићима и Остојићима је за прилоге за Порекло написао Бранко Медојевић:

http://www.poreklo.rs/2012/02/24/poreklo-prezimena-medojevic/

http://www.poreklo.rs/2012/02/03/poreklo-prezimena-ostojic/

Осим наведених родова, у области Ћеклића живела су и друга стариначка братства, за која се не може поуздано рећи да ли припадају братству Ћеклића:

У Кућиштима су запамћена три рода, која су у племенском предању остала упамћена као влашка: Фрадели, Шораји и Топаљи, који су ово место населили у 16. столећу, вероватно са Цетиња, када су Кућишта запустела. Ова братства су затекли Калуђеровићи кад су се доселили у Кућишта у 17. столећу. Фрадели су се недуго потом истражили, а Топаљи су изгинули у крвној освети са Шорајима, док су се Шораји у 18. столећу иселили у Боку, где ово братство касније замире.

Илићи су у Ћеклићима, у Вучјем Долу, живели до средине 16. столећа, кад су се иселили у Површ у Херцеговину, где су се разгранали на 6 или 7 родова.

Илијашевићи и Петровићи из Вучјег Дола су се у 16. и 17. столећу иселили у Боку и тамо покатоличили.

У Петровом Долу су крајем средњег века живела два рода за која постоји предање да су посрбљени Власи - Камате и Бацуљи. Бацуљи су били јако братство и давали ћеклићке кнезове, све до почетка 18. столећа[11]. Камате су се иселили под притиском досељеника у 16. столећу, док су се Бацуљи одржали све до почетка 18. столећа када су дошли у сукоб са досељеним Калуђеровићима, који су им тада преотели и кнештво, а Бацуљи су се затим иселили. Могућег родоначелника Бацуља, Ристо Ковијанић налази у личности Бацела Боановића или Во(ј)ановића (Bacel Voanovich) који се помиње у которским документима крајем 14. столећа.

Уљаревићи су стариначко братство у Ћеклићима које се иселило у Боку у 17. столећу, где их и данас има.

Ђуровићи су, такође, били старинци у Петровом Долу, потурчили су се, па су исељени у време „Истраге потурица“.

У Ублима је живео стариначки род Сладковићи, који су нестали пре 17. столећа, пре него су се доселили садашњи становници Убла. Досељеници су у селу затекли Чалаке и Јовиће, који су се истражили током 17. столећа. Сладковићи (Слатковићи) су махала у оквиру Бјелица у турском дефетеру из 1521. године. Веома је извесно, нарочито с обзиром на близину два племена, да се ради о ћеклићким Сладковићима.

Сви стари родови у Ћеклићима славе Светог Илију.

Братства у Ћеклићима досељена у 16. и 17. столећу

Петровићи

Петровићи су велико и разгранато братство које насељава северни део Ћеклића.

Деле се на родове: Јовановиће, Пајовиће, Радуловиће, Никчевиће (сви у Језеру), Павићевиће (Драгоми До), Драгутиновиће, Вујовиће, Вујошевиће (Убао), Мирковиће и Павлићевиће (Петров До).

Сви ови родови потичу од заједничког претка Петра, по коме и цело братство носи презиме, који је средином 16. столећа добегао у Ћеклиће из Бјелопавлића, где је, према предању, побио неке турске порезнике. Он се населио у Језеру, а братство се касније умножило и раширило и у околна села.

Петар је био од братства Буроњића. У Бјелопавлићима не постоји братство са овим презименом, али зато постоје Буроњи у Љешанској нахији, у непосредној близини Бјелопавлића[12]. Није искључено да Петар потиче од Буроња[13].

Постоје мишљења да ћеклићки Петровићи потичу од Куча Мрњавчића, и то према предању братства Демировић из села Велишевци код Љига о пореклу од Петровића - Драгутиновића. Генетским тестирањем утврђено је да овај род носи хаплогрупу Е1b. О томе је писано на форуму Порекла: http://www.poreklo.rs/forum/?topic=58.0

Петровићи славе Светог Илију, што је родоначелник Петар Буроњић преузео од Ћеклића код којих се настанио, а ранија слава била му је Свети Стефан.

Калуђеровићи

Калуђеровићи се деле на следеће родове: Калуђеровиће, Матановиће (у Крајњем Долу), Томашевиће, Николиће, Радниће, Латковиће (Кућишта) и Домазетовиће (Петров До).

Слично као и предак Петровића, предак Калуђеровића, Стеван, добегао је из Бјелопавлића, према предању - због убиства неког спушког Турчина, у другој половини 17. столећа. Под старост се замонашио - закалуђерио, па су његово потомство Ћеклићи прозвали Калуђеровићима.

vojvoda djuro matanovcСин Стеванов, Павле, преотео је кнештво Бацуљима, али су га они убили[14], па је кнез постао његов брат Раде. Од половине 19. столећа, главарство у Ћеклићима опет је прешло на Калуђеровиће. Од њих је био чувени војвода Ђуро Матановић (слика десно).

 

Од ћеклићких Калуђеровића су Калуђеровићи у Озринићима, Цетињу, Никшићу и Боки, а један од њих се вратио у Бјелопавлиће и од њега потичу тамошњи Калуђеровићи у Доњој Главици.

Калуђеровићи славе Светог Илију, што је родоначелник Стеван преузео од Ћеклића код којих се настанио, а ранија слава била му је бјелопавлићка - Света Петка.

Вучедољани

Братство је назив добило по Вучјем Долу у који се доселио заједнички предак.

Дели се на три огранка:

„Гвозденовићи“, чији су родови Гвозденовићи и Раичковићи,

„Пророчице“, чији су родови Пророчице, Вукосавовићи и Марковићи, и

„Вицковићи“, чији су родови Вицковићи, Радуловићи и Војиновићи.

[caption id="attachment_58652" align="alignleft" width="217"]anto_gvozdenovic Анто Гвозденовић[/caption]

Сви потичу од претка Перише Мишевића који је добегао у Ћеклиће крајем 17. столећа из Гацка - Чарађе. Постоје најмање три верзије о ранијем пореклу овог братства: по једном, они су огранак великог братства Орловића (с којим их везује легендарно Чарађе), по другом, они су сродници његушких Хераковића и Раичевича (што би потврдила и иста крсна слава – Ђурђев-дан[15]), по трећем, они су посебно херцеговачко братство.

Вицковићи - Вучедољани су били кнезови ћеклићки крајем 18. и до средине 19. столећа.

Од вучедолских Гвозденовића је чувени генерал Анто Гвозденовић (1854-1935), војни хирург, „генерал у три војске“ – црногорској, руској и француској, дипломата и политичар.

 

 

Вучедољани славе Светог Илију, што је родоначелник Периша Мишевић преузео од Ћеклића код којих се настанио, а ранија слава била му је Ђурђев-дан.

ИЗВОРИ:

Јован Ердељановић - Стара Црна Гора

Ристо Ковијанић - Помени црногорских племена у которским споменицима

Бранислав Ђурђев и Ламија Хаџиосмановић - Два дефтера Црне Горе из времена Скендербега Црнојевића

Саво Радусиновић - Насеља Старе Црне Горе

Божидар Вукчевић - Срби Склавоније и Скадра XV вијека и хиландарски посјед Каменица

Ђуро Батрићевић - Црногорско племе Ћеклићи, братство Гвозденовићи

Бранко Медојевић - Историја Медојевића

и други извори

[1] Ердељановић и др.

[2] Бојко је или из Леденица (више Рисна, што није далеко од подручја племена Ћеклића) или, према мишљењу Риста Ковијанића, из Лединца више Котора, што је стари назив за Његуше.

[3] Овај помен Ћеклића из 1381. забележио је и Јиречек.

[4] Култ Свете Текле, ученице Светог апостола Павла и првомученице из раног времена хришћанства, је веома раширен у приморским деловима србских земаља. У западним деловима Црне горе постоји 6 или 7 храмова посвећених овој светој мученици, док, с друге стране, у осталим србским крајевима, није поштована у толикој мери.

[5] У болду су родови који ту живе и у 20. столећу, а у италику они који су изумрли или се иселили из племена.

[6] Начин на који је записано његово име јасно указује да Брајко није син неког Остоје, већ припадник рода који носи назив по неком родоначелнику Остоји.

[7] Цетињски манастир је делом заснован на имању Ратка и других Остојића. Занимљиво је да се у Повељи уз Ратка помиње и црква Свете Текле у Цетињском Пољу.

[8] Могуће је да су Ратко из 1485. и Радич из 1489. године иста особа.

[9] Махмут, син Марков, помиње се 1549. године у Подгорици.

[10] Има и другачијих мишљења о турчењу неких ћеклићких родова (Ненад Стевовић), да нека од ових муслиманским презимена вуку корен од турских имена која су хришћани давали деци из разних разлога, што није усамљен случај у Црној Гори.

[11] У млетачким документима се у 17. столећу помињу Бацуљи: Радивоје Радоњин, Шћепан, Ђукан Вујошев, Вуксан Вујошев и Мијушко, последњи кнез бацуљски (1712). Судећи по именима, Бацуљи су у 17. столећу били сасвим посрбљени, или можда и нису влашког порекла.

[12] У Буроњима данас већину становништва чине досељеници из Озринића, али постоји и једно старо братство, вероватно изворних Буроња, које се зове заједничким именом Кунице, а чине га родови: Ћетковићи, Вучковићи и Ненадовићи.

[13] У которском документу помиње се убиство Павла, сина Петра Буроњића, 1566. године, кога је убио Никола Бараковић из Ћеклића.

[14] Убиство Павла Стеванова Калуђеровића се веома подудара са документованим убиством другог Павла, сина Петра Буроњића, па се поставља питање – није ли предање досељеника у Ћеклиће од једне личности направило два истоимена легендарна лика, којима покушава да повеже два велика дошљачка братства.

[15] Утолико, Вучедољани би могли да буду огранак племена Дробњака. Неки Гвозденовићи су се касније иселили из Ћеклића управо у Дробњак, где их и данас има. Можда би ово могло указати на могућу везу између Гвозденовића и других Вучедољана са Дробњацима.

The post Племе Ћеклићи appeared first on Порекло.

Порекло презимена, село Ресник (Сокобања)

$
0
0

Resnik

Порекло становништва села Ресник, општина Сокобања - Зајечарски округ. Према књизи Петра Јовановића „Бања“. Приредио сарадника Порекла Милодан.

[caption id="attachment_58919" align="aligncenter" width="800"]Resnik Ресник, фото Младен Антић (Panoramio)[/caption]

Положај села.

Ресник се налази на јужном ободу бањског басена, испод расадног кречњачког одсека Лесковика. Село лежи око Ресничке Реке на језерској тераси од 520 метара; горње куће допиру до под сам одсек. Село је окренута према северу.

Воде.

Мештани користе воду за пиће из пет извора, од којих је најјачи „Врело“ у долини Ресничке Реке. Бунари су ретки.

Клима и комуникације.

Селу највише смета јужни ветар, јер поквари воће. Исто тако дувају северац и кошава.
Село је везано са Бањом сеоским путем, који иде преко језерске терасе од 520 метара и преко Чучуњске Реке и Градишнице. Тај пут продужава и на запад и везује Ресник са Поружницом. Други пут води из села на главни друм и излази код чесме „Требич“.

Тип села.

Село је доста груписано. Најчешће су куће око Ресничке Реке и у средини села, где је црква, школа и општина. Ту су куће обично поређане поред путева. Ипак и ту нису једна уз другу, јер свака кућа има двориште и воћњак. Идући ка периферији села куће су разређеније. Село није подељено на крајеве и мале, већ се поједини крајеви називају по већим фамилијама.

Занимање становништва, земље и шуме.

Мештани се баве земљорадњом и сточарством. Имања су им испод села и то: Крушак, Јарнин, Стражевица и Медник. Земља је веома плодна. Летње појате су им на утрини изнад села; у Качарнику, Јерменчићу, Подкамену и Присаду. На појатама им је лети стока и тамо је музу. Обично је један члан задруге одређен да пази на стоку. У јесен стоку гоне у зимске појате, које су у „синорима“. На утрини им је и сеоска шума.

Старине у селу.

Код чесме „Требич“, поред главног друма, налазе се остаци од старог насеља. Мештани су ископавали веома велике цигле „као астал“. Прича се да је ту било неко велико село, па су Латини затворили Моравицу код Соко-Града и вода је превалила на Превалцу изнад Бање, те „истребила“ том приликом и то село. Због тога се то место зове „Требич“.

Име селу.
Име села је кажу дошло отуда што је на месту села раније био лештак, па од лескових реса је дошло име Ресник.

Постанак села и порекло становништва.

Село је расло груписањем, досељавањем и множењем. По наредби Кнеза Милоша Чучуње се морало преселити у Ресник. На исти начин се и неке фамилије досељене из Каљевца.
Сеоска заветина је Спасовдан.

У селу су ове породице:

-Ћопинци, Св. Ђорђе. Не зна се одакле су дошли. Кумују им Марјановци из Врбовца. Зову из Ћопинци због тога што им је прадед Милован „Криви“ био рањен приликом Хајдук-Вељкове борбе са Пазванџијом на Џивџи-Бари. Ишао је у Шумадију да се лечи. Кад се вратио носио је шумадијско одело.
-Чучуњци су велика фамилија састављена од ових мањих:
-Петковци, Петровићи, Недељковци, Кукуљци и Чучуњци. Славе Јовањдан. Ова је фамилија пореклом из Скробнице, бежали су у Ресаву па се вратили у Чучуње (између Ресника и Бање). Одатле су по наредби Кнеза Милоша пресељени у Ресник. Старо име је кумство у Мађарима – Морава.
-Марковци су фамилија коју сачињавају ове породице:
-Грудоњци, Божићи и Мишићи. Славе Мратиндан. Досељени су из Белог Потока – Заглавски срез.
-Ковановци, Стевањдан, су досељени из Лукова у Каљавац. Одавде се после преселе у Ресник. У Лукову им је старо кумство.
-Младеновци, Св. Ђорђе, су досељени из Давидовца –Сврљиг.
-Вучајићи, Сретковци и Виденовци, Стевањдан и Никољдан, су досељени из Врбовца од фамилије Шапци. Славу Никољдан су донели а Стевањдан су примили на имање.
-Јефтинци, Св.Ђорђе, су досељени из Скробнице. Деда Јефта је био кнез у бањском срезу, па како се замерио Турцима, то га они „терали преко море“. Ову фамилију зову и „Турци“, кажу због тога што је деда Маринко неколико пута прелазио у турску-исламску веру и враћао се у православну. Због тога га Турци ухвате и отерају у Видин, вежу у врећу и баце у Дунав.
-Момировци, Св.Ђорђе, су досељени из Прасковче – Морава. Момир је призећен у Чучунску фамилију.
-Рајковци, Св. Ђорђе, су досељени из Скробнице. Деда Пршко је доведен „на жену“.
-Шумерци, Св.Ђорђе, су досељени из Трњана – Морава – у Каљевац па се одатле преместили у Ресник.
-Стојковци, Никољдан, су досељени из Ресаве.
-Чвргићи, Никољдан, су досељени из Појата – Ражањ – у Каљевац а одатле у Ресник. Фамилија су са Гмитрићима из Поружице.
-Мечодолци, Мратиндан, су досељени из Мечегдола (Варош, Сврљиг) у Скробницу. Одатле су прешли у Каљевац па у Ресник.
-Радићи, Мратиндан, су досељени из Трњана у Каљевац па потом у Ресник.
-Гусићи, Пантелијевдан, су досељени из Шумадије.
-Ћерамџије (Ивановићи), Савиндан и Аранђеловдан, су досељени из Гаре – Лесковац.
-Радојковићи, Митровдан, су насељени из Каљевца. Не зна се одакле су дошли у Каљевац.
-Недељковци, Св. Враче, су досељени из Врела – Голак.
-Јовановићи, Аранђелован, су досељени из „Бошњаци“ – Лесковац.
-Усејиновићи, Св. Василије, су Цигани-Роми, баве се ковачким занатом. Не каже се ништа за њихово порекло.
ИЗВОР: Према књизи Петра Јовановића „Бања“. Приредио сарадника Порекла Милодан.

The post Порекло презимена, село Ресник (Сокобања) appeared first on Порекло.

Племе Његуши

$
0
0

njegusi danas

ПИШЕ: Сарадник портала Порекло Небојша Бабић

Област

Племе Његуши налази се у западном делу Катунске нахије, у планинској области изнад Боке Которске. Целом северном, источном и јужном страном граничи се са подручјима Ћеклића и Цетињског племена, као и бокешким племеном Побори, а на западу са Горњим Грбљем и подручјем Котора.

Племе је засновано у Његушком Пољу северно од Ловћена. Сами Његуши ову плодну зараван зову просто - Поље. Поље је веома погодно за живот и има добру друмску везу са Котором, отуд је насеље у њему давно засновано. Ловћен је средишњи део племенског подручја. Подручје јужно и западно од Ловћена је касније ушло у племенску област.

 

mapa njegusi

 

Средином 14. столећа, област Његуша била је у поседу Котора. Средишњи део области где се развило прво насеље раније је називан Лединац. Помен Лединца у которској документацији током 14. столећа је чест. Касније сасвим преовладава назив Његуши, који се први пут јавља 1420. године у которским документима. Увећањем броја житеља, издвајају се заосеци главног насеља у Пољу, који временом почињу да се сматрају посебним селима.

Стара његушка села су у Пољу, са истока на запад: Дуги До, Вељи Крај (касније су ту настала три посебна села: Вељи Крај, Хераковићи[1] и Раичевићи[2]), Копито, Врба и Жањев До. Северно од Поља у мањим карстним заравнима су Вељи и Мали Залаз (некада је ово било једно село - Залаз).

У турским пореским дефтерима из 1521. и 1523. године, село Његуши је пописано у својих осам махала, од којих су познате: Вељи и Мали Залаз, Врба и Жањев До. Преостала четири села су: Радичевићи, Миочићи, Лицомилићи и Поља. Очито, а то се може закључити и по реду навођења у дефтеру, прве три махале су стари називи заселака у оквиру Вељег Краја. Радичевићи су стариначко братство, по којем је заселак носио име[3]. Поља су Његушко Поље, средишњи део племена.

Касније су у састав племена ушла и села Мирац[4] изнад Шкаљара (отето од Котора) и Мајстори[5] изнад Побора (добијено од владике Петра II у замену за део његушке земље око Манастира Стањевића).

Село Чавори, нешто западније од Мајстора, настало је почетком 19. столећа, од досељених раичевићких Чавора, који су се склонили из свог села због крви.

Последње насељено његушко село (данас заупустело) су Пода на јужној страни Ловћена, изнад Грбља, која су настала тако што је крајем 19. столећа катун села Раичевића стално насељен.

И данас постоје сва ова села (већином слабо насељена, нека запустела), а под Његушима се сматра варошица настала у подручју старог села Врба, уз друм Цетиње - Котор, у 19. и 20. столећу. Подручје Његуша данас је већим делом у саставу Општине Цетиње, док села Велики и Мали Залаз на северу и Мирац на западу припадају Општини Котор.

 

[caption id="attachment_58940" align="aligncenter" width="1024"]njegusi krajem 19 stoleca Његуши крајем 19. столећа[/caption]

Назив

Назив Његуши је изазивао доста полемике у прошлости. Пре свега, етимологија назива је била спорна, да би на крају углавном био заузет став да је порекло назива словенско. У србском језику постоје имена (и презимена) са истом основом Њег- (Његослав, Његован, Његомир, Његота, Њего, итд), док у пољском постоји лично име управо Његуш (Niegusz). Ковијанић је мишљења да Његуши назив дугују потоку Нелгошу који је некада текао Пољем[6].

 

Такође, спорно је било и по ком племенском слоју је дошао назив. Дуго је владала фама да је племенско име дошло по планини Његош у старој Херцеговини испод које су једно време седели преци Хераковића и Раичевића. Ова варијанта била је подржавана и од династије Петровића - Његоша[7] која потиче од овог слоја становништва. Међутим, назив Његуши, као братствено или племенско име, потиче из знатно ранијег периода у односу на време када је дошло до досељења Херака и Раича испод Његош планине (уколико је тог досељења уопште и било, о чему ће бити речи касније). Најизвесније је да је племенско име изведено од братственог / родовског, а ово од личног имена родоначелника.

Најранији помен

Као најранији помен племена Његуша узима се 1435. година, када се они, у једном млетачком документу наводе као проблематични поданици Ђурашевића, премда, према мишљењу Илариона Руварца, ово племе, односно његов родоначелник, помиње се још у 11. столећу у једној латинској листини, и то као Његуш Поткупица (Negusius Podkupica). Становници са подручја Његуша су забележени и знатно раније у млетачкој и которској документацији, али не под именом Његуша.

У попису црногорских и брдских племена Которанина Марјана Болице из 1614. године, рађеном у форми извештаја млетачкој влади за потребе ратовања против Турске, Његуши се наводе као прво и највеће племе у Катунима.

Порекло становништва[8]

  1. Стари његушки родови[9]

Вељокрајани

Најстарији записани именом становници Његуша су Бан, Радоста и Раден и њихови синови Милоје, Богоје и Радич (забележени у которском документу из 1334, као житељи Лединца, што је средишњи део Његуша - каснији Вељи Крај и околна села). Дакле, још почетком 14. столећа на Његушима је било сталних становника, а, како Ковијанић закључује, „сваки од њих носи класично име српско“. Припадници неких старих родова, као Пиме, Биволичићи, Змајевићи, Шестани, Ћеклићи, Пророковићи[10], како се може видети из оновремених докумената помињу се у документима и као становници Котора и Његуша (Лединца), из чега се може извести двојак закључак: или су Његуши у подловћенски крај насељени из Боке, или су ти бокешки родови сишли са Његуша. У сваком случају, видимо измешаност живља на подручју Боке и Катуна.

Вељокрајани су Стари Његуши који су живели у средишњем делу племена - Вељем Крају (на чијем подручју су данас села Хераковићи и Раичевићи). Од некада великог и јаког братства (у време Ивана Црнојевића било их је 70 кућа) до 20. столећа су остала само два мања рода Николићи и Батрићевићи.

Велики део Старих Његуша иселио се током 18. столећа под притиском ојачалих дошљака, нарочито Хераковића и Раичевића. До доласка Пуношевића у Његуше, Вељокрајани су били племенски главари, а у 17. столећу дали су тројицу црногорских митрополита - Руфима I, Руфима II и Василија.

Радичевићи су потомци Радича Милојевића који је живео у другој половини 14. столећа. Често се помињу током 15. столећа у которским документима, а у првој четврти 16. столећа, у турским дефтерима су махала са 31 (1521.), односно 39 (1523. године) кућа. Били су главно братство Старих Његуша.

Бркачићи Вељокрајани су били кнежеви његушки. На основу расположивих докумената, не може се са сигурношћу рећи да ли су Бркачићи кнежевски огранак Радичевића, или је Бркачић старије презиме у оквиру којег се развило бројно братство Радичевића. Од овог рода је и његушки кнез Алекса Божидарев(ић) који се помиње у повељи Ивана Црнојевића из 1489. године, а 1503. године у млетачком документу је назван „кнез Алекса војвода његушки“. Он је и старешина Радичевића по турском дефтеру из 1521. године, док га две године касније нема, а његова баштина је у поседу његовог брата од стрица Вукосава Радославовог. Овај род је изумро крајем 16. столећа, а кнештво су од њих наследили дошљаци Богдановићи, и то по тазбинској линији. Бркачићи се помињу и касније у 17. столећу у Боки.

Вељокрајани су били и братства Шестокрили[11] и Пиме[12], који су се иселили у Боку. Последња кућа Пима иселила се из Његуша средином 19. столећа.

Део Вељокрајана се у 18. столећу, под притиском Хераковића, преселио Пољем на запад у мало село Жањев До. Била су то четири рода: Гавриловићи, Јовечки[13] (који су се касније иселили из Његуша), и Љесари и Вуловићи којих је у Његушима било и у 20. столећу.

Када су Његуши преотели Мирац од Млетака, једна кућа Вељокрајана се тамо населила и њихови потомци се данас носе презиме Пераш.

На подручју Дугог Дола од староњегушких братстава живели су Савовићи (последњи је убијен од стране дошљачких Марићевића око 1780. године), Лачићи и Глобари, који су се раније иселили из Његуша.

У Врби су живела староњегушка братства Лакови - Лаковићи, Курдови (ова два рода су се истражила у 17. столећу) и Змајевићи[14] (који су се иселили у Боку у 17. столећу). Једини врбљански род који је остао у Његушима и у 20. столећу су Лучићи.

Залажани

Залажани су група братстава заједничког порекла. Није сасвим поуздано да су и они Стари Његуши. Залази су изнад Доброте, па је могуће да је родоначелник Залажана дошао у планину из Боке. Постоје три братства Залажана који потичу од три рођена брата Хрса, Друга и Гача, који су из рода Дупончевића. Време кад су они живели смешта се у 14. столеће. И, заиста, у которским документима 1420. године налазимо једног Гачевића[15], 1435. Другшића (Друговића[16]), а 1437. двојицу браће Хрсовића, сви из Његуша.

О Хрса су „Хрсовићи“ од који су до данас у Његушима остали родови Вукчевићи и Братићевићи (чује се и Братичевић). Изумрли и исељени Хрсовићи за које се зна су: Миљевићи, Милетићи, Дабовићи, Ивановићи.

Од Друга су „Друговићи“ од којих су у Вељем Залазу Николићи и Ђуровићи.

Од Гача су „Гачовићи“ који су се разродили на више родова са презименима: Данчуловић[17], Лукреција, Капетановић, Пророковић и Падалица.

Залажани су се много исељавали, неки стари родови су изумрли. Један од њих који је остао запамћен по угледу и бројности су Борати, изумрли у 18. столећу.

У Пјешивцима постоји род Милетића, који су ту доселили из Залаза, и то од Гачовића - Лукреција. Занимљиво је да у Пјешивцима ове Милетиће зову Матаругама.

Свој траг у Његушима оставили су и Горевуци[18]. Према предању Горевука, они су пореклом из Херцеговине, из старог града Клобука западно од Грахова, и били су властела у средњевековној држави Херцеговини. По пропасти државе, склонили су се код Ивана Црнојевића, 1482. године, а предводио их је Валац Горевук. Ковијанић сматра да су се Горевуци у Његуше населили око пола столећа раније[19]. Део се, затим, населио у Добрско Село, а део је остао у његушком Залазу. У 16. столећу, дошло је до неког окршаја између Залажана и Горевука, услед чега се сви Горевуци иселе код својих сродника у Добрско Село[20]. По братственом предању, цеклински Газиводе воде порекло од Горевука, од Валчевог брата. Међутим, у Залазу се тврди да су Газиводе њихов огранак, од једног исељеног Друговића. Било би занимљиво разрешити ову нејасну везу између Залажана, Горевука и Газивода.

У Жањеву Долу је у средњем веку живело староњегушко братство Грубшића (или Групшић), потомака Грубеше, чији се син Павле помиње у једном которском документу из 1326. године.

Крсна слава Старих Његуша била је Велика Госпођа - Успење Пресвете Богородице (15/28. августа). Овом празнику посвећена је и саборна племенска црква у Вељем Крају (данашњи Раичевићи). Међутим, временом су поједини родови почели да узимају друге славе. Тако су Вељокрајани, под утицајем Хераковића и Раичевића, узели да славе Ђурђев-дан, врбљански Лучићи Свету Петку, а братства из Жањевог Дола Светог Јеремију. Залажани се и по слави разликују од осталих староњегушких родова, што можда указује да они нису изворно Стари Његуши. Њихова ранија слава била је Спасов-дан (Вазнесење Господње), а касније су узели данашњу славу, Свете Враче (1/14. новембра).

  1. Досељени родови (од средине 15. столећа)

Пуношевићи

Ердељановић је у Његушима записао да Пуношевићи у Дугом Долу и Копиту потичу од Пуноша, унука властелина Богдана Војиновића из Босне. По братственом предању, Пунош одлази из Босне и једно време борави у Херцеговини („испод планине Његош“[21]), а 1456. године долази у Његуше. Захваљујући свом властеоском пореклу, Пунош код Ивана Црнојевића ужива све велмошке почасти и повластице. Пунош је имао четири сина, од којих потичу дугодолски Пуношевићи.

Родови братства „Пуношевића“ у Дугом Долу су: Милошевићи, Пејовићи, Оташевићи, Пајовићи, Параче, Одаловићи[22], Боратовићи (или Боретовићи[23]) и Ђурановићи. Један огранак Одаловића је вратио старо презиме Пуношевић.

До пред крај 18. столећа, у Дугом Долу живео је и пуношевићки род Марићевићи, који је, по наређењу владике Петра протеран из Његуша. Ово се догодило око 1780, након једне крвне освете, када су Марићевићи убили последњег мушког припадника братства Савовића из Дугог Дола, те се ово братство тиме угасило. За одмазду, владика је одлучио да и Марићевићи морају нестати из Његуша, те су протерани[24]. Ипак, потомака Марићевића и даље има у Његушима, а то су Вулаши (неки се пишу и као Вулашевић) у Мирцу, који су се тамо населили пре описаног догађаја.

Према предању, Пуношев син је био Богдан, који је преузео кнештво од Бркачића. Међутим, оновремена документација указује да је Богдан Радованов био Пуношев унук. Он је био ожењен одивом кнежевског рода Бркачића. Након што је његов таст, његушки кнез, умро без мушког потомства, Богдан је узео кнештво. Од тада (нејасно је кад је ово било, али у сваком случају негде удругој половини 16. столећа), па све до 1850-их, кад је књаз Данило укинио ово звање, Богдановићи су били његушки кнезови[25]. Потомци кнеза Богдана су данашње братство Богдановића у Копиту. Богдановићи насељени у Мирац данас се презивају Ћоровић.

Сви Пуношевићи славе Светог Николу. Првобитно је слављен зимски празник посвећен овом светитељу (6/19. децембра), али су Дугодољани у неко доба почели да славе „летњи“ празник (9/22. маја), док су Богдановићи задржали зимски. Једино Ћоровићи из Мирца су узели другу славу - Аћимов-дан (Свети Јоаким и Ана).

Хераковићи и Раичевићи

Ово су два велика братства (почетком 20. века заједно чине више од четвртине становништва у Његушима) у истоименим селима, а има их и у Копиту и Мирцу.

Према њиховом предању, потичу од два рођена брата - Херака и Раича, који су у Његуше дошли из Босне у време Ивана Црнојевића, што пада у последње две деценије 15. столећа. Претходно су, слично предању Пуношевића, једно време боравили испод планине Његош. Постоји могућност да су Херак и Раич били сродни Пуношу или неком његовом претку.

Према дробњачком предању, Херак и Раич су били Дробњаци, сродни дробњачким новљанским братствима, пре свих Церовићима. И заиста, у которском документу из 1399. године, помиње се Ђурaђ Богутовић из Дробњака са синовима Вукцем, Радином, Хераком, Прибилом и Остојом. Богутин унук a Хераков син, именом такође Херак, одселио се из Дробњака на Његуше. Он се помиње у једном которском документу из 1441. године. Једини Раич о којем из истог периода постоје документовани подаци (1445.) је Раич син Прибилов, који је Хераку Хераковићу брат од стрица. Дакле, најстарији предак Хераковића и Раичевића за кога се зна је њихов прадед Богут(а) који је рођен отприлике почетком 14. столећа.

Видимо да овај которски документ помера време доласка ове двојице родоначелника у Његуше најмање пола столећа уназад[26].

У турским дефтерима за Црну Гору из 1521. и 1523. године, постоји село Радичевићи, које се обично повезује са Раичевићима. 1521. године оно има 31, а две године касније 39 кућа. Уколико је Раич ту дошао само 40-ак година раније, немогуће је да Раичевића буде толико. Чак и ако време његовог досељења померимо пола столећа у прошлост, опет је број кућа превелик. Намеће се закључак да је село Радичевићи заправо село староседелачког братства истог имена о коме је писано у одељку о Вељокрајанима.

Хераковићи се деле на Петровиће и Поповиће. Живе у Хераковићима, а Поповића има и у Мирцу, и тамо се презивају Кашћелан[27]. Петровићи су једно од најутицајнијих братстава свог времена (18, 19. и почетак 20. столећа) не само у оквирима Црне Горе, већ у Србству уопште. О Петровићима је доста писано у литератури, тако да њима нећу детаљније да се бавим у овом тексту. Писано је и на страници Порекла:

http://www.poreklo.rs/2013/05/28/poreklo-prezimena-petrovi%C4%87-njego%C5%A1/

 

[caption id="attachment_58938" align="aligncenter" width="540"]njegos_rodna_kuca Његошева родна кућа[/caption]

 

rodoslov_petrovica1

rodoslov_petrovica2

 

 

Раичевићи се деле на следеће огранке:

„Радоњићи“, са презименима: Радоњић[28], Жутковић, Станишић, Чавор и Паламида, који живе у Раичевићима, и њихови огранци Мароши у Мирцу и Чавори у истоименом селу.

„Подубличани“ су: Бећири (пишу се и као Бећировић), Шеваљевићи, Марковићи, Раути, Маштрапи[29] и Ћутке[30], у Раичевићима, и њихов огранак Милаши у Мирцу.

„Пенде“ који се деле на Пенде[31] у Раичевићима и Радовиће (пишу се још и као Башовићи) у Копиту.

Раичевићи су населили и Пода, где живе Радоњићи и Пенде.

Остала братства

Поповићи у Раичевићима су потомци свештеника из Очинића кога су Херак и Раич довели да им буде парох. Неки се пишу и као Џелетовић. Славе Ђурђев-дан.

„Пјешивци“ у Малом Залазу су потомци четири брата које је мајка - удова довела из Пјешиваца у 16. столећу. Одрастали су уз Горевуке, а кад су Горевуци напустили Његуше, запосели су цело село. Деле се на родове: Перићи (од којих се неки пишу и као Дудић), Пејановиће, Матковиће и Ивановиће. Славе Светог Јована „пјешивачког“ (Зачеће 6. окт / 23. септ).

Кустудије су братство у Мајсторима. И они су из Пјешиваца, потомци чувеног војводе Марка Петрова Бритвића (17. столеће). Војводин унук, Вукац Страхињин је, због сукоба између Бритвића и Бјелопавлића („Разура Бритвића“), добегао у Његуше. У 18. столећу овај род се свео на само једну мушку главу - Вучића Кустудију. Од његовог сина Сава су Кустудије у Мајсторима, а од другог сина Божа, који се одселио у Хераковиће, тамошњи Божовићи. Славе Ђурђев-дан.

Гатачка братства у Његушима:

Вујковићи „Дејани“ у Врби су од Вујка, који је од гатачког братства Дејани, који се у Његуше доселио у првој половини 17. столећа. Једна кућа Вујковића се иселила у Пјешивце и тамо добила презиме Матковић. Занимљиво је да ове Матковиће Пјешивци зову Матаругама. Сами Вујковићи, пак, тврде да ови Матковићи нису од њих већ од пјешивачких Матковића из Малог Залаза.

Вучковићи у Врби потичу из Врбице код Гацка. Постоје предања да је Вучко Вујку био брат или неки даљи сродник. Један део Вучковића узео је себи презиме Врбица[32], по херцеговачком завичају.

Сва његушка братства пореклом из Гацка славе Свету Петку.

 

Maso Vrbica

Бјелопавлићка братства у Његушима:

Шкеровићи“ у Дугом Долу потичу од Јова Шкеровића који је у Његуше дошао из Бјелопавлића у другој половини 17. столећа. Деле се на родове Јововиће и Стијеповиће. Славе Светог Николу.

Андрићи у Хераковићима потичу од Андрије Станкова који се доселио из Слатине у Бјелопавлићима почетком 18. столећа. Славе Ђурђев-дан.

Кадије у Хераковићима потичу од једног бјелопавлићког Кадића који се доселио крајем 18. столећа. Славе Ђурђев-дан.

Раднићи у Раичевићима су од бјелошких Јовановића са Цетиња, у Његуше дошли у 17. столећу. Славе Ђурђев-дан.

[caption id="attachment_58934" align="aligncenter" width="1024"]OLYMPUS DIGITAL CAMERA Ловћен[/caption]

ИЗВОРИ:

„Стара Црна Гора“ - Јован Ердељановић

„Помени црногорских племена у которским споменицима (14-16. вијек)“ - Ристо Ковијанић

„Два дефтера Црне Горе из времена Скендер-бега Црнојевића“ – Бранислав Ђурђев и Ламија Хаџиосмановић

„Етничко поријекло Црногораца“ - Никола Вукчевић

„Насеља Старе Црне Горе“ - Саво Радусиновић

„Пјешивци“ - Петар Шобајић

„Ријечка нахија у Црној Гори“ - Андрија Јовићевић

„Дробњак - племе у Херцеговини“ - Андрија Лубурић

„Дробњак и породице у Дробњаку и њихово поријекло“ - Стојан Караџић, Вук Шибалић

_____________________________________________

[1] Село касније названо по дошљачком братству Хераковића, раније се звало Вељи Крај, и било је средиште племена Његуша. Сада се Вељим Крајем назива само један мали заселак Хераковића. Званично, село се данас зове Ераковићи.

[2] Постоје још и варијанте Рајичевић и Рајићевић. Исто као и Хераковићи и село Раичевићи је новијег порекла.

[3] Постоје и мишљења да је у питању грешка и да је у питању село Раичевићи, међутим видеће се касније из текста да, највероватније, није тако.

[4] Мирац су још Немањићи даровали Котору, а цар Душан потврдио 1351. године, истовремено кад и Грбаљ изнад којег се село налази. Но, почетком 17. столећа, Његуши су преотели Мирац и населили га. У Мирцу су Његуши затекли братства ту досељена из Грбља и Ријеке, и то: Сараори, Радмановићи, Голубовићи, Мировићи и Зорани. Временом су успели све да их отерају из Мирца. Прва четири рода су отишла у Боку и тамо прешла у католичку веру, док су Зорани сишли у Грбаљ где их и данас има.

[5] Мајстори су у 15. столећу били посед Цетињског манастира, а село је у 16. столећу запустело и дуго било ненасељено селиште. Не зна се које становништво је ту живело у 15. столећу, ни куда је отишло, али је назив села и у та времена био исти, што указује да су у њему живели становници који су се бавили неким занатима, вероватно за потребе Будвана и Которана. Крај где се налазило селиште, 1736. године постао је посед Манастира Стањевић. У време владике Петра II, разменом земљишта са Аустријом, која је тада држала Боку, Црна Гора је дала део његушке земље око Манастира, а у замену је добијена манастирска земља око старог села Мајстори. Будући веома забачено село у беспућу, Мајстори су поново насељени тек 1840. године, од стране његушких Кустудија, по којима се село некад зове још и Кустудије.

[6] Као што је и Цетиње добило назив по речици Цетињи.

[7] Последња четири владара из ове династије, владике Петар I и Петар II, књаз Данило и краљ Никола, уз своје име су писали и додатак Његош. Зачетник ове праксе је још владика Данило у 18. столећу, који је у преписци са европским дворовима, поглавито руским, ради отмености уз своје име додавао и своје место порекла. При том, ово се односило на планину Његош, а не на племе Његуше.

[8] Дат је преглед староњегушких братстава и дошљачких братстава која су заснована у самом племену Његуша. Поред њих, у Његушима има и мањи број других родова обично по једна или неколико кућа досељеника из околних племена, који имају матично братство у матичном племену. Нпр. цуцки Перовићи, итд.

[9] Родови који постоје у 20. столећу исписани су у болду, а исељени или истражени родови у италику. Братствена имена која се не користе као презимена исписана су „под наводницима“.

[10] С тим што, под млетачким утицајем, они родови у Котору преводе родовско име на италијански, тако Биволичић - Болица, Змајевић - Драго, Пророковић - Профета, итд.

[11] Од Шестокрила се у Боки развило познато братство Шестокриловића. Временом, део њих се иселио према Херцеговини и Далмацији, док су бокешки Шестокриловићи изумрли.

[12] Пиме су се насели у Грбљу, где их и данас има у знатном броју. Веома је могуће да су његушки Пиме огранак Пима од цетињских Бајица.

[13] Једнина: Јовечко

[14] О некадашњем братству Змајевића у Његушима говори и топоним Змајевића Крши. Змајевићи одсељени у Боку су се покатоличили. Били су чувено поморско братство у Перасту. Од ових Змајевића био је чувени адмирал у руској морнарици Матија Змајевић (1680-1735). Његов брат Вицко и стриц Андрија, такође чувени, били су надбискупи барски и примаси. Према породичном предању, њихови преци су из Његуша дошли у Пераст по одласку Стевана Црнојевића из Црне Горе, што пада у 1499. годину.

[15] Јављају се још и варијанте Гаучевић и Гаочевић. Презиме би изворно могло бити Галчевић, од родоначелника са именом Галац.

[16] Ковијанић у свом раду доказује да је у питању исто презиме.

[17] Данчуловића има у Кртолима, православних, и у Прчњу покатоличених.

[18] У Добрском Селу се за њих каже и Горњевуци.

[19] И извори потврђују његово мишљење. Досељење неких племићких родова и појединаца у Катуне (Војиновићи, Орловићи, Хераковићи, Горевуци, Херак и Раич, итд) у предањима везује се за пропаст средњевековних држава Србије, Босне, Херцеговине, али архивска документа показују да су се она догодила раније, у првој половини 15. столећа.

[20] Од Горевука потичу данашњи добрљански родови: Јаблани, Моштроколи, Раслапчевићи, Сјеклоће, Ђикановићи, Вукосавовићи и Крцетићи.

[21] Вероватно је ова прича о планини Његош, како код Пуношевића, тако и код Хераковића и Раичевића, имала за циљ да на неки начин повеже дошљачка братства са именом племена у које су дошли.

[22] Одаловићи данас овако пишу своје презиме, а ранија варијанта била је: Водаловићи или Водалије.

[23] Претка Боретовића, Ковијанић налази у имену Борете из Његуша чији се син Раичко помиње у которском документу из 1593. године.

[24] Ових Марићевића има у Боки и Грбљу, а неки њихови огранци су се одселили чак у Истру (црногорско село Перој) и Трст.

[25] Кнештво Богдановића није било наследно, са оца на сина, већ изборно, према угледу и јунаштву. У време када су Богдановићи преузели кнештво у Његушима, то је било звање у рангу војводског, какво је било другде по Црној Гори и Брдима. До 16. столећа није било војвода у Његушима, а тада су ову титулу себи узели Раичевићи, а она је почетком 18. столећа замењена сердарском. Истовремено, све то време постоје и његушки кнезови, чији су моћ и значај били велики. Последњи његушки кнез био је Јоко Савов Богдановић.

[26] Досељење из Босне са Дробњацима овим није искључено, јер је та сеоба могла бити повезана с неким другим, ранијим догађајем. Ковијанић, рецимо, наводи смрт босанског краља Твртка, 1391. године, након чега је у Босни избио метеж - грађански рат и верски прогони, који су узроковали бројна исељавања становништва.

[27] Презиме је дошло по претку Вукцу Поповићу „Кашћелану“, који је тај надимак добио јер неко време био у војној служби у Кастел-Ластви (данашњи Петровац на мору) који Црногорци зову Каштио Паштровски.

[28] Радоњићи су били наследни војводски и сердарски род у Његушима, почев од војводе Радоње Николина Раичевића (16-17. столеће). Касније су, од средине 18. столећа, Радоњићи носили наследно звање гувернадура. Због сукоба око власти, постојала је нетрпељивост између Петровића и Радоњића. Сукоб је свој врхунац достигао 1817. године на збору црногорских главара на Цетињу, када је гувернадур Јоко Станков Радоњић пуцао на владику Петра I. Атентат није успео, а трпељиви владика није желео да се народ даље завађа, па није предузео никакве мере. Међутим, то је учинио, одмах по преузимању владичанског престола, Петар II, 1832. године, када је протерао из Црне Горе цео гувернадурски огранак Радоњића, такозване Гувернадуровиће. Они су се испрва населили у Боки, а Перо, син гувернадура Јока Станкова, одселио се у Босну 1878. године, када је Босна окупирана од Аустро-угарске. Његових потомака данас има у Босни, Далмацији и Русији.

[29] Једнина: Маштрапа

[30] Једнина: Ћутка

[31] Једнина: Пенда

[32] Од његушких Врбица био је и чувени војвода и министар Машо Врбица. Због заваде са књазом, одлучио је са се исели из Црне Горе, 1892. године. Но, како му није било дозвољено да оде за Србију, отишао је у Аустрију. Од аустријских власти добио је посед у Босни, где и данас живе потомци његовог сина Лабуда.

The post Племе Његуши appeared first on Порекло.

Viewing all 134 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>